Nyheder • 05/09/2023

SBS-Friction ruster sig til fremtiden

Hos SBS-Friction i Svendborg, hvor der produceres bremseklodser, er der skarpt fokus på bæredygtighed, digitalisering og på tiltrækning af de nødvendige kerneressourcer. Vi havde en snak med COO Torben Madsen ved præsentationen af Fynsk Erhvervs Vækstbarometer 2023, og han kunne røbe, at især klimaet står højt på virksomhedens dagsorden, men det er ikke Svendborg-virksomhedens eneste fokusområde.

“Vi er blevet opkøbt af en stor italiensk ejer, som har en helt klar dagsorden, både på vækst og på bæredygtighed og nogle meget ambitiøse klimamål. Så vi investerer voldsomt i nyt udstyr og vækst, og det gør vi på en bæredygtig måde. Vi har et helt klart mål om at blive fossilfri i 2025 faktisk. Så alt hvad vi investerer i i øjeblikket, det er på klimadagsorden,” fortæller Torben Madsen.

“Digitalisering er et andet meget væsentligt parameter af hele vores teknologi og hele opbygningen af vores produktionsapparat er digitaliseret og bundet sammen. Så det er et stort fokus. Vi har et også stort udviklingskraftscenter i USA, hvor man udvikler baseret på kunstig intelligens.”

Accepter venligst statistikker, markedsføring cookies for at se denne video.

Digitalisering skal gøre dyr og gæster glade i Zoo

Odense Zoo investerer i digitalisering og automatisering for at hæve dyrevelfærden og give gæsterne får bedre oplevelser.

Intet tages for givet hos Claus Andersen Rustfri Stål

Direktøren for Claus Andersen Rustfri Stål Lars Jensen kom til præsentation af Det fynske Vækstbarometer for at blive klogere og for at netværke

Gør-det-selv med effektive software-robotter

Hvis din virksomhed martres af gentagne, kedelige og tidsrøvende arbejdsprocesser, der tager tid fra medarbejderne, er der rigtigt godt nyt. Den moderne teknologi gør det nemlig muligt at automatisere rigtig meget, og faktisk er værktøjerne nu blevet så nemme at arbejde med, at de ansatte selv kan sætte systemerne op. Det fortæller Jesper Hansen, der […]

Klimapilot klædte virksomhed bedre på til grøn omstilling

Mathias Høck har bekræftet vognmandsvirksomheden Peder Olsen & Søn i, at nytænkning kan være lønsomt

Det fynske Vækstbarometer 2023

Det fynske Vækstbarometer 2023 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Trængte budgetter flytter aben videre til virksomhederne

De kommunale budgetter for 2024 er på agendaen i de fynske kommuner lige nu og traditionen tro er der besparelser og omprioriteringer i sigte. Det giver god mening i mange tilfælde, men det går sjældent stille af sig.

Tempur-direktør anbefaler øget fokus på sikkerhed

Selv om man er ret sikker på, at man har sine sikkerhedsforanstaltninger godt på plads, kan det ikke skade at blive klogere

Mindeord om Preben Nielsen

Æresmedlem i Fynsk Erhverv, Preben Nielsen, er gået bort. Empatisk, nærværende, lyttende og vidende – et skattet medlem i foreningen gennem rigtig mange år.

Gratis værktøjer og ressourcer til at sikre normal drift under kommende kriser

35 fynske virksomheder fik kort før sommerferien fyldt deres værktøjskasse, da de deltog i seminaret “Beyond the Crisis”. Bag overskriften “Beyond the Crisis” gemmer sig et omfattende projekt, som  Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut (GTS-Institut) netop har afsluttet.  Projektet har det formål at blive klogere på, hvordan man sikrer fortsat drift under kriser. Vi har […]

Vigtigt at kunne trykprøve ideer i sit netværk

Muligheden for faglig sparring og idéudvikling står øverst på listen når Martin Murrekilde skal fortælle om værdierne i et HR-netværk

Klimaregnskaber sikrer virksomheder et forspring

Den 29. august indleder Udvikling Assens, Totalbankens og Fynsk Erhverv i fællesskab forløbet “GO GREEN – Lav dit første klimaregnskab”

Deltag i “Videnforum for Digital Transformation” og styrk din forretning

CIO fra H. Daugaard, Lars Romsøe har selv arbejdet med Digital Transformation i flere år. Disse værdifulde erfaringer bringer han med sig som mødeleder og facilitator i det nye Videnforum for Digital Transformation.