Nyheder • 06/10/2020

Debat baner vejen for erhvervslivets indflydelse

I slutningen af august inviterede Fynsk Erhverv til debatmøde i anledning af, at Odense Kommunes kommuneplan for 2020-2032 var i høring. Kommuneplanen, der skal revideres hvert 4. år, indeholder visionerne for kommunens udvikling i et 12 års perspektiv og danner ramme omkring den fysiske udvikling. Debatmødet havde derfor til formål dels at give Fynsk Erhvervs lokale partnervirksomheder indsigt i kommunens planer indenfor boligudvikling, erhverv og detailhandel, grøn storby, klimatilpasning, trafik og mobilitet og teknik og miljø, dels at kvalificere det høringssvar, som Fynsk Erhverv traditionens tro kvalificerer planudkastet med.

Blandt deltagerne var Jan Ulrik Nielsen, som ud over at drive rådgivningsvirksomheden NIELSEN | arch, også er lokalformand for Byggesocietetet på Fyn. Han er glad for, at Fynsk Erhverv åbner dørene for, at erhvervslivet kan være med til at påvirke beslutningsprocesserne i kommunen:

“Byggesocietetet, der er Danmarks bredeste netværk inden for Bygge- og ejendomsbranchen, er en landsdækkende organisation, men uden et lokalt sekretariat, så vi har slet ikke selv ressourcer til at løfte den slags høringer. Det var derfor meget interessant for mig at være med, da Fynsk Erhverv indkaldte til debatmøde, hvor vi fik mulighed for at komme med høringssvar efterfølgende,” siger Jan Ulrik Nielsen, som var positivt overrasket over processen.

Konstruktivt samarbejde

“Fra kommunen deltog repræsentanter i mødet, og selvom corona-situationen nok satte sit præg på fremmødet, så havde vi alligevel en bred og konstruktiv dialog, hvor der var god mulighed for at spørge ind til specifikke områder i planen”, konstaterer Jan Ulrik Nielsen.

Formålet med debatmødet fra Fynsk Erhvervs side var at sikre de fynske virksomheder de bedste rammer og vilkår for drift, udvikling og vækst, og derfor var en væsentlig del af processen det efterfølgende høringssvar, som de deltagende virksomheder gav gode input og bidrag til.

“Jeg gik ind med det formål at lytte på, hvordan kommunen ser planen og hvad der bliver sat fokus på i fremtiden. Da embedsmændene forlod mødet, fortsatte vi, og det udmøntede sig til et fælles høringssvar, og det synes jeg faktisk var rigtig godt og konstruktivt. Jeg mener, at det blev et godt og sagligt høringssvar,  vi fik sendt ind,” slutter Jan Ulrik Nielsen.

Erhvervslivets stemme – direkte ind i planprocessen

“Det er helt naturligt at invitere virksomhederne med i processen, når de forskellige planer og strategier i de fynske kommuner er i høring.  Det er en af måderne, hvorpå vi i Fynsk Erhverv henter ‘saft og kraft’ i praksis og løfter opgaven som erhvervslivet fælles stemme og får påvirket de rammer, der understøtter de lokale virksomheder i hverdagen”, siger Jytte Reinholdt, direktør i Fynsk Erhverv.

Guldfeldt har gjort service til den vigtigste forretning

Den fynske familievirksomhed har flyttet værdien fra maskiner til drift og ansvar.

Tietgenprisen samler Fyn og kalder på stærke indstillinger

Foto: Tietgenskolens Søren Jan sammen med sidste års modtager: Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S, dennes hustru, samt Henrik Neelmeyer, bestyrelsesleder Fynsk Erhverv Hvert forår samles fynsk erhvervsliv til Fynsk ErhvervsTopmøde, hvor Tietgenprisen uddeles til en visionær erhvervsleder. For TietgenSkolen og Fynsk Erhverv er prisen et fælles projekt med dybe historiske […]

ESG: I SMV’erne kommer handling før strategi

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, forventningerne vokser og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab. Det kræver videndeling og erfaring at navigere i.

C.C. Jensen udvikler kerneforretningen i en urolig tid

Verden er blevet mere uforudsigelig. For eksportvirksomheder er geopolitik, toldsatser og økonomiske spændinger ikke længere midlertidige udsving, men et grundvilkår. Det mærker man også hos C.C. Jensen i Svendborg, der udvikler og producerer filtreringsløsninger til hydraulik- og smøreolie og eksporterer omkring 90 procent af sin produktion gennem 15 datterselskaber globalt. Den nye administrerende direktør, Jens […]

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Tomas Henneby fortæller åbent om generationsskiftet i 3-2-1 Erhverv

Da Tomas Henneby gæster podcasten 3-2-1 Erhverv, er det for at sætte ord på et generationsskifte, der på ingen måde fulgte en fastlagt plan. Samtalen tager udgangspunkt i den proces, der begyndte længe før overdragelsen af Henneby Nielsen Rådgivende ingeniørfirma A/S til INGENIØR’NE, men som først for alvor blev aktuel, da hans far døde i 2023.

Fortrolig sparring i netværket giver værdi i hverdagen

Når man sidder med det øverste ansvar for økonomi, rapportering og finansielle beslutninger, er det et fagområde, der ofte ikke har mange naturlige sparringspartnere i organisationen. Det har Karina Fussing til gengæld fundet i det netværk i Fynsk Erhverv, som hun engagerer sig i.

Videreuddannelse har aldrig været vigtigere end nu

Kravene til medarbejdernes kompetencer ændrer sig hurtigere, end mange virksomheder er vant til. Opgaver, der tidligere krævede tid, erfaring og rutine, bliver i stigende grad automatiseret, mens forventningen til menneskelig dømmekraft, kreativitet og ansvar vokser.