Nyheder • 27/09/2021

Dialog flytter arbejdspladser i Middelfart

Keld Demant, Bunker Holding

To års frugtbart parløb mellem erhvervsliv og kommune med “Brobygning Middelfart” har overbevist direktøren i Bunker Holding Group, Keld Demant, om at endnu mere samarbejde er vejen frem for både kommune og virksomheder i Middelfart.

Derfor ser Keld Demant også frem til at være vært, når Fynsk Erhverv tirsdag den 28. september holder fyraftensmøde i anledning af det kommende kommunalvalg. Her mødes borgmester Johannes Lundsfryd (A) og Regitze Tilma, der er Venstres spidskandidat, med en række lokale erhvervsledere for at have en dialog om fremtiden.

Vi har allerede set, at dialog nytter, og at den kan flytte både erhvervslivet og kommunen i den rigtige retning, og når vi har nogle fælles udfordringer, giver det rigtig god mening at løse dem i fællesskab

siger Keld Demant, der slår fast, at der stadig er masser af udfordringer at tage fat på.

I lighed med mange andre virksomheder uden for landets største byer kæmper Bunker Holding Group blandt andet om de unges gunst. For uden et decideret studiemiljø at trække på, kræves der en ekstra indsats, før jobopslagene får den ønskede effekt i Middelfart-området.

“Manglen på studerende er helt sikkert den største udfordring i Middelfart, fordi vi skal hente nyuddannede akademikere fra Odense og Aarhus i stedet. Det er lykkes endnu, men det er svært, og derfor tror jeg på, at vi som virksomheder kan rykke meget, hvis vi sammen sørger for at gøre Middelfart til en endnu attraktiv by at komme til. Når først de er her, er det oplagt, at det er en skøn by, hvor der er mindre crowded, og hvor det er oplagt at stifte familie og bo,” konstaterer Keld Demant, der tror på, at øget digitalisering er en del af løsningen på den udfordring.

“Der sker en hel masse ting i kommunen, som ingen af os har hørt om, og der tror jeg, at vi med en digital platform kan gøre kommunen endnu mere attraktiv. Det kunne også være ved at sætte flere interessenter i forbindelse, når de har fælles interesser. Så hvis der er mountainbikeløb i Middelfart, kører hotellerne tilbud, cykelsmedene holder søndagsåbent og så videre. Digitalisering er jo ikke en religion, det er evnen til at sætte data i spil, og det kan vi rykke på sammen.”

Fyraftensmøde i Middelfart
Klik på billedet for at se invitationen

Arbejdsglæde på tværs af virksomheder

Ud over de nyuddannede har Bunker Holding Group og flere af de andre store Middelfart-virksomheder også adskillige udenlandske ansatte. Her peger Keld Demant på endnu en udfordring, som bedst kan løses med et formaliseret samarbejde mellem virksomhederne.

“Når vi får nye medarbejdere, spørger vi altid ind til, hvad ægtefællen og partneren laver og har brug for. Hvis han eller hun nu er ingeniør, kan jeg finde på at ringe til Carsten Kind ved Interacoustics, men vi kan gøre det bedre og systematisere det med brobygning,” mener Keld Demant, som slår fast, at omgivelserne er vigtige.

I sidste ende er der ingen medarbejdere, der bliver i en virksomhed, hvis deres familie ikke trives, så på det område kan den fælles indsats næsten ikke overvurderes.

En anderledes bolig-job-ordning

Netop udfordringer med trivslen fik sidste år Bunker Holding Group til at igangsætte et usædvanligt projekt. Over en periode kom opsigelser fra ansatte, til trods for, at de ellers udtrykte stor arbejdsglæde.

