Nyheder • 10/09/2025

Nordea: Pessimismen afløst af optimisme i det fynske erhvervsliv

For blot et år siden var bekymringerne mange. Inflationen pressede, renterne steg, og udsigten til en opbremsning i verdensøkonomien på grund af krigen i Ukraine og usikkerhed omkring Donald Trumps’ og USA’s kurs skabte nervøsitet blandt virksomhederne.

Men i dag ser billedet anderledes ud, fortæller Rikke Hafstrøm, områdedirektør i Nordea Erhverv Fyn.

“Vi er et meget bedre sted, end vi havde frygtet. Der er ingen krisestemning – tværtimod ser vi en forsigtig optimisme, og for nogle brancher er det endda mere end det,” siger hun.

Fynsk Erhvervs vækstbarometer viser, at halvdelen af de fynske virksomheder forventer stigende omsætning det kommende år, og tallene genkender Rikke Hafstrøm fra dialogen med kunderne.

“Vi er i løbende kontakt med virksomhederne, og inddrages typisk i større beslutninger allerede, når virksomhederne overvejer disse.  Det giver et helt andet billede og bedre samarbejde end hvis man kun tager temperaturen en gang årligt eller når først finansieringen skal optages. Overordnet går det rigtig fint på Fyn, men der er naturligvis forskelle mellem brancherne,” forklarer hun.

Mens detailhandlen nyder godt af et stigende privatforbrug og lavere renter, er det private boligbyggeri i fremdrift, men mere afdæmpet. Omvendt er der stadig stor aktivitet i det øvrige byggeri, og eksportvirksomhederne mærker forskelle alt efter, hvilke markeder de er afhængige af.

“Tyskland har været lidt nede, men det ser bedre ud nu. USA er derimod mere afventende, så billedet varierer. Og så er der forsvarsindustrien, der buldrer derudad,” siger Rikke Hafstrøm, der samtidig peger på, at den største udfordring er velkendt og fælles for hele landet og alle brancher: mangel på kvalificeret arbejdskraft.

“Det er dét, vi hører flest bekymringer om. Virksomhederne har ordrerne og optimismen – men de mangler hænderne,” siger Rikke Hafstrøm, som oplever, at virksomhederne på Fyn ud over investeringer i nye teknologier og automation også er nysgerrige efter viden, der kan klæde dem på til at håndtere en anden af tidens store udfordringer.

“Svindel via internettet er et stigende problem, som virksomheder skal være opmærksomme på. Vi holder derfor snart endnu et seminar om fraud. Det er vigtigt, at virksomhederne klædes på til at undgå at ryge i fælden, for det kan ske for os alle sammen. Det er et område, hvor vi som bank både har data, viden og et ansvar, og det tager vi naturligvis på os,” siger Rikke Hafstrøm.

Hun fremhæver desuden det stærke iværksættermiljø på Fyn og de mange initiativer, der understøtter nye virksomheder.

“Der er virkelig mange gode kræfter her, og iværksætterånden er stærk. Vi har selv en afdeling dedikeret til startups og vækstvirksomheder, og vi arbejder tæt sammen med EIFO og andre aktører. Relationer er helt afgørende – både for bankens rolle og for virksomhedernes udvikling,” pointerer hun.

For Rikke Hafstrøm er optimismen ikke kun et spørgsmål om tal, men også om den kultur, hun møder i de fynske virksomheder.

“Jeg synes, vi kan det hele på Fyn. Der sker mange gode ting, og der er respekt for iværksætterne. I Nordea finansierer vi virksomheder i alle størrelser og alle i brancher.  Fælles for de virksomheder, vi finansierer er, at det økonomiske fundament er fornuftigt, så virksomheden kan koncentrere sig om at realisere sine visioner.

Fynsk Erhverv og Fynske Bank samler netværk i Masterclass

Da Fynsk Erhverv og Fynske Bank samlede virksomheder til Fynske Masterclass med militærpsykolog Anders Kjærgaard, skete det som en del af Fynsk Erhvervs Topmøde på Frederik VI’s Hotel. Her blev deltagerne præsenteret for erfaringer fra ekstreme miljøer, men også for pointer, der rammer direkte ind i en travl ledelseshverdag. For Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk […]

Når verden rykker sig – og virksomheder skal følge med

Forårets Fynsk ErhvervsTopmøde satte spot på en verden i bevægelse og på, hvordan fynske virksomheder navigerer i den. Der er perioder i historien, hvor udviklingen føles næsten stillestående. Og så er der perioder, hvor alting pludselig accelererer.

Tietgenprismodtager bygger videre på ejerfamiliernes værdier

Dorthe Lund Kaack har ikke haft for vane at stille sig selv forrest. Som direktør i C.C.N. Holding, bestyrelsesmedlem i Micro Matic og en del af den ene ejerfamilie bag den globale Odense-virksomhed kommer hun fra et ejerskab, hvor fællesskabet traditionelt har fyldt mere end den enkelte person.

Dorthe Lund Kaack modtager Tietgenprisen 2026

Direktør i C.C.N. Holding og bestyrelsesmedlem i Micro Matic, Dorthe Lund Kaack, modtager Tietgenprisen 2026 fra Fynsk Erhverv og TietgenSkolen.

Sirius-leder vil skærpe erhvervslivets mentale parathed

Forventningsafstemning, samarbejde, ærlig feedback og restitution er ifølge tidligere Sirius-leder og militærpsykolog afgørende, hvis mennesker og organisationer skal holde til pres over tid

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Podcast: Kvinder i bestyrelser handler om forretning og ikke om køn

Der mangler kvinder i de danske bestyrelser. Det er Mille Lindskrog Knudsen, professionelt bestyrelsesmedlem og leder af Bestyrelseskvinder, ikke i tvivl om. Men hun bruger ikke kønsdiskussionen til at åbne døren til bestyrelseslokalerne.

Ny medlemsportal og digital transformation i støbeskeen

Fynsk Erhverv er i fuld gang med en omfattende digital transformation, der skal løfte servicen til medlemsvirksomhederne, styrke organisationens interne effektivitet og skabe et stærkt fundament for fremtidens medlemsdrevne erhvervsorganisation.

Tillykke – og nu: Mindre bøvl, tak!

Direktør i Fynsk Erhverv Anne Dyrehauge taler på vegne af tusindvis af arbejdspladser på Fyn: Her er hendes store ønske. Fjern unødvendigt bureaukrati, som rammer de små og mellemstore virksomheder ekstra hårdt. Det skal være nemmere at drive virksomhed.