Debat • 26/02/2014

Har du givet ‘High-five’ til nogen i dag?

LEDER: Det spørgsmål stillede Eddie Szweda fra Midtfyns Bryghus de godt 100 fynske virksomhedsledere, der i mandags var samlet til vores traditionsrige Torskegilde  i Nordatlantisk Hus på Odense Havn.  Og hans pointe er ikke til at tage fejl af. Mød dine medarbejdere, kolleger og samarbejdsparter med optimisme, glæd dig over alt det, der rent faktisk lykkes, anerkend dine omgivelsers indsats – og vis det. Det kommer der både god energi og nye resultater ud af.
Jeg tilslutter mig fuldt ud denne livsindstilling – og faktisk er det også denne energi, som vi ser sprede sig og give resultater i Fynsk Erhverv.  Som i mandags så skaber vi en række anledninger til, at fynske virksomhedsledere kan mødes og udveksle kontakter og gode idéer, hente inspiration og ny viden og  få ’fyldt batterierne op’,  så  man kan møde morgendagens udfordringer  i god form.

Energien opstår, når man deler sin begejstring med de mennesker, man er iblandt.  Og energien spredes, fordi begejstringen smitter.

Det er min klare oplevelse, at der i det fynske erhvervsliv er så meget viden og så mange ressourcer til stede -så mange døre, der står åbne og så meget velvilje og energi til stede, som kan aktiveres og bringe værdi til andre fynske virksomheder.  Og til næste generation af virksomheder.

Og det er her, Fynsk Erhverv spiller en aktiv rolle.  Vi skal ikke vente på ’at komme på finansloven’.   Vi skal bringe erhvervslivets egne ressourcer i spil og få tingene til at ske. Derfor skaber vi rammerne og anledningerne, stiller platformen og netværket  til rådighed  – og baner vejen for de rette matches.  Så vil resultaterne følge!

High-five til Fyn!

Jytte Reinholdt
FYNSK ERHVERV

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.

Novo Nordisk i Odense: “Vi kommer ikke med spidse sko”

Når Stine Wolf Randrup træder op til debatten på Fynsk ErhvervsTopmøde den 30. april, bliver det med et klart budskab: Novo Nordisk er kommet til Odense for at blive – men med stor respekt for det fællesskab, de træder ind i. “Vi går ind i det her med ydmyghed. Vi ved, vi starter højt og […]