Nyheder • 06/11/2024

Nyt MasterClass-forløb: Anerkendt forretningsudvikler klæder fynske SMV’ere på til en foranderlig verden

Fynske Bank og Fynsk Erhverv tilbyder nu i samarbejde en helt ny MasterClass for fynske SMV’er, der får mulighed for at styrke deres forretningsmodel gennem et forløb med den anerkendte forretningsudvikler Michael N. Wilkens. Han har erfaring med strategiarbejde i mere end 200 danske og internationale virksomheder og oplever stor succes med sit fokus på at styrke virksomhedernes modstandskraft.

Innovation er et håndværk, og man behøver hverken være Steve Jobs, Elon Musk eller have en genial idé for som virksomhed at kunne revolutionere sin niche.

Det er budskabet fra den internationalt anerkendte forretningsudvikler Michael N. Wilkens, der har arbejdet med strategi i mere end 200 virksomheder og blandt andet har haft store virksomheder som Bayer, Lego, Microsoft og senest den engelske forsvarskommando blandt sine kunder.

Han brænder imidlertid mindst lige så meget for at gøre en forskel i de små og mellemstore virksomheder, og nu får 15-20 fynske SMV’ere muligheden for at blive introduceret til og arbejde med Michael N. Wilkens’ mest virkningsfulde redskaber indenfor strategi og innovation.

Som noget nyt introducerer Fynsk Erhverv og Fynske Bank nemlig efteruddannelsesforløbet MasterClass, der bliver afviklet i første kvartal af 2025 med overskriften ”Strategi og innovation – Sådan skaber du vækst og modstandskraft i en foranderlig verden”.

Udgangspunktet er, at levealderen for virksomheder er blevet markant kortere på grund af samfundets stadigt stigende kompleksitet, den teknologiske udvikling, globalisering og ændrede forbrugermønstre.

Tidligere levede en virksomhed måske 60 år. I dag er det i gennemsnit 15. Det stiller nogle helt andre krav til ledelsen.

“Tager man strategibøgerne fra 80’erne, 90’erne og 00’erne, så handler de alle sammen om at optimere de eksisterende forretningsmodeller og gøre dem mere effektive. Det hjælper bare ikke, hvis forretningsmodellen har en meget kort levetid. I dag er det i højere grad evnen til at skabe innovation og konstant forandring i din forretningsmodel, der er afgørende,” siger Michael N. Wilkens.

Han har arbejdet med virksomhedsstrategi siden 1990’erne og oplever, at stort set alle virksomheder fokuserer på vækst, men der kan være mange grunde til, at den strategi fejler. Man kan være i et nedadgående marked, mangle kompetencer eller kapital, men det behøver ikke forhindre ledelsen i at udvikle virksomheden på en måde, der skaber værdi.

Tanken er at skabe bedre omsætning fremfor udelukkende mere omsætning.

“Det gør man ved at fokusere på forudsigelighed, ved at skabe længere aftaler og tættere relationer med kunderne. Det kan lyde defensivt, men sådan opfatter jeg det på ingen måde. Man kan sagtens skabe værdi i en virksomhed ved at fokusere på sammensætningen af omsætningen i stedet for blot at kigge på toplinjen. Det handler om at eliminere usikkerheden i efterspørgslen,” forklarer Michael N. Wilkens.

Microsoft er et godt eksempel på en virksomhed, der har skiftet fra en usikker forretningsmodel, hvor man solgte licenser, til en abonnementsløsning, hvor man har et fast indtægtsgrundlag at arbejde videre på fra år efter år.

Af danske virksomheder bruger Michael N. Wilkens Mærsk og Novo Nordisk som et eksempel på sin måde at arbejde på.

“Mærsk er Danmarks største virksomhed med en værdiansættelse på 200 milliarder kroner. Novo Nordisk er Danmarks syvendestørste virksomhed, men Novo har en værdi på 4.000 milliarder. Altså 20 gange så meget. Det skyldes, at Novo laver lange 10-15-årige aftaler med regeringer, og når folk begynder at bruge deres medicin, kommer de til at gøre det resten af livet. Der er en enorm forudsigelighed i Novos forretningsmodel, og så kan man bygge ovenpå omsætningen hele tiden i stedet for at starte forfra, hver gang det bliver den 1. januar,” forklarer Michael N. Wilkens.

