Nyheder • 20/03/2015

Nye robotarbejdspladser til Odense: “Vores produkt vil ændre bybilledet”

Den odenseanske robotvirksomhed Odico har netop rundet de første 1.000 dage, og Fynsk Erhverv-medlemmet har allerede placeret sig solidt i den globale top indenfor sit felt. Successen betyder, at virksomheden nu udvider sin medarbejderstab med 30 procent. “Vores vision er, at bybilledet om 10-15 år er helt forandret af vores produkter,” siger Anders Bundsgaard, adm. direktør i Odico 

Fra kommunal side har Odense ambitioner om at være blandt verdens førende robotbyer, og det er en vision, vi helhjertet støtter i Fynsk Erhverv. Men det er nu en gang virksomhederne, som skal lave arbejdet, det offentlige kan kun sætte de rette betingelser.Odico3

Derfor er det også fantastisk, når den fynske robotindustri blomstrer, som det er tilfældet med virksomheden Odico. Siden opstarten for snart tre år siden har Odico oplevet kontinuerlig vækst, og nu meddeler virksomheden, at de øger medarbejderstaben med 30 procent. Og det selvom de allerede har ansat to nye medarbejdere i år.

– Efterspørgslen fra bygningsindustrien er stigende, og det gør, at vi allerede inden sommerferien må udvide medarbejderstaben yderligere, fortæller Anders Bundsgaard til Fynsk Erhverv, og fortsætter:

– Allerede på andet år havde vi overskud i forretningen, og selvom vi her i år tre er inde i en meget tung og dyr udviklingsperiode, så regner vi også med at komme ud af 2015 med sorte tal på bundlinjen. Det synes vi er helt godt gået af en nystartet produktionsvirksomhed, og det siger en del om potentialet på det marked, vi er på.

Forandret bybillede om 15 år
Odico producerer komplicerede robotter, som kan skære uhyre præcist i alle former – bl.a. i betonforme. Det betyder, at f.eks. arkitekter får en masse nye muligheder, når de anvender teknologien.

– Beton er et meget billigt materiale, men formgivningen af det har traditionelt været dyr. Det er derfor, der de seneste mange årtier er bygget betonbygninger med store, ensartede, lige flader. Vi tøver ikke med at kalde vores vision for revolutionerende. Den giver arkitekter og bygherrer helt nye muligheder for at forme bygninger, præcis som de vil, fortæller Anders Bundsgaard.Odico2

Odico har som de første i verden udviklet en software til robotstyret glødetrådsskæring. Det vil sige, at man med afsæt i almindelige 3D-tegningsfiler på få sekunder kan omsætte geometrien til robotbevægelser, der skærer en hvilken som helst form ud

– Det betyder, at vi kan virkeliggøre en given geometri ca. 100 gange hurtigere end konkurrerende teknologier som CNC-skæring og CNC-fræsning. Og vi håber og tror, at om 10-15 år, så vil det simpelthen kunne ses i bybilledet. Nye bygninger vil blive langt mere spændende og varierede på grund af den her teknologi, slutter Anders Bundsgaard.

 

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.

Novo Nordisk i Odense: “Vi kommer ikke med spidse sko”

Når Stine Wolf Randrup træder op til debatten på Fynsk ErhvervsTopmøde den 30. april, bliver det med et klart budskab: Novo Nordisk er kommet til Odense for at blive – men med stor respekt for det fællesskab, de træder ind i. “Vi går ind i det her med ydmyghed. Vi ved, vi starter højt og […]

Kolster risikerer at sige nej til ordrer – tiltrækning af medarbejdere er blevet en ledelsesdisciplin

Hos Tømrer- og snedkerfirma Kolster A/S i Middelfart er der gang i hjulene. Men uden nok medarbejdere til at følge med efterspørgslen risikerer direktør Tue Christiansen at skulle sige nej til opgaver, han gerne ville tage ind. Markedet er der. Kunderne er der. Men for at kunne sige ja, kræver det folk – og dem […]

Stadil: Fremtidens lederskab kræver sult, mod og kant

Christian Stadil har altid gået sine egne veje. Han kombinerer buddhisme med benhård forretning og investeringer i startups med meditation og meningsfulde arbejdsfællesskaber. Til september gæster han Learn X, hvor han deler sine erfaringer med at lede i en tid præget af AI, innovation og strategisk usikkerhed.