Nyheder • 07/10/2022

Folketingsvalg 2022: De høje energiomkostninger vejer tungt

Så er folketingsvalget udskrevet og foran os venter nu nogle hektiske uger med politiske debatter og løfter.  Krigen i Europa og de geopolitiske spændinger og udviklinger i øvrigt påvirker både virksomhederne og den enkelte dansker og overskygger andre, væsentlige dagsordener – og ikke uden grund.  Men valgkampen skal også handle om de aktuelle udfordringer, som vi står med i erhvervslivet og om behovet for reformer og langsigtede løsninger, der kan sikre virksomhedernes konkurrencekraft fremadrettet.

Vi har i Fynsk Erhverv dugfriske indspark til debatten fra det fynske erhvervsliv.

De fynske virksomheder har en klar appel til den kommende folketing om at få styr på de høje energiomkostninger og forsyningssikkerheden.

De høje energiomkostninger rammer nemlig alle virksomheder og husholdninger – oven i en stigende inflation og udsigt til negativ vækst.  Det er kritisk.  Derudover er det helt uhørt, at f.eks. lokal tomatproduktion eller hele hotelafsnit må lukke ned for vinteren som følge af de høje energiomkostninger, og at der tales om tvangsnedlukning af produktion m.v. som konsekvens af manglende forsyninger.

Mange virksomheder er offensive og villige til at foretage endog store investeringer i alternative forsyningskilder. Men de støder ind i en række barrierer, som det kommende folketing skal påtage sig at få ryddet af vejen. Det kan blandt andet ske ved at få ryddet op i reglerne for f.eks. at etablere solceller på de store tagarealer, som mange virksomheder har, for at producere energien der, hvor den skal anvendes. Det burde være en ’lavthængende frugt’ i forhold til den grønne omstilling – og en nærliggende mulighed for virksomhederne for at gøre sig mindre afhængige af gas m. fl.. Men de gældende regler står i vejen for sådanne investeringer, da hver enkelt virksomhed skal sælge sin egen el til sig selv via elnettet, hvilket forringer business casen og dæmper investeringslysten. Det bør der findes en fornuftig løsning for, så virksomhederne kan investere i alternative energiformer og derved få bedre kontrol over de energiomkostninger, som trækker mørke skyer i horisonten i flere virksomheder og brancher.

Der er vedtaget en række store planer, der skal sikre, at Danmark er CO2-neutralt i 2050, men det er endnu kun på papiret. Nu skal der handling bag ord.  Derfor skal der  findes løsninger på her- og-nu-udfordringerne og sættes gang i eksekveringen af de mange fine ord, så det f.eks. ikke tager 7 år at få opført en vindmøllepark, før der er adgang til yderligere grøn energi? Derfor endnu en appel til det nye folketing:  Giv eksisterende lovgivning et klimatjek, ryd op i bureaukratiet og få åbnet tilskudspuljerne til energioptimering og omstilling i virksomhederne, så vi kan få fart på den grønne omstilling.

Bcompany.dk satser på vækst med AI og trivsel

Efter en sanering har direktør Tanja Bluhme sat kursen mod vækst, hvor stærkere netværk og et kompromisløst fokus på trivsel skal styrke bcompany.dk’s konkurrencekraft.

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.