Han har før faciliteret forløb, der ligner det MasterClass-forløb, som Fynsk Erhverv og Fynske Bank nu udbyder, men de har typisk været støttet af offentlige midler.

Jeg synes, det er godt set af Fynske Bank at gå med i projektet og på den måde skabe et link til finansieringsmuligheder.

For Fynsk Erhvervs direktør, Jytte Reinholdt, er det et scoop at få Michael N. Wilkens til at stå i spidsen for det nye MasterClass-forløb, som Fonden for Fynske Bank har støttet med en donation på 100.000 kroner.

“Vi glæder os over, at vi sammen med Fynske Bank nu har mulighed for at tilbyde en række fynske virksomheder en MasterClass i strategi og innovation. Vi kender Michael Wilkens og de modeller, han arbejder med, og det vil med garanti gøre en forskel for de virksomheder, der deltager,” siger hun.

For Jan Reifling, der er regionsdirektør i Fynske Bank, er det oplagt, at Fonden for Fynske Bank støtter projektet, som er med til at udvikle de fynske virksomheder til at agere i en stadigt mere kompleks verden.

“Fremadrettet vil det være afgørende, at vi i vores virksomheder har evnen til at skabe både vækst og modstandskraft. Michael er en af verdens bedste til strategisk kompetenceudvikling, og i en omskiftelig verden er der brug for nye kompetencer. Dem vil vi som bank gerne være med til at understøtte, at endnu flere fynske virksomheder kommer i besiddelse af, og vi glæder os til at følge forløbet,” siger han.

Læs mere og bliv kontaktet her

Om Michael N. Wilkens:

Michael N. Wilkens har arbejdet med udvikling af virksomhedsstrategier hele sin karriere. Blandt kunderne er blandt andre store virksomheder som Lego, Microsoft, Bayer, Dell, Arla og den engelske forsvarskommando, men Michael N. Wilkens brænder også for at hjælpe SMV’ere, hvor han hurtigt kan se resultater af indsatsen. Herhjemme har han blandt andet arbejdet med Ecreo, Bentsen og Linak. Han har tre forretningsområder: Gennem virksomheden Strategyzer, hvor han er partner, arbejder han med store virksomheder. Det er Strategyzer, der har udviklet de værktøjer, som Michael N. Wilkens bruger. I regi af PinPointers laver han strategi i mellemstore virksomheder, og derudover er han bestyrelsesmedlem i 10 danske virksomheder. I de seks af dem er han bestyrelsesformand.

 

Lars Erik Nielsen har løftet Uretek med dokumentation, faglig vækst og ansvarlighed

Middelfart-virksomheden Uretek har som speciale at etablere og styrke fundamenter under alt fra private boliger til komplekse byggerier. Og at Ureteks eget fundamentet er solidt, er netop bevist med et fornemt regnskab for 2024 – og en solid vækst i indeværende år. “Vi er kommet stærkt fra start i 2025, og som det ser ud […]

Titech-direktør: At sige målene højt var første skridt mod succes

Fra eltavler i kælderen til landsdækkende koncern. Ulrik Juul har altid tænkt stort – og sagt det højt. Nu er Titech Electric solgt, men han fortsætter rejsen mod endnu større ambitioner som direktør i sit livsværk

Øget behov for fleksible løsninger giver vækst hos Strandlyst & Co. ApS

At skabe økonomisk stabilitet kræver fleksible løsninger og evnen til at tilpasse sig hurtigt. Det mener i hvert fald Kenneth Strandlyst, der står i spidsen for virksomheden Strandlyst & Co ApS

Bcompany.dk satser på vækst med AI og trivsel

Efter en sanering har direktør Tanja Bluhme sat kursen mod vækst, hvor stærkere netværk og et kompromisløst fokus på trivsel skal styrke bcompany.dk’s konkurrencekraft.

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.