Nyheder • 19/08/2025

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning: At tage ansvar for sin magt og skabe tryghed i organisationen.

“Det er ikke at være autoritær, men at vedkende sig sit ansvar. Det skaber tryghed,” fastslår han.

Når Brinkmann gæster Odense Teater den 16. september til Fynsk Erhvervs konference Viden til vækst 2025, er det netop med det budskab. Teknologi og innovation er vigtige, men de kan ikke stå alene.

Læs om konferencen her Husk din 50% rabat som partnervirksomhed i Fynsk Erhverv

“Det moderne arbejdsliv er præget af en konstant acceleration, drevet af teknologiske landvindinger. Vi er gået fra dage, hvor breve tog et døgn at besvare, til en virkelighed med hundredevis af e-mails om dagen. Teknologi burde give os tid til fordybelse, men i stedet fylder vi den op med flere opgaver. Selvom forskningen viser, at pauser giver bedre resultater, bliver den tid sjældent friholdt,” siger han.

Han peger samtidig på, at det sjældent sker, at opgaver fjernes. Tværtimod har mennesker en naturlig tendens til at fylde mere på, hvilket øger risikoen for overbelastning.

For ledere handler det ikke om at jagte alle muligheder, som ny teknologi bringer, men om at afveje, hvad der reelt skaber værdi.

“Målinger må ikke blive mål i sig selv. Når man lader tallene styre alt, risikerer man at glemme, hvorfor arbejdet overhovedet bliver gjort. Så mister både ledere og medarbejdere gnisten, for ingen går på arbejde for at fodre et regneark – de går på arbejde for at skabe værdi og gøre en forskel,” understreger han.

“Et godt stykke arbejde skal ikke kun måles på resultatet. Vi skal prise proceduren lige så meget som produktet, for det er ofte i måden arbejdet bliver gjort på, at trivsel og engagement opstår,” siger han.

I en verden, hvor AI og digitalisering fylder stadig mere, ser han medbestemmelse som et af de bedste værn mod stress.

“Når vi inddrager medarbejdere og giver medbestemmelse, føler de sig anerkendt – og det giver både større trivsel og et bedre produkt,” fremhæver Svend Brinkmann.

Selv når man ændrer strukturer og giver medarbejdere mere magt, er det i sidste ende lederens evne til at læse og forstå sine folk, der afgør, om det lykkes.

“Man skal nok være menneskekender. Det er selvfølgelig afgørende at være fagligt kompetent, men måske endnu vigtigere at vide, hvornår der skal træffes de rigtige beslutninger – også når de ikke kan læses ud af et regneark eller en graf. Det handler om at forstå, hvad der motiverer det enkelte menneske, hvornår de har brug for støtte, og hvornår de kan tage ansvar selv,” pointerer han.

“Jeg håber, at vi bevæger os mod en ledelse, hvor man møder folk som personer – ikke som tal i et regneark eller repræsentanter for en gruppe. Og hvis man som leder ved, at man ikke er god til at læse mennesker, så kan det bedste være at ansætte en HR-chef, der kan. Det er ligesom med software – hvis man ikke ved noget om det, finder man en, der gør. Man kan også sige på det årlige medarbejdsmøde: Jeg er ikke den bedste til at spørge ind til, hvordan I har det, men jeg vil opfordre jer til at sige det til mig. Den form for ærlighed skaber respekt,” siger han.

“Mennesker er forskellige, fordi vi er forskellige mennesker – ikke fordi vi tilhører en bestemt generation. Når vi reducerer folk til aldersgrupper eller kasser, mister vi blikket for det enkelte menneske. Den forståelse er central for ledere, hvis de vil lykkes, for det er i mødet med individet, at tillid og motivation opstår,” siger han.


Læs om Viden til vækst-konferencen
Konferencen, der i år har ’Fremtidens lederskab: Strategi, AI og Innovation’ som tema, holdes i samarbejde med LearnX, der også står for billetsalget.
Husk at udnytte din mulighed for 50% rabat som partnervirksomhed i Fynsk Erhverv.

Bcompany.dk satser på vækst med AI og trivsel

Efter en sanering har direktør Tanja Bluhme sat kursen mod vækst, hvor stærkere netværk og et kompromisløst fokus på trivsel skal styrke bcompany.dk’s konkurrencekraft.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Novo Nordisk i Odense: “Vi kommer ikke med spidse sko”

Når Stine Wolf Randrup træder op til debatten på Fynsk ErhvervsTopmøde den 30. april, bliver det med et klart budskab: Novo Nordisk er kommet til Odense for at blive – men med stor respekt for det fællesskab, de træder ind i. “Vi går ind i det her med ydmyghed. Vi ved, vi starter højt og […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.

Sommerhilsen fra direktør Anne Dyrehauge

Kære alle Tak for en fantastisk velkomst i Fynsk Erhverv. Jeg er stadig i færd med at dykke ned i alle hjørner af foreningen, men jeg er ikke i tvivl om, at jeg er landet det helt rigtige sted. I sidste uge sagde vi farvel til Jytte med en flot og meget velbesøgt reception, der […]

VGP rykker ind i Odense med rekordstort grundkøb

Et af de største enkeltstående salg af erhvervsjord i Odense Kommunes historie blev officielt præsenteret tirsdag den 24. juni ved et større pressearrangement på en vindblæst mark, hvor borgmester Peter Rahbæk Juel og rådmand Søren Windell var med til at løfte sløret for projektet. Bag købet står den paneuropæiske ejendomsudvikler VGP, der med underskrifterne har […]

Nye øjne på hverdagen gav inspiration og konkrete løsninger hos Sinatur

Da Fynsk Erhverv spurgte, om Sinatur Hotel Storebælt ville lægge hus til en casedag for Klimaprojektlederne, var svaret ja med det samme. Ikke bare for at give noget videre – men fordi det også kunne bringe noget med hjem. For direktør Louise Hauge Gliese handlede projektet om at få inspiration udefra