Nyheder • 26/04/2018

Brug en professionel hackers gode råd til at sikre dig mod cyberkriminalitet

nyhed-2

Cyberskriminalitet er en alvorlig og konstant trussel, som kun synes at vokse i omfang. Derfor har vi i Fynsk Erhverv fået en ”etisk hacker” til at videregive nogle gode råd til, hvordan du kan sikre dig selv og din virksomhed.

Onsdag d. 25. april afholdt Fynsk Erhverv arrangementet ”Mød en hacker” for fynske virksomheder hos Erhvervsparken TEP A/S i Tommerup.

Her gjorde oplægsholderne Dennis Ellebæk og Jaques D. Møller fra henholdsvis Prueba Cybersecurity og JDM os meget klogere på, hvordan vi kan beskytte os selv, vores virksomheder og vores data mod cyberangreb.

Vi fik demonstreret, hvordan forskellige cybertrusler mod virksomheder foregår, hvordan moderne hackere arbejder, og hvorfor vi alle er udsatte. Det var både skræmmende, facinerende og lærerigt på én gang!

”Etisk hacker”: Den gode slags hacker
Dennis Ellebæk er såkaldt ”etisk hacker”. Det betyder, at han bruger sin hackerekspertise til at tænke som kriminelle hackere og rådgive og teste både private og offentlige virksomheder og organisationers cybersikkerhed ved at infiltrere dem.

Det var en øjenåbner. Vi fik en god indsigt i hackernes arbejde og hverdag, og det er noget vi kan bruges i vores rutiner i vores egen hverdag. Vi skal hanke op i os selv og kigge på hvad, vi gør og så rette det, som er forkert.

Jesper Kjær Thomsen, Jens Kristensen El-Anlæg A/S

Jaques Møller er fra JDM, som specialiserer sig i at optimere og sikre virksomheders moderne, digitale arbejdsplads med udgangspunkt i Microsoft 365.

De to virksomheder formåede dermed på imponerende vis at præsentere os for de skræmmende angrebsscenarier såvel som de gode råd og sikkerhedsforanstaltninger. Dennis og Jaques sørgede for, at cyberkriminalitet blev gjort nærværende og krøb helt under huden på alle arrangementets deltagere.

Hvad er cyberkriminalitet?
Hvad betyder cyberkriminalitet så?

Cyberkriminalitet er angreb på din virksomhed, som kan foregå både som tyveri og spionage. Desværre er det ofte svært at vide, om du er blevet angrebet eller ej, før det er for sent.

Danske virksomheder er konstant under angreb fra hackere og cyberkriminelle, og det ser kun ud til, at det vil blive værre!

De fleste af os regner sikkert med, at Danmark er blandt de allersikreste lande i verden, når det kommer til cybersikkerhed. Men Dennis Ellebæk fortalte os, at Danmark faktisk indtager en beskeden 34. plads. Årsagen er, at vi simpelthen er for naive og tillidsfulde. Modsat er Malaysia og Singapore nogle af de bedst cybersikrede lande, da de har en helt anden tilgang til sikkerhed end os.

Hvad betyder cyberkriminalitet for dig og din virksomhed?
Men hvad skal vi så gøre som både enkeltpersoner og virksomheder?

Først og fremmest skal vi erkende, at det er hele virksomhedens ansvar at forstå cybersikkerhed og tage de nødvendige forbehold. Både ledelsen og medarbejderne skal sikre virksomhedens data og informationer.

Vi behøver heldigvis ikke at være hardcore it-nørder allesammen. Det vigtigste er, at vi forstår de konsekvenser, cyberkriminalitet kan have for vores virksomhed.

Det er nemlig ikke kun it-systemer, men også selve kerneforretningen, som angribes. Og mange virksomheder lever af deres data. Produktionsstop og datatab kan derfor ødelægge hele virksomheden, og her er det ikke nok at være godt forsikret.

Hvis vi som virksomhed ikke kan producere, levere varer eller kommunikere med omverdenen, risikerer vi at miste kunderne.

