Nyheder, Tips og gode råd • 01/09/2014

Novo Nordisk topchef: Fokuser på kernen – drop det andet

Lars Rebien Sørensen, direktør i Novo Nordisk, lagde ikke fingre imellem, da han fortalte om baggrunden for den danske medicinalvirksomheds enorme succes til Børsen Executive Club. Arrangementet blev livestreamet til bl.a. Trefor Park i Odense, hvor Fynsk Erhverv var til stede sammen med mange af Fyns erhvervsspidser.

”Jeg har kæmpe respekt for dem, som starter nyt op, for vi har haft store vanskeligheder med det. Tit overvurderer man mulighederne og undervurderer vanskelighederne, når man vil bevæge sig ud på nye markeder. Man bliver fristet, når man føler trang til at diversificere, og så kaster man sig måske over noget, hvor der er andre, der er langt bedre. Det er vores erfaring i hvert fald,” fortalte Lars Rebien Sørensen og fortsatte:

”Man skal gøre det, man er bedst til. Det lyder måske banalt, men det er faktisk lidt af en udfordring at finde ud af, hvad det helt præcist er.”

Novo Nordisk er Danmarks mest værdifulde firma, over dobbelt så meget værd som AP Møller Mærsk, og den succes er kommet ved at fokusere forretningen på udviklingen af proteiner, som hjælper diabetespatienter i et senere stadie af sygdommen. En nicheproduktion, som dog er enorm på det globale marked.

”Vi er klart de bedste til at gøre det, vi gør. Det er vores store fordel. Hvis man har lyst til at konkurrere med os på udvikling af proteiner, så skal man først investere i hvert fald tre milliarder dollars. Det giver os en meget privilegeret position.”

”At fokusere så snævert gør os selvfølgelig også sårbare, hvis nu der dukker andre præparater frem, men vi tror på, vi kan se udviklingen komme før nogen andre.”

Lars Rebien Sørensen blev fra salen spurgt ind til sin holdning til forretningsmæssige samarbejder, og også her blev hans holdning serveret råt for usødet.

”Folk indgår som regel samarbejder af nød. De kan være som dårlige ægteskaber; de starter med en hed idé, og så kommer der en periode, hvor det bliver lidt kedeligt, og når det så går galt, så forsøger begge parter at få så meget som muligt med sig ud af boet.”

Novo Nordisk er berømt for at arbejde med en såkaldt tredobbelt bundlinje: en miljøbundlinje, en social bundlinje og en finansiel bundlinje.

“Hos os hænger de tre bundlinjer sammen. Den ene muliggør i høj grad den anden. Men jeg er da ikke bleg for at indrømme, at skulle der komme en krise, så ville den finansielle bundlinje selvfølgelig være den vigtigste. Man kan ikke fokusere på miljøet eller de sociale aspekter af virksomheden, hvis den er gået nedenom og hjem,” sagde Lars Rebien Sørensen.

Legatordning skaber værdi for både studerende og virksomhed

International erfaring og lokal forankring mødes, når en studerende via et legat hos Fynsk Erhverv kobler sit studieophold i Portugal med et konkret projekt for Scandic i Odense

Lykke Friis: Den gamle verden vender aldrig tilbage

En ny geopolitisk virkelighed tvinger Europa – og danske virksomheder – til at gentænke afhængighed og samarbejde

Guldfeldt har gjort service til den vigtigste forretning

Den fynske familievirksomhed har flyttet værdien fra maskiner til drift og ansvar.

Tietgenprisen samler Fyn og kalder på stærke indstillinger

Foto: Tietgenskolens Søren Jan sammen med sidste års modtager: Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S, dennes hustru, samt Henrik Neelmeyer, bestyrelsesleder Fynsk Erhverv Hvert forår samles fynsk erhvervsliv til Fynsk ErhvervsTopmøde, hvor Tietgenprisen uddeles til en visionær erhvervsleder. For TietgenSkolen og Fynsk Erhverv er prisen et fælles projekt med dybe historiske […]

ESG: I SMV’erne kommer handling før strategi

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, forventningerne vokser og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab. Det kræver videndeling og erfaring at navigere i.

C.C. Jensen udvikler kerneforretningen i en urolig tid

Verden er blevet mere uforudsigelig. For eksportvirksomheder er geopolitik, toldsatser og økonomiske spændinger ikke længere midlertidige udsving, men et grundvilkår. Det mærker man også hos C.C. Jensen i Svendborg, der udvikler og producerer filtreringsløsninger til hydraulik- og smøreolie og eksporterer omkring 90 procent af sin produktion gennem 15 datterselskaber globalt. Den nye administrerende direktør, Jens […]

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Tomas Henneby fortæller åbent om generationsskiftet i 3-2-1 Erhverv

Da Tomas Henneby gæster podcasten 3-2-1 Erhverv, er det for at sætte ord på et generationsskifte, der på ingen måde fulgte en fastlagt plan. Samtalen tager udgangspunkt i den proces, der begyndte længe før overdragelsen af Henneby Nielsen Rådgivende ingeniørfirma A/S til INGENIØR’NE, men som først for alvor blev aktuel, da hans far døde i 2023.