Nyheder • 14/08/2025

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Et af de besøg gik i foråret til konsulentvirksomheden PENAW, hvor CEO Oliver Bottelet havde inviteret netværket helt ind i maskinrummet.

“Vi lagde ud med en præsentation af PENAW og vores måde at arbejde på, og bagefter fik de en case, hvor jeg bad om sparring på vores strategi. Det handlede om alt fra at være ejerledet virksomhed til at skabe en moderne arbejdsplads,” siger han.

Feedbacken ramte både strategiske fravalg, markedsfokus og kundesamarbejder – og det satte tanker i gang.

“Det er nemt at sige, at man skal det hele. Men når man får friske perspektiver, bliver man tvunget til at prioritere. Jeg fik input, som jeg kunne se værdien af med det samme – også selvom vi ikke nødvendigvis handler på alt lige nu,” siger Oliver Bottelet.

Besøget var ikke en engangshandling. Siden har han haft møder med flere af deltagerne og oplevet, hvordan relationerne både har menneskelig og forretningsmæssig værdi.

“Jeg står rigere tilbage – både menneskeligt og netværksmæssigt. Vi er i konsulentbranchen, og der skal man kunne kigge ind i mange verdener. Her fik jeg seks forskellige – og det gør os rigere,” siger han.

Facilitator Thomas Olsen fremhæver, at virksomhedsbesøgene er en vigtig del af Young PRO, fordi de skaber værdi i begge retninger.

“Når vi besøger en virksomhed som PENAW, sker der noget helt særligt. Det er ikke bare læring for deltagerne – virksomheden får også friske øjne på deres udfordringer og nye idéer med hjem,” siger han.

For ham er det afgørende, at Young PRO netop er bygget op som en mindre tæt gruppe frem for en store, anonym forsamling.

“Vi er ikke 50 mennesker i et stort auditorium. Vi er en lille eksklusiv gruppe, hvor man lærer hinanden at kende og kan sige tingene, som de er,” siger Thomas Olsen.

Han understreger, at netværket ikke handler om at klappe hinanden på skulderen.

“Det er ikke bare rygklapning. Det er skæve idéer, ærlige svar og perspektiver, du ikke får hjemme i din egen organisation,” siger han.

For Oliver Bottelet er det netop den gensidighed, der gør Young PRO-besøget værdifuldt.

“Det er en fed mulighed at sparre med nogle unge talenter – og hvis jeg samtidig kan hjælpe dem lidt videre, er det kun en bonus. Man får meget tilbage, hvis man tør åbne dørene og ørerne. Det kan jeg kun anbefale andre virksomheder at prøve,” siger han.

Fakta:
Fynsk Erhverv har plads til flere deltagere i Young PRO. Hvert møde og hvert besøg bliver en del af et større mål: at styrke både den enkelte leder og det fynske erhvervsliv som helhed.

Bcompany.dk satser på vækst med AI og trivsel

Efter en sanering har direktør Tanja Bluhme sat kursen mod vækst, hvor stærkere netværk og et kompromisløst fokus på trivsel skal styrke bcompany.dk’s konkurrencekraft.

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.

Sommerhilsen fra direktør Anne Dyrehauge

Kære alle Tak for en fantastisk velkomst i Fynsk Erhverv. Jeg er stadig i færd med at dykke ned i alle hjørner af foreningen, men jeg er ikke i tvivl om, at jeg er landet det helt rigtige sted. I sidste uge sagde vi farvel til Jytte med en flot og meget velbesøgt reception, der […]

VGP rykker ind i Odense med rekordstort grundkøb

Et af de største enkeltstående salg af erhvervsjord i Odense Kommunes historie blev officielt præsenteret tirsdag den 24. juni ved et større pressearrangement på en vindblæst mark, hvor borgmester Peter Rahbæk Juel og rådmand Søren Windell var med til at løfte sløret for projektet. Bag købet står den paneuropæiske ejendomsudvikler VGP, der med underskrifterne har […]

Nye øjne på hverdagen gav inspiration og konkrete løsninger hos Sinatur

Da Fynsk Erhverv spurgte, om Sinatur Hotel Storebælt ville lægge hus til en casedag for Klimaprojektlederne, var svaret ja med det samme. Ikke bare for at give noget videre – men fordi det også kunne bringe noget med hjem. For direktør Louise Hauge Gliese handlede projektet om at få inspiration udefra