Nyheder • 29/01/2025

Direktør Jytte Reinholdt forlader Fynsk Erhverv i 2025

Efter 17 år som direktør har Jytte Reinholdt meddelt Fynsk Erhvervs bestyrelse, at hun ønsker at overlade stafetten til en ny direktør i løbet af 2025. Beslutningen vil først træde i kraft, når en passende afløser er fundet.

“Under Jytte Reinholdts ledelse har Fynsk Erhverv gennemgået en markant udvikling. Organisationen og bestyrelsen er blevet professionaliseret, produktpaletten er konstant blevet udviklet i forhold til virksomhedernes behov, og Fynsk Erhverv har positioneret sig endnu stærkere på Fyn med flytningen fra Albani Torv til de moderne omgivelser i Cortex Business Park. Med denne stærke platform, en tydelig strategi og et solidt fundament for fremtiden bakker jeg Jytte op i hendes beslutning og sætter gang i processen for at finde en ny direktør,” siger bestyrelsesleder Henrik Neelmeyer, der tilføjer, at stillingen ønskes besat medio 2025.

Timingen i direktørskiftet betyder, at den kommende direktør i Fynsk Erhverv efter planen vil være på plads i god tid før kommunalvalget i november 2025, og det vil ifølge Henrik Neelmeyer sikre en perfekt overgang.

“Den nye direktør får fra start en unik mulighed for at positionere sig og sætte sit præg på de væsentlige erhvervspolitiske dagsordener, der påvirker de fynske virksomheder i hverdagen. Vi står et rigtig stærkt sted i dag, og toget kører med fuld fart, så det er også vigtigt, at vi holder momentum,” siger bestyrelseslederen, som understreger, at den kommende direktør af samme grund skal have et meget bredt fokus på Fynsk Erhvervs fremtid og fortsatte udvikling:

“Fynsk Erhverv samler hele det fynske erhvervsliv på tværs af brancher. Det gør os til en vigtig sparringspartner i alt fra infrastruktur, erhvervsstrategier, beskæftigelsesplaner til servicekulturen i de fynske kommuner. Det er enormt vigtigt, at vi sikrer, at erhvervslivets stemme også fremover bliver hørt i de politiske beslutninger på hele Fyn.”

Jytte Reinholdt tiltrådte i 2008 som den første direktør for det, der dengang hed “Industri- og Handelskammeret Odense-Fyn”, og ikke mindst i de senere år har der været et stærkt fokus på at styrke og professionalisere Fynsk Erhverv.

“Vi skal hele tiden være på forkant med den virkelighed, som vores virksomheder befinder sig i, og jeg synes, at vi lykkes med hele tiden at tilpasse organisationen og produktpaletten, så de fynske erhvervsledere i samspillet med Fynsk Erhverv er godt rustet til at udvikle og drive deres virksomheder, uanset hvilke udfordringer og usikkerheder, verden byder os. Vi har f.eks. planer om at få digitaliseret vores stærke erhvervsnetværk og implementeret AI, som gerne skal udmønte sig i en ny platform, der i endnu højere grad kan understøtte vidensdeling og forretning mellem de fynske virksomheder. Vores fundament er robust, og perspektiverne sindssygt spændende, så det er i mine øjne en ønskeposition for en ny direktør at tage over nu,” konstaterer Jytte Reinholdt, der i det hele taget ser tilbage på en begivenhedsrig tid med glæde.

”Jeg er stolt af rejsen og alt det, vi har opnået sammen de sidste 17 år. Min beslutning handler om at give Fynsk Erhverv de bedste muligheder for at bygge videre på det, vi har skabt, og jeg stopper først, når vi har fundet den rigtige afløser,” siger Jytte Reinholdt om organisationen, som i dag består af godt 500 medlemsvirksomheder, der repræsenterer 30.000 arbejdspladser.

For yderligere information, kontakt:
Henrik Neelmeyer, Bestyrelsesformand, Fynsk Erhverv, 20 80 90 24
Jytte Reinholdt, Direktør, Fynsk Erhverv, 29 13 03 30

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.

Novo Nordisk i Odense: “Vi kommer ikke med spidse sko”

Når Stine Wolf Randrup træder op til debatten på Fynsk ErhvervsTopmøde den 30. april, bliver det med et klart budskab: Novo Nordisk er kommet til Odense for at blive – men med stor respekt for det fællesskab, de træder ind i. “Vi går ind i det her med ydmyghed. Vi ved, vi starter højt og […]

Kolster risikerer at sige nej til ordrer – tiltrækning af medarbejdere er blevet en ledelsesdisciplin

Hos Tømrer- og snedkerfirma Kolster A/S i Middelfart er der gang i hjulene. Men uden nok medarbejdere til at følge med efterspørgslen risikerer direktør Tue Christiansen at skulle sige nej til opgaver, han gerne ville tage ind. Markedet er der. Kunderne er der. Men for at kunne sige ja, kræver det folk – og dem […]

Stadil: Fremtidens lederskab kræver sult, mod og kant

Christian Stadil har altid gået sine egne veje. Han kombinerer buddhisme med benhård forretning og investeringer i startups med meditation og meningsfulde arbejdsfællesskaber. Til september gæster han Learn X, hvor han deler sine erfaringer med at lede i en tid præget af AI, innovation og strategisk usikkerhed.

Klimapraktikanter gav Danren Bogdol fremdrift og struktur

Danren Bogdol er en professionel servicevirksomhed med base i Odense, der gennem mere end 40 år har leveret rengøringsydelser til offentlige og private kunder i hele landet. Virksomheden bygger på faglighed, effektivitet og ordentlighed.

HR-netværk gav LAIT værktøjer til aktuel udfordring

Da Gert Rasmussen fra det digitale bureau LAIT i begyndelsen af året præsenterede en konkret HR-udfordring i Fynsk Erhvervs HR-netværk, gjorde han det med et klart formål: At få andres ærlige blik på situationen