Nyheder • 31/03/2017

Carl Aage Jensen tildelt Fynsk Erhvervs Optimistpris 2017

Carl Aage Jensen fik tildelt Optimistprisen 2017 på Fynsk ErhvervsTopmøde, der samlede flere end 140 erhvervsledere fra hele Fyn til temaet People First – god ledelse under den 4. industrielle revolution torsdag den 30. marts i ODEON. Undervejs overrakte  formand Jørgen Dirksen prisen til Carl Aage Jensen, bestyrelsesformand for C. C. Jensen i Svendborg. Det skete med stort bifald fra salen. 

Prisen blev indstiftet i anledning af foreningens 125-års jubilæum den 4. februar 1987 og gives til en person som ”påskønnelse for en ukuelig optimisme og et aldrig svigtende humør og gå-på-mod i hverdagen”.  Fynsk Erhvervs formand Jørgen Dirksen motiverede valget af Carl Aage Jensen:

Motivering Optimistprisen 2017

“Årets prismodtager er et mønstereksempel på en ukuelig optimist med et aldrig svigtende humør og gå-på-mod i sin store indsats igennem mange år for familievirksomheden og ikke mindst det sydfynske. Han er en dygtig og erfaren forretningsmand med et stort engagement i de mennesker og det lokalsamfund, som han færdes blandt. En ildsjæl, der brænder igennem og gør en kæmpe forskel. Og han er ikke bleg for selv at tage en tørn, for at få ført de store projekter ud i livet.

Årets prismodtager nyder stor respekt hos medarbejderne i virksomheden, fordi hans stærke værdier og omsorg for kollegerne bidrager til en stærk arbejdspladskultur. Også i Svendborg nyder han stor respekt for sin dedikerede indsats, og han er meget vellidt for sin altid lune og humoristiske tilgang. Om det er indsatsen for klima og grønne jobs i regi af GO2Green, visionerne om et nyt SIMAC på havnen, Hospice Sydfyn eller hans store indsats for at få DGI’s landsstævne til Svendborg i 2020, så er årets prismodtager dybt involveret og engageret. Han er Sydfyns svar på Jørgen Mads Clausen.

Han bidrager med høj faglighed, store visioner og spæder også gerne til, for at få fremdrift i projekterne. Og folk omkring ham finder det utroligt inspirerende og smittende at være med der, hvor årets prismodtager er. Årets prismodtager er Carl Aage Jensen, bestyrelsesformand i C. C. Jensen, formand for Svendborg Alliancen, Næstformand i GO2Green og finsk konsul.”

Prisen er et kunstværk, udformet som en bog i oxyderet kobber af den fynske kunstner Jens Galschiøt, Hoptimisten samt et års premiummedlemskab i Fynsk Erhverv for virksomheden C. C. Jensen A/S.

 

FAKTA C. C. Jensen A/S:

Kerneforretningen omfatter produktion og salg inden for filtre og filterindsatse, tilstandskontrol og øvrige olievedligehold.  Produkterne afsættes over hele verden.

Et af koncernens formål er at vedligeholde olier, således at mindst mulig spildolie opstår. Tankegangen bag er ’mest muligt klima for pengene’. Se mere på www.cjc.dk

Omsætning: 308 mio. kr.

Overskud: 40 mio. kr.

Egenkapital: 159 mio. kr.

Antal ansatte: 300, heraf 200 i DK

Ejer: familieejet

Kilde: Regnskab 2015

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.

Novo Nordisk i Odense: “Vi kommer ikke med spidse sko”

Når Stine Wolf Randrup træder op til debatten på Fynsk ErhvervsTopmøde den 30. april, bliver det med et klart budskab: Novo Nordisk er kommet til Odense for at blive – men med stor respekt for det fællesskab, de træder ind i. “Vi går ind i det her med ydmyghed. Vi ved, vi starter højt og […]

Kolster risikerer at sige nej til ordrer – tiltrækning af medarbejdere er blevet en ledelsesdisciplin

Hos Tømrer- og snedkerfirma Kolster A/S i Middelfart er der gang i hjulene. Men uden nok medarbejdere til at følge med efterspørgslen risikerer direktør Tue Christiansen at skulle sige nej til opgaver, han gerne ville tage ind. Markedet er der. Kunderne er der. Men for at kunne sige ja, kræver det folk – og dem […]

Stadil: Fremtidens lederskab kræver sult, mod og kant

Christian Stadil har altid gået sine egne veje. Han kombinerer buddhisme med benhård forretning og investeringer i startups med meditation og meningsfulde arbejdsfællesskaber. Til september gæster han Learn X, hvor han deler sine erfaringer med at lede i en tid præget af AI, innovation og strategisk usikkerhed.

Klimapraktikanter gav Danren Bogdol fremdrift og struktur

Danren Bogdol er en professionel servicevirksomhed med base i Odense, der gennem mere end 40 år har leveret rengøringsydelser til offentlige og private kunder i hele landet. Virksomheden bygger på faglighed, effektivitet og ordentlighed.

HR-netværk gav LAIT værktøjer til aktuel udfordring

Da Gert Rasmussen fra det digitale bureau LAIT i begyndelsen af året præsenterede en konkret HR-udfordring i Fynsk Erhvervs HR-netværk, gjorde han det med et klart formål: At få andres ærlige blik på situationen