Nyheder • 23/10/2019

Kulturelle oplevelser venter dig og dine kolleger på Kunstmuseum Brandts

Fynsk Erhverv har endnu en gang lavet en aftale med Kunstmuseum Brandts om en række kultur-oplevelser for partnervirksomhederne. Deltagelse er gratis, så invitér kollegerne med til en kulturel oplevelse.

Torsdag den 14. november, kl. 8:30-10:00 byder Brandts indenfor i de 8.000 kvadratmeter med kunst over flere etager. Deltagerne får af Mads Damsbo, direktør for Kunstmuseum Brandts, en introduktion til kunstmuseet, og den nye samlingsfløj bliver vist frem. Med afsæt i Fyn får deltagerne fortællingen om udstillingen på klædefabrikken og det moderne gennembrud – side om side med nutidens største fotografer og filmskabere.
Efterfølgende kan deltagerne på egen hånd nyde udstillingerne og dyrke netværket. Ved arrangementet torsdag den 5. december er der kultur og bæredygtighed på programmet. Der er inviteret oplægsholdere til eftermiddags-arrangementet, der begynder 15:00-17:00.

I 2020 er der ligeledes to arrangementer i kalenderen. Torsdag den 6. februar, kl. 8:30-10:00 er vi i sporet på Hugo Pratts tegneserie om sømanden Corto Maltese – en serie, der var med til at tegne billedet for tegneserier for voksne. Og vi bliver blandt det banebrydende, når der torsdag den 5. marts, kl. 15:00-17:00 er introduktion til udstillingen om den amerikanske animationsvirksomhed Pixar, der står bag film som Toy Story, Biler, Monsters og mange flere publikumsmagneter.

Optimismen i fynsk erhvervsliv

Halvdelen af de fynske virksomheder forventer øget omsætning i løbet af de næste 12 måneder – og 8 ud af 10 forventer øget omsætning i løbet af de næste tre år. Den øgede omsætning skal hentes på nye kunder, hvilket indikerer stigende konkurrence. Det viser en ny undersøgelse i Det fynske Erhvervspanel, som Fynsk Erhverv […]

Lars Erik Nielsen har løftet Uretek med dokumentation, faglig vækst og ansvarlighed

Middelfart-virksomheden Uretek har som speciale at etablere og styrke fundamenter under alt fra private boliger til komplekse byggerier. Og at Ureteks eget fundamentet er solidt, er netop bevist med et fornemt regnskab for 2024 – og en solid vækst i indeværende år. “Vi er kommet stærkt fra start i 2025, og som det ser ud […]

Stærke pointer og skarpe trends på Den Fynske E-handelskonference 2025

Temaet for konferencen var ’Tættere på kunderne’, og dagen bød på inspirerende oplæg, praktiske erfaringer og strategiske perspektiver.

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.