Vær derfor særligt opmærksom på

  1. Indkomne mails – især fra personer eller virksomheder, du ikke kender
  2. Tænk over, hvad du klikker på. Både i mails og på websider
  3. Giv aldrig informationer om din virksomhed væk, som kan misbruges på f.eks. sociale medier
  4. Giv aldrig informationer væk over telefonen, hvis du ikke ved, hvem du taler med

Er du bare en smule i tvivl, så spørg en ekspert. Hellere en gang for meget end for lidt

Velatir vil gøre Odense til afsæt for europæisk AI-vækst

Da Velatir meldte sig ind i Fynsk Erhverv, handlede det ikke kun om at blive en del af endnu et netværk. For den odenseanske softwarevirksomhed er medlemskabet også en mulighed for at komme tættere på det fynske erhvervsliv og bruge sin egen viden om kunstig intelligens, teknologi og digital sikkerhed i en lokal sammenhæng. Virksomheden […]

AI binder design og forretning sammen i JABS Group

Når Fynsk Erhverv og Hesehus 28. maj afholder Den Fynske E-handelskonference, bliver AI og digital transformation sat ind i en konkret forretningsmæssig ramme. Arrangementet samler beslutningstagere, digitale ledere og e-handelsprofessionelle til en formiddag med cases, keynote, paneldebat og netværk om, hvordan nye teknologier kan skabe reel værdi i virksomhedernes hverdag.

Startups skal have bedre rammer på Fyn

Fyn har gode muligheder for at skabe stærke startups, men der mangler stadig kapital, kommerciel erfaring og tættere adgang til de første kunder. Det mener Lisbeth Chawes, techleder, investor, bestyrelsesmedlem i Fynsk Erhverv og CEO i softwarevirksomheden Finari.dk. Det fortæller hun i podcasten 3-2-1 Erhverv, hvor hun mødes med Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk Erhverv, […]

Fynsk Erhverv og Fynske Bank samler netværk i Masterclass

Da Fynsk Erhverv og Fynske Bank samlede virksomheder til Fynske Masterclass med militærpsykolog Anders Kjærgaard, skete det som en del af Fynsk Erhvervs Topmøde på Frederik VI’s Hotel. Her blev deltagerne præsenteret for erfaringer fra ekstreme miljøer, men også for pointer, der rammer direkte ind i en travl ledelseshverdag. For Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk […]

Når verden rykker sig – og virksomheder skal følge med

Forårets Fynsk ErhvervsTopmøde satte spot på en verden i bevægelse og på, hvordan fynske virksomheder navigerer i den. Der er perioder i historien, hvor udviklingen føles næsten stillestående. Og så er der perioder, hvor alting pludselig accelererer.

Tietgenprismodtager bygger videre på ejerfamiliernes værdier

Dorthe Lund Kaack har ikke haft for vane at stille sig selv forrest. Som direktør i C.C.N. Holding, bestyrelsesmedlem i Micro Matic og en del af den ene ejerfamilie bag den globale Odense-virksomhed kommer hun fra et ejerskab, hvor fællesskabet traditionelt har fyldt mere end den enkelte person.

Dorthe Lund Kaack modtager Tietgenprisen 2026

Direktør i C.C.N. Holding og bestyrelsesmedlem i Micro Matic, Dorthe Lund Kaack, modtager Tietgenprisen 2026 fra Fynsk Erhverv og TietgenSkolen.

Sirius-leder vil skærpe erhvervslivets mentale parathed

Forventningsafstemning, samarbejde, ærlig feedback og restitution er ifølge tidligere Sirius-leder og militærpsykolog afgørende, hvis mennesker og organisationer skal holde til pres over tid

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Podcast: Kvinder i bestyrelser handler om forretning og ikke om køn

Der mangler kvinder i de danske bestyrelser. Det er Mille Lindskrog Knudsen, professionelt bestyrelsesmedlem og leder af Bestyrelseskvinder, ikke i tvivl om. Men hun bruger ikke kønsdiskussionen til at åbne døren til bestyrelseslokalerne.

Ny medlemsportal og digital transformation i støbeskeen

Fynsk Erhverv er i fuld gang med en omfattende digital transformation, der skal løfte servicen til medlemsvirksomhederne, styrke organisationens interne effektivitet og skabe et stærkt fundament for fremtidens medlemsdrevne erhvervsorganisation.

Tillykke – og nu: Mindre bøvl, tak!

Direktør i Fynsk Erhverv Anne Dyrehauge taler på vegne af tusindvis af arbejdspladser på Fyn: Her er hendes store ønske. Fjern unødvendigt bureaukrati, som rammer de små og mellemstore virksomheder ekstra hårdt. Det skal være nemmere at drive virksomhed.