Nyheder • 26/04/2018

Brug en professionel hackers gode råd til at sikre dig mod cyberkriminalitet

nyhed-2

Cyberskriminalitet er en alvorlig og konstant trussel, som kun synes at vokse i omfang. Derfor har vi i Fynsk Erhverv fået en ”etisk hacker” til at videregive nogle gode råd til, hvordan du kan sikre dig selv og din virksomhed.

Onsdag d. 25. april afholdt Fynsk Erhverv arrangementet ”Mød en hacker” for fynske virksomheder hos Erhvervsparken TEP A/S i Tommerup.

Her gjorde oplægsholderne Dennis Ellebæk og Jaques D. Møller fra henholdsvis Prueba Cybersecurity og JDM os meget klogere på, hvordan vi kan beskytte os selv, vores virksomheder og vores data mod cyberangreb.

Vi fik demonstreret, hvordan forskellige cybertrusler mod virksomheder foregår, hvordan moderne hackere arbejder, og hvorfor vi alle er udsatte. Det var både skræmmende, facinerende og lærerigt på én gang!

”Etisk hacker”: Den gode slags hacker
Dennis Ellebæk er såkaldt ”etisk hacker”. Det betyder, at han bruger sin hackerekspertise til at tænke som kriminelle hackere og rådgive og teste både private og offentlige virksomheder og organisationers cybersikkerhed ved at infiltrere dem.

Det var en øjenåbner. Vi fik en god indsigt i hackernes arbejde og hverdag, og det er noget vi kan bruges i vores rutiner i vores egen hverdag. Vi skal hanke op i os selv og kigge på hvad, vi gør og så rette det, som er forkert.

Jesper Kjær Thomsen, Jens Kristensen El-Anlæg A/S

Jaques Møller er fra JDM, som specialiserer sig i at optimere og sikre virksomheders moderne, digitale arbejdsplads med udgangspunkt i Microsoft 365.

De to virksomheder formåede dermed på imponerende vis at præsentere os for de skræmmende angrebsscenarier såvel som de gode råd og sikkerhedsforanstaltninger. Dennis og Jaques sørgede for, at cyberkriminalitet blev gjort nærværende og krøb helt under huden på alle arrangementets deltagere.

Hvad er cyberkriminalitet?
Hvad betyder cyberkriminalitet så?

Cyberkriminalitet er angreb på din virksomhed, som kan foregå både som tyveri og spionage. Desværre er det ofte svært at vide, om du er blevet angrebet eller ej, før det er for sent.

Danske virksomheder er konstant under angreb fra hackere og cyberkriminelle, og det ser kun ud til, at det vil blive værre!

De fleste af os regner sikkert med, at Danmark er blandt de allersikreste lande i verden, når det kommer til cybersikkerhed. Men Dennis Ellebæk fortalte os, at Danmark faktisk indtager en beskeden 34. plads. Årsagen er, at vi simpelthen er for naive og tillidsfulde. Modsat er Malaysia og Singapore nogle af de bedst cybersikrede lande, da de har en helt anden tilgang til sikkerhed end os.

Hvad betyder cyberkriminalitet for dig og din virksomhed?
Men hvad skal vi så gøre som både enkeltpersoner og virksomheder?

Først og fremmest skal vi erkende, at det er hele virksomhedens ansvar at forstå cybersikkerhed og tage de nødvendige forbehold. Både ledelsen og medarbejderne skal sikre virksomhedens data og informationer.

Vi behøver heldigvis ikke at være hardcore it-nørder allesammen. Det vigtigste er, at vi forstår de konsekvenser, cyberkriminalitet kan have for vores virksomhed.

Det er nemlig ikke kun it-systemer, men også selve kerneforretningen, som angribes. Og mange virksomheder lever af deres data. Produktionsstop og datatab kan derfor ødelægge hele virksomheden, og her er det ikke nok at være godt forsikret.

Hvis vi som virksomhed ikke kan producere, levere varer eller kommunikere med omverdenen, risikerer vi at miste kunderne.

Vær derfor særligt opmærksom på

  1. Indkomne mails – især fra personer eller virksomheder, du ikke kender
  2. Tænk over, hvad du klikker på. Både i mails og på websider
  3. Giv aldrig informationer om din virksomhed væk, som kan misbruges på f.eks. sociale medier
  4. Giv aldrig informationer væk over telefonen, hvis du ikke ved, hvem du taler med

Er du bare en smule i tvivl, så spørg en ekspert. Hellere en gang for meget end for lidt

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.

Fyn må ikke miste troen på fremtiden

Fyn må ikke miste troen på fremtiden. Der er ingen tvivl om, at mange lige nu følger udviklingen på Fyn med stor alvor. Historierne om Vestas’ nedskæringer på Lindø og Novo Nordisks beslutning om at trække i bremserne i Odense giver grund til bekymring. Ikke kun på grund af arbejdspladserne her og nu – men fordi de minder os om, hvor hurtigt verden omkring os kan ændre sig.

Velatir vil gøre Odense til afsæt for europæisk AI-vækst

Da Velatir meldte sig ind i Fynsk Erhverv, handlede det ikke kun om at blive en del af endnu et netværk. For den odenseanske softwarevirksomhed er medlemskabet også en mulighed for at komme tættere på det fynske erhvervsliv og bruge sin egen viden om kunstig intelligens, teknologi og digital sikkerhed i en lokal sammenhæng. Virksomheden […]

AI binder design og forretning sammen i JABS Group

Når Fynsk Erhverv og Hesehus 28. maj afholder Den Fynske E-handelskonference, bliver AI og digital transformation sat ind i en konkret forretningsmæssig ramme. Arrangementet samler beslutningstagere, digitale ledere og e-handelsprofessionelle til en formiddag med cases, keynote, paneldebat og netværk om, hvordan nye teknologier kan skabe reel værdi i virksomhedernes hverdag.