Nyheder • 20/04/2022

Business Lounge: Vilje og evne til digital udvikling

Fynsk Erhverv inviterer hele det fynske erhvervsliv til en inspirerende eftermiddag med fokus på fremtidens forretninger og til hyggeligt samvær under den efterfølgende picnic og forestilling i Odense Sommerrevy 2022.

Du møder direktør Lars Hedal fra det fynske væksteventyr, it-selskabet Hesehus a/s. Lars Hedal giver et skarpt bud på det fynske erhvervslivs vilje og evne til udvikling. Samtidig deltager to virksomheder, der for alvor er sprunget med på den digitale udvikling og har skabt succes – nemlig B2B-virksomheden Dinex, der netop er nomineret til e-handelsprisen og Babysam, der med succes har udviklet det digitale univers og sikret bundlinjen.

Det er så vigtigt at lade sig inspirere af andre, der har succes med forretningsudvikling, og Dinex og Babysam er to virksomheder, der har vist et enormt mod – også selv om vejen ikke altid er kendt på forhånd.

Det kan alle lære af, når vi dykker ned i vejen til succes, siger Lars Hedal.

Og udvikling kan styrkes med strategisk kommunikation. Derfor sætter kommunikationsrådgiver Julie Lindegaard samme eftermiddag lup på de fynske virksomheders kommunikation, og hun giver dig de bedste værktøjer til at skabe styrket synlighed af din virksomhed.

Strategisk synlighed handler ikke om at promovere sig selv eller sine produkter. Det handler om gøre sig relevant for sine kunder, medarbejdere, samarbejdspartnere og alle andre, du vil tiltrække.

Du skal ændre dit mindset fra push-markedsføring til pull og relationer. Mennesker følger mennesker, og det undervurderer alt for mange virksomheder, siger Julie Lindegaard, der står bag bogen ‘Bliv synlig i medierne’.

Ny teknologi og digitalisering udvikler sig hurtigt 0g spiller en stadig større rolle for virksomhedernes indtjeningsevne og konkurrencekraft. Det fynske Vækstbarometer 2021 viser en positiv udvikling i anvendelsen af nye teknologier i de fynske virksomheder, som har tre væsentlige årsager til at investere i digitalisering, nemlig at øge indtjeningen, reducere omkostningerne og at udnytte nye forretningsmuligheder.

Hent yderligere inspiration i Det fynske Vækstbarometer 2021 og mød op den 17. maj på Engen i Odense. Fynsk Erhvervs forårsarrangement er for alle fynske virksomheder – medlemmer eller ej, og det er gratis, så tag en kollega med til en vigtig og inspirerende eftermiddag.

Efter dette arrangement inviterer vi til picnic og årets forestilling i Odense Sommerrevy i godt selskab med det fynske erhvervsliv.

Læs mere og tilmeld dig her

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.

International gymnasieuddannelse i Odense styrker Fyns muligheder for at tiltrække global arbejdskraft

Når Nyborg Gymnasium i 2027 åbner en ny IB-afdeling i Odense, er det ikke kun en gevinst for kommende elever og familier. Det er også et vigtigt skridt for det fynske erhvervsliv, som i stigende grad konkurrerer internationalt om kvalificeret arbejdskraft. Den nye afdeling placeres tæt ved Odense Banegård, hvilket gør tilbuddet let tilgængeligt for […]

Virksomheder får nye perspektiver på HR gennem Fynsk Erhverv-forløb

Nye generationer, længere arbejdsliv og kamp om kvalificerede medarbejdere får HR til at fylde mere i virksomhederne. Fynsk Erhverv-forløb skal bringe akademikernes kompetencer tættere på de opgaver.

Fyn må ikke miste troen på fremtiden

Fyn må ikke miste troen på fremtiden. Der er ingen tvivl om, at mange lige nu følger udviklingen på Fyn med stor alvor. Historierne om Vestas’ nedskæringer på Lindø og Novo Nordisks beslutning om at trække i bremserne i Odense giver grund til bekymring. Ikke kun på grund af arbejdspladserne her og nu – men fordi de minder os om, hvor hurtigt verden omkring os kan ændre sig.

Velatir vil gøre Odense til afsæt for europæisk AI-vækst

Da Velatir meldte sig ind i Fynsk Erhverv, handlede det ikke kun om at blive en del af endnu et netværk. For den odenseanske softwarevirksomhed er medlemskabet også en mulighed for at komme tættere på det fynske erhvervsliv og bruge sin egen viden om kunstig intelligens, teknologi og digital sikkerhed i en lokal sammenhæng. Virksomheden […]

AI binder design og forretning sammen i JABS Group

Når Fynsk Erhverv og Hesehus 28. maj afholder Den Fynske E-handelskonference, bliver AI og digital transformation sat ind i en konkret forretningsmæssig ramme. Arrangementet samler beslutningstagere, digitale ledere og e-handelsprofessionelle til en formiddag med cases, keynote, paneldebat og netværk om, hvordan nye teknologier kan skabe reel værdi i virksomhedernes hverdag.