“Vi gjorde os den erfaring, at vores nye tilflyttere stortrivedes i jobbet, men alligevel flyttede de efter et par år. Der hvor skoen trykkede, var fra de gik hjem fra arbejde, til de kom igen. Derfor opførte vi et byggeri med 12 boliger, hvor vi lejer halvdelen ud til udlændinge og den anden halvdel til danske ansatte, og så har vi lavet en “buddy”-ordning, hvor de lærer af hinanden om sygesikringskort, svømmehal og så videre – og samtidig får de et netværk, så der nogen, som kan fodre katten eller tømme postkassen, når de er ude at rejse,” fortæller Keld Demant.

Han mener ikke, at boligbyggeriet er en kommunal opgave, men til gengæld kan brobyggerne godt hjælpe med at sprede budskabet:

“Hvis et byggeri kan gå i nul, så er det en gevinst for os som virksomheder, og det er langt sværere for kommunen. Men de har en viden om, hvilke andre virksomheder, som har brug for boliger, og måske kan de være med i koordinering, ligesom de har været dygtige til med brobygningen.”

Velatir vil gøre Odense til afsæt for europæisk AI-vækst

Da Velatir meldte sig ind i Fynsk Erhverv, handlede det ikke kun om at blive en del af endnu et netværk. For den odenseanske softwarevirksomhed er medlemskabet også en mulighed for at komme tættere på det fynske erhvervsliv og bruge sin egen viden om kunstig intelligens, teknologi og digital sikkerhed i en lokal sammenhæng. Virksomheden […]

AI binder design og forretning sammen i JABS Group

Når Fynsk Erhverv og Hesehus 28. maj afholder Den Fynske E-handelskonference, bliver AI og digital transformation sat ind i en konkret forretningsmæssig ramme. Arrangementet samler beslutningstagere, digitale ledere og e-handelsprofessionelle til en formiddag med cases, keynote, paneldebat og netværk om, hvordan nye teknologier kan skabe reel værdi i virksomhedernes hverdag.

Startups skal have bedre rammer på Fyn

Fyn har gode muligheder for at skabe stærke startups, men der mangler stadig kapital, kommerciel erfaring og tættere adgang til de første kunder. Det mener Lisbeth Chawes, techleder, investor, bestyrelsesmedlem i Fynsk Erhverv og CEO i softwarevirksomheden Finari.dk. Det fortæller hun i podcasten 3-2-1 Erhverv, hvor hun mødes med Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk Erhverv, […]

Fynsk Erhverv og Fynske Bank samler netværk i Masterclass

Da Fynsk Erhverv og Fynske Bank samlede virksomheder til Fynske Masterclass med militærpsykolog Anders Kjærgaard, skete det som en del af Fynsk Erhvervs Topmøde på Frederik VI’s Hotel. Her blev deltagerne præsenteret for erfaringer fra ekstreme miljøer, men også for pointer, der rammer direkte ind i en travl ledelseshverdag. For Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk […]

Når verden rykker sig – og virksomheder skal følge med

Forårets Fynsk ErhvervsTopmøde satte spot på en verden i bevægelse og på, hvordan fynske virksomheder navigerer i den. Der er perioder i historien, hvor udviklingen føles næsten stillestående. Og så er der perioder, hvor alting pludselig accelererer.

Tietgenprismodtager bygger videre på ejerfamiliernes værdier

Dorthe Lund Kaack har ikke haft for vane at stille sig selv forrest. Som direktør i C.C.N. Holding, bestyrelsesmedlem i Micro Matic og en del af den ene ejerfamilie bag den globale Odense-virksomhed kommer hun fra et ejerskab, hvor fællesskabet traditionelt har fyldt mere end den enkelte person.

Dorthe Lund Kaack modtager Tietgenprisen 2026

Direktør i C.C.N. Holding og bestyrelsesmedlem i Micro Matic, Dorthe Lund Kaack, modtager Tietgenprisen 2026 fra Fynsk Erhverv og TietgenSkolen.

Sirius-leder vil skærpe erhvervslivets mentale parathed

Forventningsafstemning, samarbejde, ærlig feedback og restitution er ifølge tidligere Sirius-leder og militærpsykolog afgørende, hvis mennesker og organisationer skal holde til pres over tid

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.