Nyheder • 19/10/2019

Ny viden og værktøjer skaber vækst i SMV-virksomhederne

En kold og regnfuld tidlig morgen i oktober steg godt 30 fynske erhvervsledere på ’Fynsk Erhverv’-bussen med kurs mod Århus Universitet. Fælles for os alle var, at vi er nysgerrige på, hvordan man bedst skaber og styrer vækst og udvikling i virksomheden og arbejder strategisk med nye, stærke værditilbud og forretningsmuligheder i en digitaliseringstid, der byder på konstante forandringer.
Sammen med 350 andre erhvervsledere, ejerledere, direktører, bestyrelsesmedlemmer m.fl. fra det meste af Danmark fik vi ny inspiration, viden og værktøjer fra de forskere, ejerledere og sparringspartnere, som de seneste 3-4 år i et projekt sammen har fokuseret på netop at udnytte vækstpotentialet i deres virksomheder.

Et af de redskaber, som flere af ejerlederne i projektet fremhævede som afgørende for deres vækstrejse, var ’Business Model Canvas’-modellen, som ved hjælp af 9 byggesten kortlægger din virksomheds forretningsmodel. Med dette redskab får du som ejerledere skabt dig et visuelt overblik og en forståelse for, hvordan din virksomhed skaber værdi. Med dette redskab i hånden har du et godt udgangspunkt for at analysere, revidere eller implementere netop den forretningsmodel, der stiller dig og din virksomhed stærkest på et konkurrencepræget marked.
Dette canvas-lærred indgår i ’Business Model Generation’, som er en samling af praktiske og effektive innovationsteknikker, udviklet af Alexander Osterwalder og Yves Pigneur.

Lederindsigt viser vejen
Som partnervirksomhed i Fynsk Erhverv finder du yderligere information om ’Business Model Generation’, herunder ’canvas’-lærredet og hjælp til at komme i gang på Fynsk Erhvervs portal/Viden & Værktøjer/Lederindsigt. Husk at logge ind på forsiden af Fynsk Erhvervs portal først for at få adgang til redskaberne.
Konferencen havde også fokus på, hvordan digitaliseringen kan bane vejen for nye forretningsmuligheder, og her blev vigtigheden af et stærkt fagligt netværk og en dygtig bestyrelse fremhævet som absolutte succeskriterier for at lykkes i fremtiden.

Fynsk Erhverv og Fynske Bank samler netværk i Masterclass

Da Fynsk Erhverv og Fynske Bank samlede virksomheder til Fynske Masterclass med militærpsykolog Anders Kjærgaard, skete det som en del af Fynsk Erhvervs Topmøde på Frederik VI’s Hotel. Her blev deltagerne præsenteret for erfaringer fra ekstreme miljøer, men også for pointer, der rammer direkte ind i en travl ledelseshverdag. For Anne Dyrehauge, direktør i Fynsk […]

Når verden rykker sig – og virksomheder skal følge med

Forårets Fynsk ErhvervsTopmøde satte spot på en verden i bevægelse og på, hvordan fynske virksomheder navigerer i den. Der er perioder i historien, hvor udviklingen føles næsten stillestående. Og så er der perioder, hvor alting pludselig accelererer.

Tietgenprismodtager bygger videre på ejerfamiliernes værdier

Dorthe Lund Kaack har ikke haft for vane at stille sig selv forrest. Som direktør i C.C.N. Holding, bestyrelsesmedlem i Micro Matic og en del af den ene ejerfamilie bag den globale Odense-virksomhed kommer hun fra et ejerskab, hvor fællesskabet traditionelt har fyldt mere end den enkelte person.

Dorthe Lund Kaack modtager Tietgenprisen 2026

Direktør i C.C.N. Holding og bestyrelsesmedlem i Micro Matic, Dorthe Lund Kaack, modtager Tietgenprisen 2026 fra Fynsk Erhverv og TietgenSkolen.

Sirius-leder vil skærpe erhvervslivets mentale parathed

Forventningsafstemning, samarbejde, ærlig feedback og restitution er ifølge tidligere Sirius-leder og militærpsykolog afgørende, hvis mennesker og organisationer skal holde til pres over tid

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Podcast: Kvinder i bestyrelser handler om forretning og ikke om køn

Der mangler kvinder i de danske bestyrelser. Det er Mille Lindskrog Knudsen, professionelt bestyrelsesmedlem og leder af Bestyrelseskvinder, ikke i tvivl om. Men hun bruger ikke kønsdiskussionen til at åbne døren til bestyrelseslokalerne.

Ny medlemsportal og digital transformation i støbeskeen

Fynsk Erhverv er i fuld gang med en omfattende digital transformation, der skal løfte servicen til medlemsvirksomhederne, styrke organisationens interne effektivitet og skabe et stærkt fundament for fremtidens medlemsdrevne erhvervsorganisation.

Tillykke – og nu: Mindre bøvl, tak!

Direktør i Fynsk Erhverv Anne Dyrehauge taler på vegne af tusindvis af arbejdspladser på Fyn: Her er hendes store ønske. Fjern unødvendigt bureaukrati, som rammer de små og mellemstore virksomheder ekstra hårdt. Det skal være nemmere at drive virksomhed.