Nyheder, Tips og gode råd • 01/09/2014

Novo Nordisk topchef: Fokuser på kernen – drop det andet

Lars Rebien Sørensen, direktør i Novo Nordisk, lagde ikke fingre imellem, da han fortalte om baggrunden for den danske medicinalvirksomheds enorme succes til Børsen Executive Club. Arrangementet blev livestreamet til bl.a. Trefor Park i Odense, hvor Fynsk Erhverv var til stede sammen med mange af Fyns erhvervsspidser.

”Jeg har kæmpe respekt for dem, som starter nyt op, for vi har haft store vanskeligheder med det. Tit overvurderer man mulighederne og undervurderer vanskelighederne, når man vil bevæge sig ud på nye markeder. Man bliver fristet, når man føler trang til at diversificere, og så kaster man sig måske over noget, hvor der er andre, der er langt bedre. Det er vores erfaring i hvert fald,” fortalte Lars Rebien Sørensen og fortsatte:

”Man skal gøre det, man er bedst til. Det lyder måske banalt, men det er faktisk lidt af en udfordring at finde ud af, hvad det helt præcist er.”

Novo Nordisk er Danmarks mest værdifulde firma, over dobbelt så meget værd som AP Møller Mærsk, og den succes er kommet ved at fokusere forretningen på udviklingen af proteiner, som hjælper diabetespatienter i et senere stadie af sygdommen. En nicheproduktion, som dog er enorm på det globale marked.

”Vi er klart de bedste til at gøre det, vi gør. Det er vores store fordel. Hvis man har lyst til at konkurrere med os på udvikling af proteiner, så skal man først investere i hvert fald tre milliarder dollars. Det giver os en meget privilegeret position.”

”At fokusere så snævert gør os selvfølgelig også sårbare, hvis nu der dukker andre præparater frem, men vi tror på, vi kan se udviklingen komme før nogen andre.”

Lars Rebien Sørensen blev fra salen spurgt ind til sin holdning til forretningsmæssige samarbejder, og også her blev hans holdning serveret råt for usødet.

”Folk indgår som regel samarbejder af nød. De kan være som dårlige ægteskaber; de starter med en hed idé, og så kommer der en periode, hvor det bliver lidt kedeligt, og når det så går galt, så forsøger begge parter at få så meget som muligt med sig ud af boet.”

Novo Nordisk er berømt for at arbejde med en såkaldt tredobbelt bundlinje: en miljøbundlinje, en social bundlinje og en finansiel bundlinje.

“Hos os hænger de tre bundlinjer sammen. Den ene muliggør i høj grad den anden. Men jeg er da ikke bleg for at indrømme, at skulle der komme en krise, så ville den finansielle bundlinje selvfølgelig være den vigtigste. Man kan ikke fokusere på miljøet eller de sociale aspekter af virksomheden, hvis den er gået nedenom og hjem,” sagde Lars Rebien Sørensen.

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.