Nyheder • 28/06/2020

Sommerhilsen fra formanden: “Fyn skal det være”

Sommerferien står for døren, den bliver for mange markant anderledes end tidligere. Covid19 har haft sit indtog og gennemrystet det meste af erhvervslivet. Nogle brancher har oplevet vækst og opdaget nye distributions- og salgsmuligheder via online handel og generelle digitale tiltag ,det er glædeligt. M E N, når det så er sagt, har mange virksomheder og brancher været helt lukkede eller kørt på nedsat blus.

Til trods for diverse hjælpepakker har flere erhverv oplevet katastrofale omsætningstal og trods tilretninger af forsamlingsforbud og lempelser i hvilke brancher som må åbne, er der stadig mange virksomheder, der ‘styrtbløder’.

Min opfordring til dig, som skal til at holde ferie eller blot opholder dig i Danmark sommeren over er: Handl lokalt, besøg de lokale turistattraktioner, gå ud på cafeer og restauranter, køb dansk (helst Fynsk) og brug detailhandlen omkring dig, de behøver din omsætning.

Danmark er et fantastisk land at holde ferie i og ikke mindst på Fyn venter fantastisk natur, smukke købstæder, masser af kulturelle og gastronomiske oplevelse – ” Fyn skal det være”

Rigtig god sommer, jeg håber vi mødes lokalt!!

Henrik Neelmeyer
Formand

PS. Jeg glemte at nævne, at jeg synes, det er en dårlig idé, når du måske planlægger en tur til den tyske grænse for at købe Nutella, øl og vin. Netop i år er der brug for din omsætning her i Danmark.

Lad os stå sammen om at få Danmark i gang igen!

 

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.