Nyheder • 24/09/2015

Nyt medlem: “Fantastisk med landets eneste dronetestcenter lige i baghaven”

Sky Level er en ung, odenseansk virksomhed, der rådgiver om og servicerer droner. De startede i november sidste år med tre medarbejdere og forventer en omsætning på 10-12 mio. og seks ansatte allerede til næste år.

Droner til kommercielt brug er en forholdsvis ny branche, og det nye Fynsk Erhverv-medlem Sky Level har heller ikke lang tid bag sig.

– Vi er tre iværksættere med en fælles interesse for droner, som startede virksomheden i november sidste år, og nu her til oktober kan vi begynde at arbejde i den fuldtids. Vi har en målsætning om seks ansatte i løbet af et år og en omsætning på 10-12 mio. kroner, fortæller Jonas Cort Pedersen, salgschef hos Sky Level.

Virksomheden rådgiver om brug af droner og servicerer droner, og så leverer de en overvågningsservice med speciale i byggebranchen.

– Dronen kan simpelthen overflyve en byggeplads og sende direkte billeder til f.eks. et bestyrelsesmøde, hvor de kan sidde i den anden ende af landet og dirigere, hvor dronen skal flyve hen og filme, forklarer Jonas Cort Pedersen.

Godt at ligge i Odense
Inden årets udgang flytter Sky Level til lokaler i H.C. Andersen Airport, der har Danmarks eneste dronetestcenter.

– Vi har kunder fra hele landet, så det er godt at ligge centralt, og samtidig er det jo fantastisk, at vi har landets eneste dronetestcenter liggende lige i baghaven. I den forbindelse vil vi gerne sige, at Odense Kommune har været virkelig gode til at bakke op om os og om droneindustrien, fortæller Jonas Cort Pedersen.

Sky Level deltager i Fynsk Erhvervs NEXT Level-tilbud.

AI binder design og forretning sammen i JABS Group

Når Fynsk Erhverv og Hesehus 28. maj afholder Den Fynske E-handelskonference, bliver AI og digital transformation sat ind i en konkret forretningsmæssig ramme. Arrangementet samler beslutningstagere, digitale ledere og e-handelsprofessionelle til en formiddag med cases, keynote, paneldebat og netværk om, hvordan nye teknologier kan skabe reel værdi i virksomhedernes hverdag.

Startups skal have bedre rammer på Fyn

Fyn har gode muligheder for at skabe stærke startups, men der mangler stadig kapital, kommerciel erfaring og tættere adgang til de første kunder. Det mener Lisbeth Chawes, techleder, investor, bestyrelsesmedlem i Fynsk Erhverv og CEO i softwarevirksomheden Finari.dk. Det fortæller hun i podcasten 3-2-1 Erhverv, hvor hun mødes med Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk Erhverv, […]

Fynsk Erhverv og Fynske Bank samler netværk i Masterclass

Da Fynsk Erhverv og Fynske Bank samlede virksomheder til Fynske Masterclass med militærpsykolog Anders Kjærgaard, skete det som en del af Fynsk Erhvervs Topmøde på Frederik VI’s Hotel. Her blev deltagerne præsenteret for erfaringer fra ekstreme miljøer, men også for pointer, der rammer direkte ind i en travl ledelseshverdag. For Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk […]

Når verden rykker sig – og virksomheder skal følge med

Forårets Fynsk ErhvervsTopmøde satte spot på en verden i bevægelse og på, hvordan fynske virksomheder navigerer i den. Der er perioder i historien, hvor udviklingen føles næsten stillestående. Og så er der perioder, hvor alting pludselig accelererer.

Tietgenprismodtager bygger videre på ejerfamiliernes værdier

Dorthe Lund Kaack har ikke haft for vane at stille sig selv forrest. Som direktør i C.C.N. Holding, bestyrelsesmedlem i Micro Matic og en del af den ene ejerfamilie bag den globale Odense-virksomhed kommer hun fra et ejerskab, hvor fællesskabet traditionelt har fyldt mere end den enkelte person.

Dorthe Lund Kaack modtager Tietgenprisen 2026

Direktør i C.C.N. Holding og bestyrelsesmedlem i Micro Matic, Dorthe Lund Kaack, modtager Tietgenprisen 2026 fra Fynsk Erhverv og TietgenSkolen.

Sirius-leder vil skærpe erhvervslivets mentale parathed

Forventningsafstemning, samarbejde, ærlig feedback og restitution er ifølge tidligere Sirius-leder og militærpsykolog afgørende, hvis mennesker og organisationer skal holde til pres over tid

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Podcast: Kvinder i bestyrelser handler om forretning og ikke om køn

Der mangler kvinder i de danske bestyrelser. Det er Mille Lindskrog Knudsen, professionelt bestyrelsesmedlem og leder af Bestyrelseskvinder, ikke i tvivl om. Men hun bruger ikke kønsdiskussionen til at åbne døren til bestyrelseslokalerne.