Nyheder • 28/03/2019

Henrik Neelmeyer bliver ny formand i Fynsk Erhverv

Generalforsamlingen i Fynsk Erhverv bød på et formandsskifte, en ny næstformand og et nyt bestyrelsesmedlem.

Henrik Neelmeyer, direktør på Egeskov, er ny formand i Fynsk Erhverv. På generalforsamlingen onsdag aften skiftede han titel fra næstformand til formand. Han afløste hermed Jørgen Dirksen, tidligere direktør på Rynkeby, der efter i alt 10 års bestyrelsesarbejde i Fynsk Erhverv – heraf de seneste to år som formand – trådte tilbage.

”Jeg er stolt over at være blevet valgt som ny formand for Fynsk Erhverv. Bestyrelsen er sammensat af utroligt stærke medlemmer, som i fællesskab skaber momentum for det fynske erhvervsliv. De seneste år har Fynsk Erhverv markeret sig stærkt omkring flere af erhvervets mærkesager på Fyn. Den retning ser jeg frem til at være med til at styrke yderligere som formand”, siger Henrik Neelmeyer.

Jørgen Dirksens sidste tjans som formand var sammen med de omkring 100 deltagere i generalforsamlingen at udbringe et leve for Fynsk Erhverv. Forinden havde han givet den sidste formandsberetning, hvor han så tilbage på 2018, som har været et nyt aktivt år. Der var selvfølgelig også plads til at kigge tilbage på hans tid i bestyrelsen med glæde og optimisme.

”Det har været 10 spændende år med kontinuerlig fornyelse i brancherne og i Fynsk Erhverv. Fynsk Erhverv har udviklet sig til at have Fyns bedste netværk, som ikke kan sidestilles med andet. Vi har godt fat i det politiske – lokalt og i Folketinget. Vi har haft mange succeser, vi kan være stolte af vores resultater, og jeg ønsker Fynsk Erhverv al mulig succes fremover”, sagde Jørgen Dirksen til generalforsamlingen, der kvitterede med klapsalver.

Genvalg og nyvalg

Både direktør i Fingerspitz ApS, Anna Aagaard, og Peter Eriksen Jensen, direktør i B&P Rådgivning, modtog genvalg og blev efter generalforsamlingen konstitueret som næstformænd. Nye medlemmer i Fynsk Erhvervs bestyrelse er Peter Frank Andersen, adm. Direktør ved Rynkeby Foods og Jørn Tholstrup Rohde, formand i Blue Ocean Robotics.

Læs Fyens Stiftstidendes omtale af formandsskiftet

Optimismen i fynsk erhvervsliv

Halvdelen af de fynske virksomheder forventer øget omsætning i løbet af de næste 12 måneder – og 8 ud af 10 forventer øget omsætning i løbet af de næste tre år. Den øgede omsætning skal hentes på nye kunder, hvilket indikerer stigende konkurrence. Det viser en ny undersøgelse i Det fynske Erhvervspanel, som Fynsk Erhverv […]

Lars Erik Nielsen har løftet Uretek med dokumentation, faglig vækst og ansvarlighed

Middelfart-virksomheden Uretek har som speciale at etablere og styrke fundamenter under alt fra private boliger til komplekse byggerier. Og at Ureteks eget fundamentet er solidt, er netop bevist med et fornemt regnskab for 2024 – og en solid vækst i indeværende år. “Vi er kommet stærkt fra start i 2025, og som det ser ud […]

Stærke pointer og skarpe trends på Den Fynske E-handelskonference 2025

Temaet for konferencen var ’Tættere på kunderne’, og dagen bød på inspirerende oplæg, praktiske erfaringer og strategiske perspektiver.

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.