Nyheder • 03/03/2016

Indstil fynske kandidater til Berlingskes Talent 100

Den 11. marts er der deadline for indstilling af kandidater til Berlingskes talentpris Talent 100. Alle kan indstille kandidater, og Fynsk Erhverv opfordrer det fynske erhvervsliv til at indsende nogle gode, lokale talenter til konkurrencen.

Siden 2003 har Berlingske Business lavet en årlig liste over 100 danske talenter under 35, der har potentiale til at blive fremtidens ledere. Vinderne udvælges på tværs af brancher og fra hele landet.

Alle kan indstille kandidater – også fynske virksomheder.

Læs om vindere fra 2015 her – og se tidligere års vindere her.

Kriterier og deadline:

Alle kan nominere en kandidat, men det er Berlingske Research, der foretager den endelige udvælgelse ud fra tre kriterier:

CV: Et udbygget CV, der viser talentets faglige og uddannelsesmæssige kompetencer. CV’et skal også redegøre for konkrete resultater.

Begrundelse: Indstillingen skal redegøre for talentets faglige forudsætninger, ledelsesmæssige evner og resultater, og der skal medfølge en anbefaling – eksempelvis fra nærmeste chef, en tidligere chef eller en forretningsforbindelse.

Alder: Angiv fødselsdato. De indstillede må maksimum være 35 år på udgivelsesdagen den 4. maj 2016.

Husk også kontaktinformation med mailadresse og telefonnummer til kandidaten, så Berlingske kan kontakte den pågældende.

Der er deadline for at indstille kandidater senest den 11. marts kl. 16. INDSTIL DIN KANDIDAT HER. Du kan bruge linket flere gange og nominere flere talenter.

Det er Berlingske, der udvælger de 100 talenter. En nominering er ingen garanti for omtale. Det er kun muligt at være med én gang, så talenter fra tidligere år kan ikke nomineres igen.

Stadil: Fremtidens lederskab kræver sult, mod og kant

Christian Stadil har altid gået sine egne veje. Han kombinerer buddhisme med benhård forretning og investeringer i startups med meditation og meningsfulde arbejdsfællesskaber. Til september gæster han Learn X, hvor han deler sine erfaringer med at lede i en tid præget af AI, innovation og strategisk usikkerhed.

Klimapraktikanter gav Danren Bogdol fremdrift og struktur

Danren Bogdol er en professionel servicevirksomhed med base i Odense, der gennem mere end 40 år har leveret rengøringsydelser til offentlige og private kunder i hele landet. Virksomheden bygger på faglighed, effektivitet og ordentlighed.

HR-netværk gav LAIT værktøjer til aktuel udfordring

Da Gert Rasmussen fra det digitale bureau LAIT i begyndelsen af året præsenterede en konkret HR-udfordring i Fynsk Erhvervs HR-netværk, gjorde han det med et klart formål: At få andres ærlige blik på situationen

Fokusér på personalet: Tidlig indsats kan skabe bedre trivsel

Flere virksomheder rykker fokus fra brandslukning til forebyggelse, når det gælder medarbejdernes trivsel. Det handler om at være tæt på, tilgængelig – og klar, før problemerne vokser sig store. Det fortæller blandt andre Betina Dich Skipper, der driver virksomheden Human Navigator.

Masterclass i strategi og innovation begejstrede deltagerne

At skabe vækst og innovation kræver tid og refleksion – en udfordring for mange virksomheder, hvor daglig drift ofte tager al opmærksomhed. Masterclass-forløbet i strategi og innovation fra Fynske Bank og Fynsk Erhverv har imidlertid givet en række fynske virksomheder en unik mulighed for at arbejde målrettet med forretningsudvikling og netværk. “Alene det at sætte […]

Titech-direktør: At sige målene højt var første skridt mod succes

Fra eltavler i kælderen til landsdækkende koncern. Ulrik Juul har altid tænkt stort – og sagt det højt. Nu er Titech Electric solgt, men han fortsætter rejsen mod endnu større ambitioner som direktør i sit livsværk

Forsker: Bestyrelsesuddannelse kan være nøglen til, at SMV’ere omstiller sig til fremtiden

Bestyrelser i små og mellemstore virksomheder (SMV’er) står midt i en tid med hastige forandringer. Teknologiske fremskridt, bæredygtighed og geopolitiske ændringer kræver hurtig tilpasning

Krautwald: Nye vaner skal slå rod, før strategi bliver til virkelighed

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Lokale virksomheder forholder sig til Odenses fremtid

En række lokale virksomheder greb muligheden, da Fynsk Erhverv for nylig inviterede til dialogmøde om Odense fremtidige udvikling. Anledningen var det forslag til Kommuneplan 2024-2036, som Byrådet havde sendt i høring. Også rådmand Søren Windel, adm. Direktør Erik Jespersen og byudviklingschef Karin Niemann-Christensen var mødt op for at præsentere planforslaget og lytte til virksomhedernes ønsker […]