Nyheder • 18/03/2022

Ukrainske flygtninge på vej til det fynske arbejdsmarked

Ukrainske flygtninge kan snart tage job i fynske virksomheder, efter at Folketinget har vedtaget en særlov, der sikrer ukrainske flygtninge hurtig og nem integration i Danmark ved kollektivt at give dem opholdstilladelse, adgang til arbejdsmarkedet, velfærd og uddannelse i Danmark uden om de almindelige asylregler i en 2-årig periode – med mulighed for forlængelse i 1 år. Eneste krav er, at hver person indgiver en digital ansøgning om opholdstilladelse på nyidanmark.dk og får bestilt tid på et af Udlændingestyrelsens Borgerservicecentre, så de kan få taget de nødvendige fingeraftryk, som opholds- og arbejdstilladelsen kræver.

FN anslår, at der siden Ruslands invasion i Ukraine er ca. 3 mio. ukrainere på flugt. De fleste opholder sig i Polen, men det forventes, at en del flygtninge vil søge mod Danmark. Det handler fortrinsvis om kvinder og børn, der kommer fra en kaotisk og usikker hverdag i hjemlandet, og som nu er adskilt fra familien.

Der er i dag allerede ca. 16.000 ukrainere bosat i Danmark, og for en del flygtninges vedkommende bliver de taget godt imod af deres landsmænd, når de ankommer til DK. For andres vedkommende ankommer de til et helt fremmed land uden kontakt til andre. Det er svære vilkår, men det er forventningen, at en del af de ukrainske flygtninge ret hurtigt vil være klar til at påtage sig et job og få en ny hverdag på en arbejdsplads.

Så derfor er det vigtigt, at ledige jobs i de fynske virksomheder, som kan besættes af ukrainske flygtninge, bliver slået op.

Brug f.eks. Jobnet, Jobindex eller de sociale medier, ligesom du som altid kan slå de ledige stillinger op på Den fynske Virksomhedsportal. Det er altid vigtigt at gøre det synligt for omverdenen, når man søger nye medarbejdere, for at tiltrække sig potentielle kandidaters opmærksomhed. Det gælder også i denne ekstraordinære situation.

Kommunerne står klar til at hjælpe de ukrainske flygtninge, så de får en god modtagelse og hurtigst muligt får etableret sig i deres midlertidige hjem og bl.a. får tildelt cpr.nr. og skattekort, så de kan træde ind på arbejdsmarkedet og få udbetalt løn.

Særloven er vedtaget med et bredt, politisk flertal og skal sikre de ukrainske flygtninge et trygt og indholdsrigt ophold i Danmark.

Særloven er dog ikke svaret på den arbejdskraftudfordring, som fynske virksomheder står med aktuelt. Hør Fynsk Erhvervs direktør i DR P4 Fyn her (Start 1:45:35).

Vi skal gøre os fortjent til fremtidens arbejdskraft

Dagsordenerne er mange i virksomhederne - fra grøn omstilling og rapporteringskrav til digitalisering, usikkerhed i leverandørkæderne, manglende efterspørgsel osv. Der er dog ingen tvivl om, at øverst på listen over udfordringer både på kort og længere sigt står manglen på kvalificerede medarbejdere.

Brug din stemme på et stærkt EU

Når der søndag, den 9. juni er valg til Europa-Parlamentet i Danmark, er det vigtigt, at vi alle gør brug af vores demokratiske ret og sætter vores kryds på stemmesedlen. Det skaber en grønnere fremtid og styrker den enkelte virksomhed, det enkelte land - og den europæiske union. Tak fordi du bruger din stemme.

Optimisme at spore i det fynske erhvervsliv

De fynske virksomheder er sunde og robuste, og de fleste er ved at indfinde sig i den nye virkelighed med stigende tempo og kompleksitet. Det viser vores nyeste temperaturmåling i det fynske erhvervsliv, der giver en stærk tro på fremtiden.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.

Fyn må ikke miste troen på fremtiden

Fyn må ikke miste troen på fremtiden. Der er ingen tvivl om, at mange lige nu følger udviklingen på Fyn med stor alvor. Historierne om Vestas’ nedskæringer på Lindø og Novo Nordisks beslutning om at trække i bremserne i Odense giver grund til bekymring. Ikke kun på grund af arbejdspladserne her og nu – men fordi de minder os om, hvor hurtigt verden omkring os kan ændre sig.

Velatir vil gøre Odense til afsæt for europæisk AI-vækst

Da Velatir meldte sig ind i Fynsk Erhverv, handlede det ikke kun om at blive en del af endnu et netværk. For den odenseanske softwarevirksomhed er medlemskabet også en mulighed for at komme tættere på det fynske erhvervsliv og bruge sin egen viden om kunstig intelligens, teknologi og digital sikkerhed i en lokal sammenhæng. Virksomheden […]

AI binder design og forretning sammen i JABS Group

Når Fynsk Erhverv og Hesehus 28. maj afholder Den Fynske E-handelskonference, bliver AI og digital transformation sat ind i en konkret forretningsmæssig ramme. Arrangementet samler beslutningstagere, digitale ledere og e-handelsprofessionelle til en formiddag med cases, keynote, paneldebat og netværk om, hvordan nye teknologier kan skabe reel værdi i virksomhedernes hverdag.