Nyheder • 29/03/2022

Områdedirektør: “Bestyrelsesuddannelsen giver stor værdi”

I løbet af de senere år har over 30 fynske erhvervsledere fra Fynsk Erhvervs partnervirksomheder gennemført ‘Bestyrelsesuddannelse for SMV-virksomheder‘ ved Aarhus BSS med stort udbytte.

En af dem er Steen Møller Hansen, som er Områdedirektør i Danske Bank. Han afslutter uddannelsen til april og kan kun anbefale den:

“Jeg har haft den store fornøjelse at deltage i og gennemføre Bestyrelsesuddannelsen på Aarhus Universitet 2021/2022, ledet af 2 særdeles erfarne og kompetente indlægsholdere, Carsten Fode og Mette Neville. De har en meget stærk teoretisk, herunder juridisk baggrund, samt en mangeårig praktisk erfaring fra en lang række bestyrelser.

Med virkning fra december 2020 indtrådte jeg i bestyrelsen for Hauge Gruppen A/S uden praktisk erfaring med bestyrelsesarbejdet. Jeg kom så at sige i mesterlære hos 2 meget erfarne og kompetente herrer, Finn Nielsen og Ernst Mittag. For at understøtte mine forudsætninger for at skabe værdi for Hauge Gruppen A/S og dens ejere, gik jeg i gang med bestyrelsesuddannelsen på Aarhus Universitet.

Deltagerkredsen spænder vidt, fra virksomhedsejere til ledende medarbejdere, deltagere fra små som store virksomheder, fra folk med- som uden bestyrelseserfaring, men alle med en god grund til at tage uddannelsen. Det har været meget værdigivende at være sammen med en gruppe medstuderende med så brede og forskelligartede kompetencer.

Uddannelsen er opbygget i 10 moduler, hvor der mellem modulerne er læsestof – og på selve modulerne veksles mellem teoretisk gennemgang af stoffet, og dialog med udgangspunkt i konkrete og virkelige eksempler fra hverdagens bestyrelser. En lang række situationer og dilemmaer gennemgås på den måde, og gør samlet læringen god og optimal.

For mig har det at tage uddannelsen, og samtidig opleve bestyrelsesarbejdet indefra, været fantastisk. Jeg har kunne relatere problemstillinger, udfordringer og løsninger fra dagligdagen, fra praktikken til teorien og omvendt, og tage det lærte med videre i mit bestyrelsesarbejde hos Hauge Gruppen A/S.

Og rent professionelt ville jeg aldrig være blevet klædt så godt og grundigt på til at varetage ansvaret og opgaverne i en bestyrelse, uden denne uddannelse. Der er en stor og kompleks jura forbundet ved at sidde i bestyrelsen, og samtidig er der en række modeller, som læres – og som i den grad er brugbare for ens virke i bestyrelserne

Derfor er uddannelsen relevant for virksomhedsejere, såvel som for nogen som jeg, som gerne bidrager ved at sidde i en bestyrelse. Hermed kan jeg kun på det varmeste anbefale uddannelsen på Aarhus Universitet.”

Hvis du er interesseret i at høre mere om mulighederne, så kontakt direktør Jytte Reinholdt for yderligere oplysninger på jre@fynskerhverv.dk eller tlf: 29 13 03 30

Vil du vide mere om bestyrelsesuddannelsen? Så læs mere her

ESG: I SMV’erne kommer handling før strategi

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, forventningerne vokser og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab. Det kræver videndeling og erfaring at navigere i.

C.C. Jensen udvikler kerneforretningen i en urolig tid

Verden er blevet mere uforudsigelig. For eksportvirksomheder er geopolitik, toldsatser og økonomiske spændinger ikke længere midlertidige udsving, men et grundvilkår. Det mærker man også hos C.C. Jensen i Svendborg, der udvikler og producerer filtreringsløsninger til hydraulik- og smøreolie og eksporterer omkring 90 procent af sin produktion gennem 15 datterselskaber globalt. Den nye administrerende direktør, Jens […]

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Tomas Henneby fortæller åbent om generationsskiftet i 3-2-1 Erhverv

Da Tomas Henneby gæster podcasten 3-2-1 Erhverv, er det for at sætte ord på et generationsskifte, der på ingen måde fulgte en fastlagt plan. Samtalen tager udgangspunkt i den proces, der begyndte længe før overdragelsen af Henneby Nielsen Rådgivende ingeniørfirma A/S til INGENIØR’NE, men som først for alvor blev aktuel, da hans far døde i 2023.

Fortrolig sparring i netværket giver værdi i hverdagen

Når man sidder med det øverste ansvar for økonomi, rapportering og finansielle beslutninger, er det et fagområde, der ofte ikke har mange naturlige sparringspartnere i organisationen. Det har Karina Fussing til gengæld fundet i det netværk i Fynsk Erhverv, som hun engagerer sig i.

Videreuddannelse har aldrig været vigtigere end nu

Kravene til medarbejdernes kompetencer ændrer sig hurtigere, end mange virksomheder er vant til. Opgaver, der tidligere krævede tid, erfaring og rutine, bliver i stigende grad automatiseret, mens forventningen til menneskelig dømmekraft, kreativitet og ansvar vokser.

Fynsk Erhverv 3.0 blev sat i spil på nytårskuren

Fynsk Erhverv brugte nytårskuren den 20. januar 2026 til mere end blot at markere starten på et nyt år. Arrangementet blev samtidig brugt til at sætte ord på en ny fase for organisationen, hvor fællesskab, netværk og medlemsvirksomhedernes aktive rolle får en endnu mere central betydning.

Valdemar kobler studieophold i USA med konkret erhvervssamarbejde

Studerende Valdemar Creutz Lyngdal har gennem Fynsk Erhverv gennemført et studieophold på Wharton School ved University of Pennsylvania, koblet direkte til et samarbejde med NewTec A/S.