Nyheder • 14/05/2025

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Anne Dyrehauge bringer stærke kompetencer i ledelse, kommunikation og netværksudvikling med sig i den nye rolle. Hun er uddannet journalist fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole i Aarhus og har blandt andet været direktør for både Media City Odense og Word Festival. Tidligere har hun arbejdet hos TV2 og har omfattende erfaring med både mediebranchen og strategisk udvikling.

Anne Dyrehauge er desuden engageret i det fynske kulturliv som bestyrelsesmedlem i Teater Momentum og medlem af Radio- og tv-nævnet. Hun bor i dag på Vestfyn.

Med Anne Dyrehauge får vi en direktør, som både kan styrke Fynsk Erhvervs kommercielle profil og bringe organisationen videre i den retning, bestyrelsen har sat de seneste år.

Hun er en stærk kommunikator med et naturligt flair for at skabe relationer – både politisk og erhvervsmæssigt. Hun tænker visionært, handler energisk og kommunikerer med stor klarhed. Det er en kæmpe styrke for Fynsk Erhverv, udtaler bestyrelsesformand Henrik Neelmeyer.

Anne Dyrehauge udtaler:
– Jeg glæder mig enormt til at stå i spidsen for Fynsk Erhverv og være med til at skabe endnu stærkere rammer for vækst, netværk og innovation i det fynske erhvervsliv. Fyn har så meget potentiale, og jeg ser frem til at bidrage til, at virksomhederne får endnu bedre muligheder for at lykkes.

Afskedsreception for afgående direktør Jytte Reinholdt afholdes den 24. juni kl. 14.30-17 i Fynsk Erhverv, hvor medlemmer, samarbejdspartnere og venner af huset inviteres til at sige tak for indsatsen.

For yderligere information kontakt Henrik Neelmeyer, bestyrelsesleder Fynsk Erhverv, mobil 20809024 eller mail hne@egeskov.dk

Se pressemeddelelse her: Ny direktør i Fynsk Erhverv.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.

Novo Nordisk i Odense: “Vi kommer ikke med spidse sko”

Når Stine Wolf Randrup træder op til debatten på Fynsk ErhvervsTopmøde den 30. april, bliver det med et klart budskab: Novo Nordisk er kommet til Odense for at blive – men med stor respekt for det fællesskab, de træder ind i. “Vi går ind i det her med ydmyghed. Vi ved, vi starter højt og […]

Kolster risikerer at sige nej til ordrer – tiltrækning af medarbejdere er blevet en ledelsesdisciplin

Hos Tømrer- og snedkerfirma Kolster A/S i Middelfart er der gang i hjulene. Men uden nok medarbejdere til at følge med efterspørgslen risikerer direktør Tue Christiansen at skulle sige nej til opgaver, han gerne ville tage ind. Markedet er der. Kunderne er der. Men for at kunne sige ja, kræver det folk – og dem […]