Nyheder • 08/12/2016

Bestyrelsesuddannelse til favorabel pris

Skab værdi i bestyrelsesarbejdet og tag en bestyrelsesuddannelse med fokus på små og mellemstore virksomheder på Aarhus Universitet. Medlemmer i Fynsk Erhverv kan ved tilmelding inden 1. februar spare 10.000 kr. på deltagerprisen.

Bestyrelsesuddannelsen har gennemgående fokus på, hvordan bestyrelsen skaber værdi for virksomheden. Uddannelsen kommer hele vejen rundt om bestyrelsesarbejdet, og du trænes i at omsætte nyeste teori til bestyrelsespraksis.

– Det handler kort sagt om, hvem der skal styre fremtiden for din virksomhed.  Dig selv eller omverdenen? siger Jytte Reinholdt, direktør i Fynsk Erhverv, og uddyber:

– Svaret bør give sig selv:  Det skal virksomhedsejeren/direktøren naturligvis selv og gerne i tæt samspil med en professionel bestyrelse.  Derfor er en bestyrelsesuddannelse et fantastisk godt fundament, der klæder både virksomhedsejeren og bestyrelsesmedlemmerne på til at få fokuseret på det vigtige og det fremadrettede – og  få sat sig nye, ambitiøse mål for fremtiden.

– Vi vil i Fynsk Erhverv rigtig gerne skubbe på denne udvikling, og derfor glæder det mig også meget at kunne tilbyde en særlig favorabel pris på netop denne bestyrelsesuddannelse, fordi den passer perfekt til de små og mellemstore fynske virksomheder.  Den udspringer af et stærkt vidensmiljø på Århus Universitet med professor Mette Neville i spidsen.  Hun har i gennem årene forsket i, hvad der skal til for at skabe vækst og udvikling i de mindre virksomheder, og den viden omsættes til konkrete redskaber og modeller i bestyrelsesuddannelsen.  Dem, som allerede har gennemført uddannelsen, har alle fået et stort udbytte, uanset om de er ejerledere, direktører eller bestyrelsesmedlemmer.

Skab værdi i SMV’er

Ejerledere i små og mellemstore virksomheder (SMV) har ofte svært ved både at drive virksomheden, holde fokus på det strategiske arbejde og udnytte virksomhedens vækstpotentiale. En kompetent bestyrelse kan skabe stor værdi som ejerlederens strategiske og ledelsesmæssige sparringspartner. Bestyrelsen skal desuden kunne håndtere typiske SMV-udfordringer som f.eks. identifikation og styring af risici, finansiering af vækst, ejer- og generationsskifte samt konflikter i ejerkredsen. Bestyrelsesuddannelsen retter sig mod nuværende og kommende bestyrelsesmedlemmer samt for ejerledere, der ønsker at styrke samspillet mellem bestyrelse og ledelse.

Som deltager får du konkrete redskaber til, hvordan du kan arbejde mere professionelt med dit bestyrelsesarbejde. Dette opnås blandt andet ved at arbejde med, hvordan den erhvervede viden kan anvendes i praksis i eget bestyrelsesarbejde. Gennem virksomhedscases og øvelser trænes du i at takle aktuelle bestyrelsesproblematikker.

Ifølge Aarhus Universitet vil 95 % af deltagerne anbefale Bestyrelsesuddannelsen med fokus på SMV’er til andre.

Du kan læse om bestyrelsesuddannelsen med fokus på SMV’er og tidligere deltageres udtalelser på smvbestyrelse.au.dk. Du er også velkommen til at kontakte Jytte Reinholdt for at høre mere.

