Nyheder • 31/01/2025

Øget behov for fleksible løsninger giver vækst hos Strandlyst & Co. ApS

At skabe økonomisk stabilitet kræver fleksible løsninger og evnen til at tilpasse sig hurtigt. Det mener i hvert fald Kenneth Strandlyst, der står i spidsen for virksomheden Strandlyst & Co ApS, som tilbyder interim CFO-services og outsourcing-løsninger over hele landet.

At skabe økonomisk stabilitet kræver fleksible løsninger og evnen til at tilpasse sig hurtigt.

“Vores typiske kunder er virksomheder, hvor der er medarbejdere, der har sagt op. Indtil man får ansat den nye, som skal tage over, har de brug for noget interim assistance,” forklarer Kenneth Strandlyst, som understreger, at organisatoriske forandringer kan give flaskehalse, hvis nøglefunktioner midlertidigt står ubemandede.

På samme måde hjælper Strandlyst & Co ApS også, når virksomheder overgår fra et system til et andet og har brug for, at personer med kernekompetencer i en periode skifter fokus.

“Vi ser det inden for flere brancher, at man trækker nogle eksterne ind for at lukke det hul, der opstår i en overgangsperiode. Det handler både om at lukke det berømte ‘gap’, men også om at sikre, at driften kører effektivt,” forklarer Kenneth Strandlyst, der også fremhæver, at virksomhedernes øgede fokus på medarbejdertrivsel og udvikling er med til at give ham og kollegaerne masser at rive i:

“Vi ser heldigvis, at flere virksomheder bliver opmærksomme på, at man skal passe på medarbejderne og undgå overbelastning. Det skaber bedre trivsel og giver medarbejderne tid til at fokusere på spændende projekter,” lyder det.

Foruden hjælp til specialopgaver og interimløsninger tilbyder Strandlyst & Co ApS også outsourcing af økonomifunktioner for virksomheder, der ikke har ressourcer eller behov for at opbygge egne økonomiafdelinger, men som samtidig har et ønske om øget professionalisme.

Det giver dem ro til at koncentrere sig om deres vækst og strategi

“Det er typisk lidt mindre kunder, som outsourcer hele deres økonomifunktion til os, fordi det giver dem ro til at koncentrere sig om deres vækst og strategi,” siger Kenneth Strandlyst, der også oplever, at virksomhedens model passer særdeles godt med tidens trend, når det kommer til at tiltrække de nødvendige kompetencer til Strandlyst & Co ApS.

“Unge mennesker værdsætter variation i deres arbejde, og hos os får de mulighed for at arbejde med forskellige opgaver i forskellige virksomheder. Det giver dem værdifuld erfaring og gør jobbet både spændende og lærerigt,” forklarer Kenneth Strandlyst, som ser optimistisk på fremtiden:

“Vi er meget positive på 2025. Flere virksomheder får øjnene op for værdien af interim-løsninger, og det ser vi som en stor fordel,” afslutter han.

 

Accepter venligst statistikker, markedsføring cookies for at se denne video.

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.

Fyn må ikke miste troen på fremtiden

Fyn må ikke miste troen på fremtiden. Der er ingen tvivl om, at mange lige nu følger udviklingen på Fyn med stor alvor. Historierne om Vestas’ nedskæringer på Lindø og Novo Nordisks beslutning om at trække i bremserne i Odense giver grund til bekymring. Ikke kun på grund af arbejdspladserne her og nu – men fordi de minder os om, hvor hurtigt verden omkring os kan ændre sig.