Nyheder • 03/05/2024

Bestyrelsesuddannelse klæder Torsten Kjeldsen bedre på til bestyrelsesarbejdet

Torsten Kjeldsen og Betina Friis Hansen

Blandt medlemsfordelene i Fynsk Erhverv er den direkte adgang til ”Bestyrelsesuddannelsen med fokus på små og mellemstore virksomheder” ved Århus Universitet, fordi  Fynsk Erhverv disponerer over pladser til de fynske erhvervsledere.

Gennem årene har mere end 40 fynske virksomhedsledere gjort brug af denne mulighed. Med på det seneste hold var Torsten Kjeldsen, der til daglig er Chief Operating Officer i Assens-virksomheden Broen-Lab, hvor han som del af ledelsen også deltager i bestyrelsesmøderne.

Og det er især i sidstnævnte, at Torsten Kjeldsen forventer, at hans nye uddannelse for alvor kommer i spil med det samme.

Jeg gik ind til uddannelsen, fordi jeg gerne vil ud i eksterne bestyrelser, men også fordi jeg ville blive klogere i forhold til det samarbejde, som vi har med vores egen, amerikanske bestyrelse.

“Og der er der ingen tvivl om, at jeg har fået en masse med hjem, som jeg kan bruge,” siger driftsdirektøren med henvisning til LI Enterprises Group, der ved årsskiftet 2022 overtog ejerskabet i den fynske virksomhed, der er specialiseret i laboratoriearmaturer og nødbrusersystemer og Europas ledende på området.

Højt niveau på alle parametre

Blandt emnerne i uddannelsens pensum er strategiudvikling, risikostyring, finansiering af vækst, organisationsudvikling, ejer- og generationsskifte og konflikter i ejerkredsen. Alt sammen ifølge Torsten Kjeldsen taget med udgangspunkt i virkelighedsnære eksempler og relevante indlæg.

”Mette Neville og Carsten Fode er dybt motiverende undervisere, og der har været gode oplægsholdere fra forskellige brancher, så det har været inspirerende. Når andre gør deres bedste, gør man det jo også selv,” siger Torsten Kjeldsen.

Undervisningsmæssigt strækker forløbet sig over et halvt år, hvor deltagerne i dette forløb mødes fem gange af to dage. For Torsten Kjeldsen var netop det komprimerede koncept godt for både engagementet og for planlægningen.

”Det var en rigtig god model for mig, fordi man træder ud af sine daglige opgaver og dyrker det forum, som man er i, koncentreret over to dage. Det var mit indtryk, at alle var der, fordi de gerne vil blive bedre til det, de laver. Så der var et meget højt niveau. Det gjorde sig også gældende omkring opgaverne og forberedelserne, og det kræver selvfølgelig, at man sætter den fornødne tid af til det, selvom man i forvejen har travlt,” konstaterer Torsten Kjeldsen, der ikke har fortrudt, at han deltog.

Det har været intensivt, og det har været rigtig godt, så bestyrelsesuddannelsen får helt klart min anbefaling.

“Måske er det heldigt, for det afhænger jo af, hvem man kommer på hold med, men jeg synes også, at det var et godt netværk, og vi skal allerede mødes igen i juni,” fortæller Torsten Kjeldsen, der allerede har et godt bud på, hvad det er, han kan tilbyde i andre virksomheder som bestyrelsesmedlem:

”Jeg skrev projektopgave omkring ’Løsningssalg med værdibaseret prissætning’, og jeg kunne godt tænke mig at bidrage i eksterne bestyrelser med min viden inden for LEAN produktion og udvikling samt løsningssalg med værdibaseret prissætning.”

Lars Erik Nielsen har løftet Uretek med dokumentation, faglig vækst og ansvarlighed

Middelfart-virksomheden Uretek har som speciale at etablere og styrke fundamenter under alt fra private boliger til komplekse byggerier. Og at Ureteks eget fundamentet er solidt, er netop bevist med et fornemt regnskab for 2024 – og en solid vækst i indeværende år. “Vi er kommet stærkt fra start i 2025, og som det ser ud […]

Klimapraktikanter gav Danren Bogdol fremdrift og struktur

Danren Bogdol er en professionel servicevirksomhed med base i Odense, der gennem mere end 40 år har leveret rengøringsydelser til offentlige og private kunder i hele landet. Virksomheden bygger på faglighed, effektivitet og ordentlighed.

HR-netværk gav LAIT værktøjer til aktuel udfordring

Da Gert Rasmussen fra det digitale bureau LAIT i begyndelsen af året præsenterede en konkret HR-udfordring i Fynsk Erhvervs HR-netværk, gjorde han det med et klart formål: At få andres ærlige blik på situationen

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.

Novo Nordisk i Odense: “Vi kommer ikke med spidse sko”

Når Stine Wolf Randrup træder op til debatten på Fynsk ErhvervsTopmøde den 30. april, bliver det med et klart budskab: Novo Nordisk er kommet til Odense for at blive – men med stor respekt for det fællesskab, de træder ind i. “Vi går ind i det her med ydmyghed. Vi ved, vi starter højt og […]