Nyheder • 11/01/2021

En handelsaftale mellem EU og UK er en realitet – muligt, men besværligt

UK og EU-medlemslandene indgik d. 24. december en ny handelsaftale. Som et andet julemirakel er et no-deal mareridt undgået, ligeledes de økonomiske konsekvenser, dette ville have medført.

Se overblik og den endelige aftale her
Kommissionen har lagt et overblik over aftalen tilgængelig, her og den endelige aftale kan findes her.

Øgede administrative krav
Handelsaftalen sikrer, at varerne fremover frit kan krydse grænserne. Der er således ingen toldmure, tariffer eller kvoter på de handlende varer mellem EU og UK. Det er vel at mærke, hvis produktet har oprindelse inden for handelszonen. Dette kræver dokumentation – et oprindelsescertifikat – som kan rekvireres på Fynsk Erhvervs eksportkontor.

De øgede administrative krav rammer også salg af tjenesteydelser, som er blevet besværliggjort. Grundlæggende gælder det, at en sektor er åben for europæiske tjenesteydelser som for britiske tjenesteydelser – altså på samme vilkår. Aftalen giver dog både EU og UK mulighed for at sætte egne betingelser for leverancen af tjenesteydelser. Derfor anbefaler Fynsk Erhverv at holde øje med fremtidige ændringer i regler og procedurer ved adgang til det britiske marked.

Danske virksomheder skal ligeledes være klar over, at der ikke længere sker en automatisk anerkendelse af personers kvalifikationer. Dermed bliver det vanskeligere for danske virksomheders ansatte at rejse ind i UK for at løse opgaver, da deres kvalifikationer skal godkendes af britiske myndigheder. Ydermere, hvis virksomheden medbringer udstyr, værktøj, mm., til levering af en midlertidig tjenesteydelse i UK, anbefaler vi, at I anskaffer et ATA-carnet for at undgå indfortoldning af medbragte udstyr. Dette hjælper vi også gerne med på Fynsk Erhvervs eksportkontor.

Fynsk Erhverv hjælper med eksportdokumenterne – både fysisk og digitalt
Fynsk Erhverv betjener hver dag fynske virksomheder med oprindelsescertifikater, ATA-carneter, eller legaliseringer i forbindelse med eksport til 3. lande. Vi er således også klar til at hjælpe med digitale eller fysiske eksportdokumenter til UK. Eksportdokumenterne kan bestilles, afsendes eller afhentes fra Fynsk Erhvervs eksportkontor, Albani Torv 4 i Odense Centrum.

Fynsk Erhverv opfordrer til at holde sig opdateret hos relevante parter, f.eks. Dansk Erhverv, Virksomhedsguiden, Udenrigsministeriet og at kontakte Fynsk Erhvervs eksportkontor, ved spørgsmål, eller udstedelse af eksportdokumenter.

Fynsk Erhvervs Eksportkontor

Kontakt: Ulla Spinty-Mossin, handelssekretær
Telefon: 66144714
Mail: eksport@fynskerhverv.dk

Åbningstider:
Mandag til torsdag: kl. 10.00 til kl. 14.00
Fredag: kl. 10.00 til kl. 13.00
Eller efter aftale.

ESG: I SMV’erne kommer handling før strategi

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, forventningerne vokser og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab. Det kræver videndeling og erfaring at navigere i.

C.C. Jensen udvikler kerneforretningen i en urolig tid

Verden er blevet mere uforudsigelig. For eksportvirksomheder er geopolitik, toldsatser og økonomiske spændinger ikke længere midlertidige udsving, men et grundvilkår. Det mærker man også hos C.C. Jensen i Svendborg, der udvikler og producerer filtreringsløsninger til hydraulik- og smøreolie og eksporterer omkring 90 procent af sin produktion gennem 15 datterselskaber globalt. Den nye administrerende direktør, Jens […]

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Tomas Henneby fortæller åbent om generationsskiftet i 3-2-1 Erhverv

Da Tomas Henneby gæster podcasten 3-2-1 Erhverv, er det for at sætte ord på et generationsskifte, der på ingen måde fulgte en fastlagt plan. Samtalen tager udgangspunkt i den proces, der begyndte længe før overdragelsen af Henneby Nielsen Rådgivende ingeniørfirma A/S til INGENIØR’NE, men som først for alvor blev aktuel, da hans far døde i 2023.

Fortrolig sparring i netværket giver værdi i hverdagen

Når man sidder med det øverste ansvar for økonomi, rapportering og finansielle beslutninger, er det et fagområde, der ofte ikke har mange naturlige sparringspartnere i organisationen. Det har Karina Fussing til gengæld fundet i det netværk i Fynsk Erhverv, som hun engagerer sig i.

Videreuddannelse har aldrig været vigtigere end nu

Kravene til medarbejdernes kompetencer ændrer sig hurtigere, end mange virksomheder er vant til. Opgaver, der tidligere krævede tid, erfaring og rutine, bliver i stigende grad automatiseret, mens forventningen til menneskelig dømmekraft, kreativitet og ansvar vokser.

Fynsk Erhverv 3.0 blev sat i spil på nytårskuren

Fynsk Erhverv brugte nytårskuren den 20. januar 2026 til mere end blot at markere starten på et nyt år. Arrangementet blev samtidig brugt til at sætte ord på en ny fase for organisationen, hvor fællesskab, netværk og medlemsvirksomhedernes aktive rolle får en endnu mere central betydning.

Valdemar kobler studieophold i USA med konkret erhvervssamarbejde

Studerende Valdemar Creutz Lyngdal har gennem Fynsk Erhverv gennemført et studieophold på Wharton School ved University of Pennsylvania, koblet direkte til et samarbejde med NewTec A/S.