Nyheder • 10/12/2021

Tempur-direktør: Netværk giver inspiration og indsigt

“Forskellighed gør stærk” lyder titlen på en bog fra den tidligere håndboldlandstræner Ulrik Wilbek, men det er også overskriften på historien om, hvorfor Tempur Sealys administrerende direktør, Mark Reeh Pedersen, gennem en årrække har været tilknyttet et netværk gennem Fynsk Erhverv.

“Jeg har mødt mennesker, som jeg aldrig havde mødt, hvis det ikke var for netværket, fordi de kommer fra virksomheder i helt andre brancher end Tempur. På den måde har jeg fået en masse inspiration og indsigt, som jeg kan bruge til at udvikle min virksomhed og mig selv som leder, og det er selvfølgelig derfor, at jeg fortsat er med i netværket. Jeg får noget med hjem hver gang,” siger Mark Reeh Pedersen, der med det samme understreger, at de gode netværksoplevelser kræver disciplin og fokus fra deltagerne:

“Det er helt op til dig selv, hvad du får ud af det, men hvis du bidrager og giver noget af dig selv, giver et godt netværk rigtigt meget. Vores hold har en kerne af meget aktive deltagere: Vi møder op hver gang, og vi er forberedte på de emner, vi skal snakke om, for på den måde får vi den fortrolighed og den kvalitet, vi gerne vil have,” fortæller Mark Reeh Pedersen videre.

Mens han i det daglige arbejder inden for senge- og møbelbranchen, lægger Mark Reeh Pedersen ikke skjul på, at han gennem sit netværk ofte har fundet løsninger på problemer og inspiration til nye initiativer i helt andre brancher.

“Det spændende er, at vi supplerer hinanden godt med vores forskellige kompetencer. I nogle virksomheder er de længere fremme på nogle områder, end vi er, og på andre områder er det omvendt. Så kan man læne sig op ad hinandens erfaringer, når man skal rykke på noget, man ikke har prøvet før,” konstaterer Mark Reeh Pedersen.

***

Ønsker du at høre mere om vores netværksgrupper, er du velkommen til at kontakte forretningsudviklingsdirektør Kim Lyngbek på mobil 24 66 04 40, og du kan også læse mere på vores website her.

Bureaukrati kan bremse virksomhederne – men optimismen spirer

Der var både valgflæsk, debat og klare erhvervspolitiske budskaber, da Fynsk Erhverv og Middelfart Erhverv samlede lokale virksomhedsledere og borgmesterkandidater til dialog om fremtidens rammer for erhvervslivet.

Kommunalvalget sætter rammerne for virksomhedernes hverdag

Når fynboerne går til stemmeurnerne i november, bliver det også et valg om erhvervslivets rammevilkår, vurderer Roger Buch, forskningslektor og centerleder ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, der fremhæver skoler, dagtilbud og infrastruktur som afgørende for virksomhedernes adgang til arbejdskraft.

Kansas skaber forspring med bæredygtighed og digital styrke

Fristads Kansas står i en branche, hvor prisen ofte er et parameter, og konkurrencen er intensiv. Alligevel fastholder virksomheden sin position gennem en kombination af digitalisering, stærke bæredygtighedstiltag og ordentlighed.

HCA Marathon satte deltagerrekord med støtte fra hele Fyn

Søndag den 28. september 2025 satte HCA Marathon rekord med 8.940 løbere fra ind- og udland. Blikket er allerede rettet mod næste år, hvor målet er at gøre 2026 til en endnu større byfest, hvor hele Odense er involveret.

Nordea: Pessimismen afløst af optimisme i det fynske erhvervsliv

For blot et år siden var bekymringerne mange. Inflationen pressede, renterne steg, og udsigten til en opbremsning i verdensøkonomien på grund af krigen i Ukraine og usikkerhed omkring Donald Trumps’ og USA's kurs ...

Bcompany.dk satser på vækst med AI og trivsel

Efter en sanering har direktør Tanja Bluhme sat kursen mod vækst, hvor stærkere netværk og et kompromisløst fokus på trivsel skal styrke bcompany.dk’s konkurrencekraft.

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.