Nyheder • 07/06/2017

Bestyrelsesuddannelse med fokus på SMV’er

Skab værdi i virksomheden – og tag en bestyrelsesuddannelse med fokus på små og mellemstore virksomheder på Aarhus Universitet. Næste hold starter 5.-6. februar 2018. Fynsk Erhverv har et begrænset antal pladser til en særdeles favorabel pris, som tilbydes medlemmerne efter ’først-til-mølle-princippet’.

Ejerledere i små og mellemstore virksomheder (SMV) har ofte svært ved både at drive virksomheden, holde fokus på det strategiske arbejde og udnytte virksomhedens vækstpotentiale. En kompetent bestyrelse kan skabe stor værdi som ejerlederens strategiske og ledelsesmæssige sparringspartner. Bestyrelsen skal desuden kunne håndtere typiske SMV-udfordringer som f.eks. identifikation og styring af risici, finansiering af vækst, ejer- og generationsskifte samt konflikter i ejerkredsen.

Det handler kort sagt om, hvem der skal styre fremtiden for din virksomhed.  Dig selv eller omverdenen?

Jytte Reinholdt, direktør i Fynsk Erhverv

Bestyrelsesuddannelsen har gennemgående fokus på, hvordan bestyrelsen skaber værdi for virksomheden. Uddannelsen kommer hele vejen rundt om bestyrelsesarbejdet, og du trænes i at omsætte nyeste teori til bestyrelsespraksis med afsæt i konkret cases. Bestyrelsesuddannelsen retter sig mod nuværende og kommende bestyrelsesmedlemmer samt for ejerledere, der ønsker at styrke samspillet mellem bestyrelse og ledelse.

– Det handler kort sagt om, hvem der skal styre fremtiden for din virksomhed.  Dig selv eller omverdenen? siger Jytte Reinholdt, direktør i Fynsk Erhverv, og uddyber:

– Svaret bør give sig selv:  Det skal virksomhedsejeren/direktøren naturligvis selv og gerne i tæt samspil med en professionel bestyrelse. Derfor er en bestyrelsesuddannelse et fantastisk godt fundament, der klæder både virksomhedsejeren og bestyrelsesmedlemmerne på til at få fokuseret på det vigtige og det fremadrettede – og få sat sig nye, ambitiøse mål for fremtiden.

– Vi vil i Fynsk Erhverv rigtig gerne skubbe på denne udvikling, og derfor glæder det mig også meget at kunne tilbyde en særlig favorabel pris på netop denne bestyrelsesuddannelse, fordi den passer perfekt til de små og mellemstore fynske virksomheder. Den udspringer af et stærkt vidensmiljø på Århus Universitet med professor Mette Neville i spidsen. Hun har igennem årene forsket i, hvad der skal til for at skabe vækst og udvikling i de mindre virksomheder, og den viden omsættes til konkrete redskaber og modeller i bestyrelsesuddannelsen.  Dem, som allerede har gennemført uddannelsen, har alle fået et stort udbytte, uanset om de er ejerledere, direktører eller bestyrelsesmedlemmer.

Du kan læse om bestyrelsesuddannelsen med fokus på SMV’er og tidligere deltageres udtalelser på smvbestyrelse.au.dk.  Du er også velkommen til at kontakte Jytte Reinholdt for at høre mere.

Bestyrelsesuddannelsen består af 10 moduler/dage – første gang 5-.6. februar 2018.

Se oversigt over de 10 moduler her:

Favorabel pris for medlemmer af Fynsk Erhverv
Deltagerpris: 55.000 kr. ekskl. moms. Deltagergebyret er inkl. materiale, internat og forplejning.

Fynsk Erhvervs partnerrabat er kr. 10.000 ekskl. moms.
Tilmelding via Fynsk Erhverv til Jytte Reinholdt på jre@fynskerhverv.dk eller på mobil 29130330.

Lars Erik Nielsen har løftet Uretek med dokumentation, faglig vækst og ansvarlighed

Middelfart-virksomheden Uretek har som speciale at etablere og styrke fundamenter under alt fra private boliger til komplekse byggerier. Og at Ureteks eget fundamentet er solidt, er netop bevist med et fornemt regnskab for 2024 – og en solid vækst i indeværende år. “Vi er kommet stærkt fra start i 2025, og som det ser ud […]

Stærke pointer og skarpe trends på Den Fynske E-handelskonference 2025

Temaet for konferencen var ’Tættere på kunderne’, og dagen bød på inspirerende oplæg, praktiske erfaringer og strategiske perspektiver.

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.