Nyheder • 21/11/2025

Stærke erhvervsfællesskaber styrker Fyens Væddeløbsbane

Fællesskab, vidensdeling og nysgerrighed på nye perspektiver er centrale drivkræfter for direktør Annette Lylover Jensen fra Fyens Væddeløbsbane. Hun ser et markant potentiale i at dele erfaringer på tværs af brancher – og i at blive en aktiv del af de netværk, der præger det fynske erhvervsliv.

Fyens Væddeløbsbane har mangeårige rødder og en stærk lokal forankring. For Annette Lylover Jensen er det naturligt, at banen også spiller en rolle i det fynske erhvervsliv, særligt i en tid, hvor Fyn udvikler sig markant med store investeringer og en oplevelsesindustri i bevægelse.

“Vi har en forpligtelse til at være med til at fremme det fynske erhvervsliv, og det er derudover en selvfølgelighed for os at være med, hvor det sker.

Fyn har desværre i mange år haft det prædikat, at det var en ø, som man kørte hen over. Og det er der markant ændret ved via mange parametre i nyere tid, for Fyn er blevet en meget større spiller i det danske erhvervsliv generelt,” fortæller Annette Lylover Jensen.

Vidensdeling fylder meget i hendes tilgang til ledelse og udvikling, og hun oplever selv effekten af det i den daglige drift af Fyens Væddeløbsbane.

“På Fyens Væddeløbsbane er der mange former for fællesskaber, og vi værdsætter dem højt. Vi kender til, at det er vigtigt at dele viden og stå sammen, idet vi er ’lillebroren’ i sportens verden. Vi kan på mange måder bidrage til fællesskabet, fordi vi meget gerne går forrest og viser og deler, hvad vi kan rent kommercielt,” uddyber Annette Lylover Jensen.

Når hun kigger ud over branchen, ser hun store muligheder i at samarbejde med virksomheder, der ikke ligner én selv. Oplevelsesindustrien i Odense er et eksempel, hvor synergierne er tydelige.

“Der er mange synergier i oplevelsesindustrien i Odense, f.eks. set i forhold til Odense ZOO, Odense Aafart, Odense Teater, Musikhuset Posten og Jazzhuset Dexter, men også set i forhold til, at vi har lokaler, der er meget velegnede til møder, konferencer og foredrag. Vi har vores egne 400 p-pladser, og vores beliggenhed er tæt på midtbyen og tæt på motorvejen,” pointerer hun.

Netop kombinationen af tradition, drift og events giver Fyens Væddeløbsbane en særlig erfaring, som hun gerne bringer ind i nye samarbejder.

“Vi hylder mangfoldigheden på Fyens Væddeløbsbane. Der er plads til, at alle kan udfolde sig, både børnene, de unge, kæresteparrene, singler, venner, forældre og bedsteforældre – for uanset hvem man har lyst til at hygge sig med og få en oplevelse med, har vi alle muligheder for at gøre det sjovt, spændende og interessant. Vi har en af Odenses bedste legepladser, som flittigt benyttes af lokalbefolkningen, dagplejere, vuggestuer, børnehaver, skoler og fritidsordninger. At komme tæt på heste og ponyer er for rigtig mange mennesker helt anderledes end det, som de er vant til i foreningslivet, og vi tilbyder en stor pallette af muligheder for det,” bemærker Annette Lylover Jensen.

Hun deltager selv i Fynsk Erhvervs direktørnetværk og oplever, hvordan inspirationen ofte kommer fra de brancher, der ligger længst fra ens egen hverdag.

“Vi er mange forskellige brancher i det netværk, og jeg oplever, at det især er via helt andre brancher, at jeg som leder for en virksomhed bliver inspireret og motiveret. Vi håber at blive meget mere synlige, og teamet på Fyens Væddeløbsbane knokler hver eneste dag for at skabe større synlighed. Vi har 27 løbsdage i 2026, og resten af året vil vi gerne, at vores indendørs lokaler og udendørsområder bliver anvendt. Vi har et stort erhvervssponsornetværk, som vi har brugt mange ressourcer på at opbygge, og vi håber også, at det kan inspirere vores sponsorer og samarbejdspartnere til at engagere sig bredere i det fynske erhvervsliv. Vi skal stå sammen, vidensdele og vise vejen, så andre kan få gavn og glæde af det stærke samarbejde, også på tværs af brancher,” fastslår hun.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.

Fyn må ikke miste troen på fremtiden

Fyn må ikke miste troen på fremtiden. Der er ingen tvivl om, at mange lige nu følger udviklingen på Fyn med stor alvor. Historierne om Vestas’ nedskæringer på Lindø og Novo Nordisks beslutning om at trække i bremserne i Odense giver grund til bekymring. Ikke kun på grund af arbejdspladserne her og nu – men fordi de minder os om, hvor hurtigt verden omkring os kan ændre sig.

Velatir vil gøre Odense til afsæt for europæisk AI-vækst

Da Velatir meldte sig ind i Fynsk Erhverv, handlede det ikke kun om at blive en del af endnu et netværk. For den odenseanske softwarevirksomhed er medlemskabet også en mulighed for at komme tættere på det fynske erhvervsliv og bruge sin egen viden om kunstig intelligens, teknologi og digital sikkerhed i en lokal sammenhæng. Virksomheden […]

AI binder design og forretning sammen i JABS Group

Når Fynsk Erhverv og Hesehus 28. maj afholder Den Fynske E-handelskonference, bliver AI og digital transformation sat ind i en konkret forretningsmæssig ramme. Arrangementet samler beslutningstagere, digitale ledere og e-handelsprofessionelle til en formiddag med cases, keynote, paneldebat og netværk om, hvordan nye teknologier kan skabe reel værdi i virksomhedernes hverdag.