Ukategoriseret • 26/08/2015

2.000 færre studerende på erhvervsuddannelserne

Ifølge Ugebrevet A4 er over 2.000 elever blevet afvist ved de danske erhvervsskoler, fordi de ikke lever op til de nye karakterkrav i Erhvervsskolereformen. Elever skal for første gang i år have karakteren 2 i dansk og matematik for at blive optaget på et forløb. “Hvis Danmark også i fremtiden skal leve op til landets gode ry for solidt håndværk og produktivitet, er det vigtigt, at vi sikrer såvel det faglige som det håndværksmæssige niveau på erhvervsuddannelserne, og det er karakterkravet med til at fremme”, siger Jytte Reinholdt, direktør i Fynsk Erhverv. 

De præcise tal er endnu ikke offentliggjort, men en rundspørge, Ugebrevet A4 har foretaget, viser, at over 2.000 elever faldt for erhvervsskolereformens nye krav om karakteren 2 i både dansk og matematik fra grundskolen, som for første gang har været gældende i år.

Men nedgangen skal ikke nødvendigvis ses som en negativ udvikling, for formålet med erhvervsskolereformen er netop at sikre et højere fagligt niveau og en højere gennemførelsesprocent på erhvervsskoleuddannelse.

– Vi er ikke kede af, at unge ikke kommer ind på en erhvervsuddannelse. De ville få et nederlag, hvis de kom ind og måtte droppe ud, siger direktør for Danske Erhvervsskoler, Lars Kunov, til A4.

Også på Syddansk Erhvervsskole er de tilfredse med den nye reform:

– Mange af de unge mennesker, som ikke klarer optagelseskravene, kommer fra 9. klasse og kan nå at rette op på det i 10. Desuden er det også kun her på første årgang, kravene kommer som noget nyt for de ældste folkeskoleelever – dem der går i 7. klasse nu, de kender jo til de nye forhold. Vi synes, det er en god ting, at der er krav allerede fra optaget af. Det sender et signal om, at det kræver noget at tage en erhvervsuddannelse, fortalte direktør for Syddansk Erhvervsskole, Lars Bregnehøj, tidligere til Fynsk Erhverv.

 

“Erhvervsuddannelser er essentielle for både virksomhedernes og for hele Danmarks konkurrencekraft.”

 

I Kommunernes Landsforening er de også positive over for reformen, men understreger, at de vil følge udviklingen tæt.

– Det var forventeligt, at karakterkravene ville udelukke nogen. Det var også intentionen og det, der skal være med til at give erhvervsuddannelserne et kvalitetsløft. Men det er vigtigt, at vi følger udviklingen. Det vil f.eks. være meget uheldigt, hvis adgangskravene rammer håndværksmæssige talenter, som ikke er så skrappe på de boglige færdigheder, men som ville blive dygtige håndværkere. Derfor vil KL tage en dialog med regeringen om konsekvenserne, når vi har det fulde overblik over, hvor mange der er blevet afvist på uddannelserne, siger Jacob Bundsgaard, formand for KL’s Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalg, til KLs nyhedsbrev.

Fynsk Erhverv mener også, at erhvervsskolereformen er et vigtigt skridt på vejen mod at gøre erhvervsuddannelserne attraktive og styrke deres bedre image blandt de unge.

– Erhvervsuddannelser er essentielle for både virksomhedernes og for hele Danmarks konkurrencekraft. I Danmark er vi kendte for godt håndværk og høj produktivitet, og det ry giver os en klar konkurrencefordel – også på de internationale markeder.  Erhvervsskolereformen er et vigtigt skridt i den rigtige retning for at fastholde denne position, udtaler Jytte Reinholdt, direktør i Fynsk Erhverv.

 

Fynsk Erhverv og Fynske Bank samler netværk i Masterclass

Da Fynsk Erhverv og Fynske Bank samlede virksomheder til Fynske Masterclass med militærpsykolog Anders Kjærgaard, skete det som en del af Fynsk Erhvervs Topmøde på Frederik VI’s Hotel. Her blev deltagerne præsenteret for erfaringer fra ekstreme miljøer, men også for pointer, der rammer direkte ind i en travl ledelseshverdag. For Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk […]

Når verden rykker sig – og virksomheder skal følge med

Forårets Fynsk ErhvervsTopmøde satte spot på en verden i bevægelse og på, hvordan fynske virksomheder navigerer i den. Der er perioder i historien, hvor udviklingen føles næsten stillestående. Og så er der perioder, hvor alting pludselig accelererer.

Tietgenprismodtager bygger videre på ejerfamiliernes værdier

Dorthe Lund Kaack har ikke haft for vane at stille sig selv forrest. Som direktør i C.C.N. Holding, bestyrelsesmedlem i Micro Matic og en del af den ene ejerfamilie bag den globale Odense-virksomhed kommer hun fra et ejerskab, hvor fællesskabet traditionelt har fyldt mere end den enkelte person.

Dorthe Lund Kaack modtager Tietgenprisen 2026

Direktør i C.C.N. Holding og bestyrelsesmedlem i Micro Matic, Dorthe Lund Kaack, modtager Tietgenprisen 2026 fra Fynsk Erhverv og TietgenSkolen.

Sirius-leder vil skærpe erhvervslivets mentale parathed

Forventningsafstemning, samarbejde, ærlig feedback og restitution er ifølge tidligere Sirius-leder og militærpsykolog afgørende, hvis mennesker og organisationer skal holde til pres over tid

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Podcast: Kvinder i bestyrelser handler om forretning og ikke om køn

Der mangler kvinder i de danske bestyrelser. Det er Mille Lindskrog Knudsen, professionelt bestyrelsesmedlem og leder af Bestyrelseskvinder, ikke i tvivl om. Men hun bruger ikke kønsdiskussionen til at åbne døren til bestyrelseslokalerne.

Ny medlemsportal og digital transformation i støbeskeen

Fynsk Erhverv er i fuld gang med en omfattende digital transformation, der skal løfte servicen til medlemsvirksomhederne, styrke organisationens interne effektivitet og skabe et stærkt fundament for fremtidens medlemsdrevne erhvervsorganisation.

Tillykke – og nu: Mindre bøvl, tak!

Direktør i Fynsk Erhverv Anne Dyrehauge taler på vegne af tusindvis af arbejdspladser på Fyn: Her er hendes store ønske. Fjern unødvendigt bureaukrati, som rammer de små og mellemstore virksomheder ekstra hårdt. Det skal være nemmere at drive virksomhed.