Nyheder • 21/11/2025

Stærke erhvervsfællesskaber styrker Fyens Væddeløbsbane

Fællesskab, vidensdeling og nysgerrighed på nye perspektiver er centrale drivkræfter for direktør Annette Lylover Jensen fra Fyens Væddeløbsbane. Hun ser et markant potentiale i at dele erfaringer på tværs af brancher – og i at blive en aktiv del af de netværk, der præger det fynske erhvervsliv.

Fyens Væddeløbsbane har mangeårige rødder og en stærk lokal forankring. For Annette Lylover Jensen er det naturligt, at banen også spiller en rolle i det fynske erhvervsliv, særligt i en tid, hvor Fyn udvikler sig markant med store investeringer og en oplevelsesindustri i bevægelse.

“Vi har en forpligtelse til at være med til at fremme det fynske erhvervsliv, og det er derudover en selvfølgelighed for os at være med, hvor det sker.

Fyn har desværre i mange år haft det prædikat, at det var en ø, som man kørte hen over. Og det er der markant ændret ved via mange parametre i nyere tid, for Fyn er blevet en meget større spiller i det danske erhvervsliv generelt,” fortæller Annette Lylover Jensen.

Vidensdeling fylder meget i hendes tilgang til ledelse og udvikling, og hun oplever selv effekten af det i den daglige drift af Fyens Væddeløbsbane.

“På Fyens Væddeløbsbane er der mange former for fællesskaber, og vi værdsætter dem højt. Vi kender til, at det er vigtigt at dele viden og stå sammen, idet vi er ’lillebroren’ i sportens verden. Vi kan på mange måder bidrage til fællesskabet, fordi vi meget gerne går forrest og viser og deler, hvad vi kan rent kommercielt,” uddyber Annette Lylover Jensen.

Når hun kigger ud over branchen, ser hun store muligheder i at samarbejde med virksomheder, der ikke ligner én selv. Oplevelsesindustrien i Odense er et eksempel, hvor synergierne er tydelige.

“Der er mange synergier i oplevelsesindustrien i Odense, f.eks. set i forhold til Odense ZOO, Odense Aafart, Odense Teater, Musikhuset Posten og Jazzhuset Dexter, men også set i forhold til, at vi har lokaler, der er meget velegnede til møder, konferencer og foredrag. Vi har vores egne 400 p-pladser, og vores beliggenhed er tæt på midtbyen og tæt på motorvejen,” pointerer hun.

Netop kombinationen af tradition, drift og events giver Fyens Væddeløbsbane en særlig erfaring, som hun gerne bringer ind i nye samarbejder.

“Vi hylder mangfoldigheden på Fyens Væddeløbsbane. Der er plads til, at alle kan udfolde sig, både børnene, de unge, kæresteparrene, singler, venner, forældre og bedsteforældre – for uanset hvem man har lyst til at hygge sig med og få en oplevelse med, har vi alle muligheder for at gøre det sjovt, spændende og interessant. Vi har en af Odenses bedste legepladser, som flittigt benyttes af lokalbefolkningen, dagplejere, vuggestuer, børnehaver, skoler og fritidsordninger. At komme tæt på heste og ponyer er for rigtig mange mennesker helt anderledes end det, som de er vant til i foreningslivet, og vi tilbyder en stor pallette af muligheder for det,” bemærker Annette Lylover Jensen.

Hun deltager selv i Fynsk Erhvervs direktørnetværk og oplever, hvordan inspirationen ofte kommer fra de brancher, der ligger længst fra ens egen hverdag.

“Vi er mange forskellige brancher i det netværk, og jeg oplever, at det især er via helt andre brancher, at jeg som leder for en virksomhed bliver inspireret og motiveret. Vi håber at blive meget mere synlige, og teamet på Fyens Væddeløbsbane knokler hver eneste dag for at skabe større synlighed. Vi har 27 løbsdage i 2026, og resten af året vil vi gerne, at vores indendørs lokaler og udendørsområder bliver anvendt. Vi har et stort erhvervssponsornetværk, som vi har brugt mange ressourcer på at opbygge, og vi håber også, at det kan inspirere vores sponsorer og samarbejdspartnere til at engagere sig bredere i det fynske erhvervsliv. Vi skal stå sammen, vidensdele og vise vejen, så andre kan få gavn og glæde af det stærke samarbejde, også på tværs af brancher,” fastslår hun.

Fynsk Erhverv og Fynske Bank samler netværk i Masterclass

Da Fynsk Erhverv og Fynske Bank samlede virksomheder til Fynske Masterclass med militærpsykolog Anders Kjærgaard, skete det som en del af Fynsk Erhvervs Topmøde på Frederik VI’s Hotel. Her blev deltagerne præsenteret for erfaringer fra ekstreme miljøer, men også for pointer, der rammer direkte ind i en travl ledelseshverdag. For Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk […]

Når verden rykker sig – og virksomheder skal følge med

Forårets Fynsk ErhvervsTopmøde satte spot på en verden i bevægelse og på, hvordan fynske virksomheder navigerer i den. Der er perioder i historien, hvor udviklingen føles næsten stillestående. Og så er der perioder, hvor alting pludselig accelererer.

Tietgenprismodtager bygger videre på ejerfamiliernes værdier

Dorthe Lund Kaack har ikke haft for vane at stille sig selv forrest. Som direktør i C.C.N. Holding, bestyrelsesmedlem i Micro Matic og en del af den ene ejerfamilie bag den globale Odense-virksomhed kommer hun fra et ejerskab, hvor fællesskabet traditionelt har fyldt mere end den enkelte person.

Dorthe Lund Kaack modtager Tietgenprisen 2026

Direktør i C.C.N. Holding og bestyrelsesmedlem i Micro Matic, Dorthe Lund Kaack, modtager Tietgenprisen 2026 fra Fynsk Erhverv og TietgenSkolen.

Sirius-leder vil skærpe erhvervslivets mentale parathed

Forventningsafstemning, samarbejde, ærlig feedback og restitution er ifølge tidligere Sirius-leder og militærpsykolog afgørende, hvis mennesker og organisationer skal holde til pres over tid

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Podcast: Kvinder i bestyrelser handler om forretning og ikke om køn

Der mangler kvinder i de danske bestyrelser. Det er Mille Lindskrog Knudsen, professionelt bestyrelsesmedlem og leder af Bestyrelseskvinder, ikke i tvivl om. Men hun bruger ikke kønsdiskussionen til at åbne døren til bestyrelseslokalerne.

Ny medlemsportal og digital transformation i støbeskeen

Fynsk Erhverv er i fuld gang med en omfattende digital transformation, der skal løfte servicen til medlemsvirksomhederne, styrke organisationens interne effektivitet og skabe et stærkt fundament for fremtidens medlemsdrevne erhvervsorganisation.

Tillykke – og nu: Mindre bøvl, tak!

Direktør i Fynsk Erhverv Anne Dyrehauge taler på vegne af tusindvis af arbejdspladser på Fyn: Her er hendes store ønske. Fjern unødvendigt bureaukrati, som rammer de små og mellemstore virksomheder ekstra hårdt. Det skal være nemmere at drive virksomhed.