Nyheder • 18/03/2022

Kim Povlsen: New normal or business as usual?

Som ny administrerende direktør i den verdensomspændende robotvirksomhed, Universal Robots, har Kim Povlsen hele tiden fokus på de forandringer, som påvirker virksomheder og erhvervslivet. Kim Povlsen præsenterer sin viden og indsigt i den nye markedssituation til Fynsk ErhvervsTopmøde den 30 marts, og Fynsk Erhverv har forinden stillet spørgsmål, som løfter sløret for nogle af de punkter, som direktøren vil præsenterer på mødet.

Hvordan ser I/du den nuværende situation på markedet, er det New normal eller Business as usual – og hvorfor? 
Vi har oplevet nogle fundamentale skred i samfundet de seneste år, og mange af de ændringer og usikkerheder, som først en verdensomspændende pandemi og nu en krig i Europa har ført med sig, er ikke kun midlertidige, men nogle vi må vænne os til på den lange bane. Det handler blandt andet om forsyningskæder. Det er blevet tydeligt for enhver, at der er risici ved at producere sine varer på den anden side af jorden eller ved at være afhængig af råmaterialer fra få lande. Denne slags usikkerhed forsvinder ikke foreløbig, så der tror jeg godt, at man kan godt tale om en new normal.

Det kan man også i forhold til de nye generationer, som i stigende grad stiller krav til arbejdslivet.

De vil ikke lave det samme ensformige og opslidende arbejde som deres forældre og bedsteforældre, og selvom det er en tendens, som er langsommere og får færre overskrifter i medierne, så kommer det til at udfordre mange brancher – ikke bare i Danmark, men globalt.  
 
I har hos Universal Robots, på trods af krisetider, præsteret et flot resultat – hvorfor og hvordan har det været muligt? 
Det er en kombination af flere ting. De udfordringer, som jeg lige har nævnt, er i høj grad nogle, som automatisering kan løse. Det har mange virksomheder allerede opdaget, og derfor oplever vi en stigende efterspørgsel på vores cobots. Mange lande oplever lige nu også en stor mangel på kvalificeret arbejdskraft, og på grund af den demografiske udvikling bliver det et større og større problem for virksomhederne, særligt i den vestlige verden. Det bidrager også til, at flere og flere får øjnene op for fordelene ved automatisering.  

Og så må man heller ikke glemme, at teknologien konstant udvikler sig.

Vi arbejder målrettet på hele tiden at gøre vores cobots i stand til at løse flere og mere komplicerede opgaver samtidig med, at vi gør dem endnu nemmere at bruge. Det er også en vigtig årsag til, at vi havde et forrygende 2021 med en vækst på 41 procent.

Hvordan ser fremtiden ud, og hvad er det for transformationer virksomhederne skal igennem for at holde sig kampklare? 
EU-Kommissionen har arbejdet en del med netop det spørgsmål, og den peger på, at industrien i fremtiden skal være mere bæredygtig, mere robust og have mennesket i centrum. Det, tror jeg, kommer til at gælde for alle brancher og alle virksomheder. Især det sidste er interessant set fra min stol, for det er netop den tilgang, vi har i Universal Robots. Vores cobots erstatter ikke mennesker, de er i stedet bygget til at forbedre den måde, vi arbejder på – til gavn for mennesker. Så for mig at se bliver implementeringen af teknologi der, hvor det giver mest mening for virksomhed og medarbejdere, en vigtig faktor allerede i den nærmeste fremtid. 

Du kan som partnervirksomhed opleve Kim Povlsen, når han præsenterer sit oplæg med titlen ‘New normal or business as usual?’ på Fynsk ErhvervsTopmøde den 30. marts 2022. Du kan tilmelde dig arrangementet her

Er du nysgerrig på, hvordan bl.a. digitalisering, kerneressourcer m.fl. finder sted i de fynske virksomheder? Så glæd dig til den 30. marts, hvor vi præsenterer Det fynske Vækstbarometer 2021. Indtil da kan du læse resultaterne for 2020 her.

Bcompany.dk satser på vækst med AI og trivsel

Efter en sanering har direktør Tanja Bluhme sat kursen mod vækst, hvor stærkere netværk og et kompromisløst fokus på trivsel skal styrke bcompany.dk’s konkurrencekraft.

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.