Bestyrelsesuddannelsen består af 10 moduler/dage – første gang 29. august 2017:

Modul 1 og 2 Det nye bestyrelsesparadigme og de særlige udfordringer i SMV’er

Modul 3 Det strategiske bestyrelsesarbejde

Modul 4 Bestyrelsens strategiske forretningsudvikling

Modul 5 Budgettering og risikostyring

Modul 6 Finansiering af vækst – mulighed/udfordring

Modul 7 Det gode ejer- eller generationsskifte

Modul 8 Det effektive bestyrelsesarbejde

Modul 9 Konflikthåndtering og det udadvendte bestyrelsesarbejde

Modul 10 Det dynamiske bestyrelsesarbejde

Særpris for medlemmer af Fynsk Erhverv

Deltagerpris: 55.000 kr. ekskl. moms. Deltagergebyret er inkl. materiale, internat og forplejning.

Der ydes 18 % rabat ved tilmelding inden 1. februar til hold 7/2017 til medlemsvirksomheder i Fynsk Erhverv, dvs. 45.100 kr. ekskl. moms.

Tilmelding via Fynsk Erhverv til Jytte Reinholdt på jre@fynskerhverv eller på mobil 29130330

Stadil: Fremtidens lederskab kræver sult, mod og kant

Christian Stadil har altid gået sine egne veje. Han kombinerer buddhisme med benhård forretning og investeringer i startups med meditation og meningsfulde arbejdsfællesskaber. Til september gæster han Learn X, hvor han deler sine erfaringer med at lede i en tid præget af AI, innovation og strategisk usikkerhed.

Klimapraktikanter gav Danren Bogdol fremdrift og struktur

Danren Bogdol er en professionel servicevirksomhed med base i Odense, der gennem mere end 40 år har leveret rengøringsydelser til offentlige og private kunder i hele landet. Virksomheden bygger på faglighed, effektivitet og ordentlighed.

HR-netværk gav LAIT værktøjer til aktuel udfordring

Da Gert Rasmussen fra det digitale bureau LAIT i begyndelsen af året præsenterede en konkret HR-udfordring i Fynsk Erhvervs HR-netværk, gjorde han det med et klart formål: At få andres ærlige blik på situationen

Fokusér på personalet: Tidlig indsats kan skabe bedre trivsel

Flere virksomheder rykker fokus fra brandslukning til forebyggelse, når det gælder medarbejdernes trivsel. Det handler om at være tæt på, tilgængelig – og klar, før problemerne vokser sig store. Det fortæller blandt andre Betina Dich Skipper, der driver virksomheden Human Navigator.

Masterclass i strategi og innovation begejstrede deltagerne

At skabe vækst og innovation kræver tid og refleksion – en udfordring for mange virksomheder, hvor daglig drift ofte tager al opmærksomhed. Masterclass-forløbet i strategi og innovation fra Fynske Bank og Fynsk Erhverv har imidlertid givet en række fynske virksomheder en unik mulighed for at arbejde målrettet med forretningsudvikling og netværk. “Alene det at sætte […]

Titech-direktør: At sige målene højt var første skridt mod succes

Fra eltavler i kælderen til landsdækkende koncern. Ulrik Juul har altid tænkt stort – og sagt det højt. Nu er Titech Electric solgt, men han fortsætter rejsen mod endnu større ambitioner som direktør i sit livsværk

Forsker: Bestyrelsesuddannelse kan være nøglen til, at SMV’ere omstiller sig til fremtiden

Bestyrelser i små og mellemstore virksomheder (SMV’er) står midt i en tid med hastige forandringer. Teknologiske fremskridt, bæredygtighed og geopolitiske ændringer kræver hurtig tilpasning

Krautwald: Nye vaner skal slå rod, før strategi bliver til virkelighed

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Lokale virksomheder forholder sig til Odenses fremtid

En række lokale virksomheder greb muligheden, da Fynsk Erhverv for nylig inviterede til dialogmøde om Odense fremtidige udvikling. Anledningen var det forslag til Kommuneplan 2024-2036, som Byrådet havde sendt i høring. Også rådmand Søren Windel, adm. Direktør Erik Jespersen og byudviklingschef Karin Niemann-Christensen var mødt op for at præsentere planforslaget og lytte til virksomhedernes ønsker […]