Nyheder • 30/09/2026

KLAR: Munck Gruppen sætter fokus på barrierer i arbejdslivet

Chintia B. Martínez, HR-konsulent i Munck Gruppen

Flere krav til dokumentation betyder, at skriftlighed fylder mere i job, hvor de faglige kompetencer ligger et helt andet sted. Hos Munck Gruppen, der er en landsdækkende og internationalt funderet entreprenørkoncern med omkring 1.700 medarbejdere, har det skærpet opmærksomheden på medarbejdere med ordblindhed – og på, hvordan virksomheden kan fjerne nogle af de barrierer, de møder.

HR-konsulent Chintia Yubelka Bjerregaard valgte selv at overvære ordblindeundervisning for at få indblik i både tilbuddet og medarbejdernes oplevelser.

”Det gav mig en større forståelse for, hvilke udfordringer ordblindhed kan give i en arbejdsmæssig sammenhæng, men også for de værktøjer og muligheder, der findes. Det er værdifuldt for os i HR at have den indsigt, så vi bedre kan understøtte vores medarbejdere,” fortæller Chintia Yubelka Bjerregaard.

I Munck Gruppens branche skal stadig mere arbejde dokumenteres, samtidig med at mange informationer skal gives videre i forbindelse med både planlægning og udførelse. Det gør den skriftlige del af jobbet vanskeligere at komme uden om.

Netop her ser Chintia Yubelka Bjerregaard et potentiale:

”Ordblindhed siger ikke noget om en medarbejders faglige kompetencer eller evne til at udføre sit arbejde. Men den skriftlige del af arbejdet kan skabe nogle barrierer. Hvis de rette værktøjer og den rette undervisning kan være med til at mindske de barrierer, giver det medarbejderen bedre mulighed for at bringe sine faglige kompetencer i spil.”

Munck kan gennem kompetencefondene tilbyde efteruddannelse til timelønnede medarbejdere, og ordblindeundervisning kan være omfattet. Samtidig kan uddannelsesstederne komme ud på Muncks arbejdspladser og møde medarbejderne i deres daglige rammer.

”Her kan medarbejderne høre mere om de muligheder, der findes, og samtidig få en indledende afklaring af, om ordblindhed kan være en del af de udfordringer, de oplever. Det gør tilbuddet mere tilgængeligt og kan være med til at gøre det første skridt lettere,” siger Chintia Yubelka Bjerregaard, der understreger, at udbyttet også kan også række ud over jobbet.

”De værktøjer og kompetencer, medarbejderne får med sig, kan også gøre en forskel i deres private liv. Derfor ser vi det både som en mulighed for at understøtte medarbejderen i arbejdet og som noget, der kan have en bredere positiv betydning for den enkelte,” siger Chintia Yubelka Bjerregaard.

DEIF-direktør: Når det går godt, skal man læne sig frem

DEIF producerer elektronik til energisystemer over hele verden fra sin fabrik i Skive. Samtidig har virksomheden bygget en global salgs- og serviceorganisation op tæt på kunderne. For koncernchef Christian Nielsen hænger konkurrencekraften tæt sammen med evnen til at holde fast i det, virksomheden er bedst til – og investere benhårdt i netop det. På Fynsk […]

AI tvang Ecreo til at gentænke forretningen

For godt et år siden var kunstig intelligens først og fremmest en nyttig assistent hos det fynske udviklingshus Ecreo. Så tog teknologien et spring, og på ganske kort tid begyndte AI at kunne levere kode, der i nogle sammenhænge kunne matche det, virksomhedens egne udviklere lavede. For direktør og medejer Casper Stendal blev det et […]

Bestyrelsen skal lede digitaliseringen – ikke vælge systemerne

Digitalisering er blevet et strategisk bestyrelsesansvar – og stiller nye krav til dem, der sidder omkring bordet. En målrettet bestyrelsesuddannelse hjælper med at træffe bedre beslutninger, styrke risikostyringen og skabe reel forretningsværdi.

International Svendborg-virksomhed skruer op for lokal forankring

SBS Friction A/S har valgt at investere i produktionen i Svendborg frem for at flytte aktiviteter ud af landet. Med flere medarbejdere, øget kapacitet og nye teknologier satser den internationalt ejede virksomhed på, at nærheden mellem udvikling og produktion kan styrke konkurrenceevnen.

Forsker: Bestyrelser skal skabe den værdi, virksomheden har brug for

"Et professionelt bestyrelsesarbejde er en nødvendig forudsætning for at skabe værdi. Men værdien opstår ikke, fordi årshjulet er på plads eller møderne er velforberedte. Den opstår først, når bestyrelsen bruger sin tid på de strategiske spørgsmål, der er afgørende for netop virksomhedens udvikling,"

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.