Nyheder • 12/08/2014

Hansson & Knudsen glæder sig over udbudssejr

Når byggeriet til den nordlige p-kælder under den tidligere Thomas B. Thriges Gade går i gang inden længe, er det med lutter fynske aktører bag roret.

I forvejen har TC Anlæg glædet sig over at vinde opgaven med gravearbejdet, og nu har der også været grund til at finde champagneflaskerne frem hos GK Danmark, som skal stå for VVS-arbejdet, El-Team Fyn, der får elinstallationerne, hos Nordisk Klima på grund af arbejdet med sprinkleranlægget og endelig hos Hansson & Knudsen, der er blevet valgt til den enorme opgave med at støbe betonen til råhuset.

Ved sidstnævnte glæder direktør Povl Christensen sig over, at hans virksomhed får en fod med i skabelsen af den nye bymidte i Odense centrum.

“Det betyder, at vi nu har arbejde til rigtig mange mennesker i mere end et år. Vi skal støbe mere end 14.000 kubikmeter beton på stedet, og det er en rigtig stor opgave for os,” konstaterer en tilfreds Povl Christensen, som håber, at der ligger endnu flere opgaver til hans virksomhed i TBT-projektet.

“Vi har i første omgang vundet opgaven med at støbe de vægge, der omkranser parkeringskælderen, og på fredag er opgaven med at lægge TT-elementerne i udbud, og den byder vi også ind på,” siger direktøren og fortæller, at første udbud havde en værdi af cirka 50 millioner kroner, og at det vil være en væsentlig økonomisk tilføjelse til den årlige omsætning, hvis også entreprisen på TT-elementerne hives i land.

Godt tilfreds med Odense-modellen

Mens en virksomhed af Hansson & Knudsens størrelse under alle omstændigheder havde haft en chance for at byde ind på TBT-projektet, erkender Povl Christensen, at opdelingen i mindre del-entrepriser kan være gavnlig for hans lokale samarbejdspartnere.

“Det er udmærket, at opgaverne bliver fordelt blandt de fynske virksomheder, men hvis vi havde fået hele entreprisen alene, havde vi også i høj grad brugt lokale underleverandører,” konstaterer Povl Kristensen, der i stort tal har ansat nye fynske folk i 1/2-3/4 år efterhånden, og af samme årsag godt kan se finanskrisen være på retur.

“I væsentlig grad finder vi vores nye ansatte på Fyn, men vi kan da godt mærke, at det efterhånden bliver lidt sværere at finde nye, når vi får behov for dem.”

Stadil: Fremtidens lederskab kræver sult, mod og kant

Christian Stadil har altid gået sine egne veje. Han kombinerer buddhisme med benhård forretning og investeringer i startups med meditation og meningsfulde arbejdsfællesskaber. Til september gæster han Learn X, hvor han deler sine erfaringer med at lede i en tid præget af AI, innovation og strategisk usikkerhed.

Klimapraktikanter gav Danren Bogdol fremdrift og struktur

Danren Bogdol er en professionel servicevirksomhed med base i Odense, der gennem mere end 40 år har leveret rengøringsydelser til offentlige og private kunder i hele landet. Virksomheden bygger på faglighed, effektivitet og ordentlighed.

HR-netværk gav LAIT værktøjer til aktuel udfordring

Da Gert Rasmussen fra det digitale bureau LAIT i begyndelsen af året præsenterede en konkret HR-udfordring i Fynsk Erhvervs HR-netværk, gjorde han det med et klart formål: At få andres ærlige blik på situationen

Fokusér på personalet: Tidlig indsats kan skabe bedre trivsel

Flere virksomheder rykker fokus fra brandslukning til forebyggelse, når det gælder medarbejdernes trivsel. Det handler om at være tæt på, tilgængelig – og klar, før problemerne vokser sig store. Det fortæller blandt andre Betina Dich Skipper, der driver virksomheden Human Navigator.

Masterclass i strategi og innovation begejstrede deltagerne

At skabe vækst og innovation kræver tid og refleksion – en udfordring for mange virksomheder, hvor daglig drift ofte tager al opmærksomhed. Masterclass-forløbet i strategi og innovation fra Fynske Bank og Fynsk Erhverv har imidlertid givet en række fynske virksomheder en unik mulighed for at arbejde målrettet med forretningsudvikling og netværk. “Alene det at sætte […]

Titech-direktør: At sige målene højt var første skridt mod succes

Fra eltavler i kælderen til landsdækkende koncern. Ulrik Juul har altid tænkt stort – og sagt det højt. Nu er Titech Electric solgt, men han fortsætter rejsen mod endnu større ambitioner som direktør i sit livsværk

Forsker: Bestyrelsesuddannelse kan være nøglen til, at SMV’ere omstiller sig til fremtiden

Bestyrelser i små og mellemstore virksomheder (SMV’er) står midt i en tid med hastige forandringer. Teknologiske fremskridt, bæredygtighed og geopolitiske ændringer kræver hurtig tilpasning

Krautwald: Nye vaner skal slå rod, før strategi bliver til virkelighed

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Lokale virksomheder forholder sig til Odenses fremtid

En række lokale virksomheder greb muligheden, da Fynsk Erhverv for nylig inviterede til dialogmøde om Odense fremtidige udvikling. Anledningen var det forslag til Kommuneplan 2024-2036, som Byrådet havde sendt i høring. Også rådmand Søren Windel, adm. Direktør Erik Jespersen og byudviklingschef Karin Niemann-Christensen var mødt op for at præsentere planforslaget og lytte til virksomhedernes ønsker […]