Nyheder • 29/03/2017

Store investeringer sikrer øget konkurrencekraft og skaber nye job i Skovsager Group

En 38 meter lang laserskærer er den første af sin slags i Danmark og netop ankommet fra Italien til QuickTubes produktionshal i Odense, som er den del af Skovsager Group. 3D-rørlaserskæreren åbner helt nye muligheder for løsninger til jern- og metalindustrien – og sammen med en ny fiber pladelaser, der er blandt Danmarks hurtigste, sikrer de store investeringer både øget konkurrencekraft og flere job i den fynske virksomhed.

Skovsager Group har igennem NMF A/S og QuickTube A/S i årets første måneder investeret et samlet tocifret millionbeløb i nye maskiner – en fiber rørlaser, der er ”state of the art” på vores breddegrader, både hvad angår teknologi og de rørdimensioner, den er i stand til at håndtere, og en fiber pladelaser, der er blandt Danmarks hurtigste. Begge investeringer er med til at give koncernen en førerposition i forhold til unikke kundeløsninger og konkurrencekraft. Samtidig er investeringerne ifølge koncerndirektøren med til at skabe nye job:

– De nye maskiner forøger den nuværende kapacitet væsentligt. Derfor vurderer vi, at investeringerne i ny teknologi alene vil medføre et øget behov for ansættelser i størrelsesordenen 8-10 personer. Vi har fået mange nye ordrer, og det er uden tvivl vores satsning på avanceret teknologi, der giver mulighed for vækst også i medarbejderstaben, fortæller Bjarne Poulsen, koncerndirektør i Skovsager Group.

Ifølge direktøren forventes investeringerne ikke at stoppe med de to nye maskiner.

– Så længe vi kan se et markedsbehov og udvikle forretningen i forhold til den samlede konkurrencekraft, vil vi fortsætte med at investere. Vi har en stor forventning om, at de nuværende og fremtidige investeringer giver mulighed for at tiltrække såvel nye kunder som at udvikle samarbejdet med vores eksisterende kunder, lyder det fra Bjarne Poulsen.

De nye maskiner forøger den nuværende kapacitet væsentligt. Derfor vurderer vi, at investeringerne i ny teknologi alene vil medføre et øget behov for ansættelser i størrelsesordenen 8-10 personer.
Bjarne Poulsen, koncerndirektør i Skovsager Group.

Fabrikschef hos QuickTube, Henrik Bøgh, har også store forventninger til den nye rørlaser, som giver store tidsbesparelser hos kunderne:

– Med teknologien i 3D rørlaserskæring kan vi klare det hele i én arbejdsgang, så operationer som for eksempel boring, savning, fræsning, skærpninger og stansning bliver overflødige. Det betyder typisk en tidsbesparelse på op imod 30–60 procent i kundens egen produktion sammenlignet med de traditionelle operationer, forklarer Henrik Bøgh.

Ny maskinpark åbner uendelige muligheder

I dag kan QuickTubes maskiner tage dimensioner op til Ø255, mens den nye maskine kan klare dimensioner op til Ø355. Udover en større diameter og større godstykkelser vil den også kunne klare materialer op til 137 kilo pr. meter:

– Alt dette betyder, at vi kan skære de store emner for til byggebranchen her på fabrikken, fragte det ud til byggepladserne, hvor kunden så kan samle emnerne som LEGO-klodser. For kunden betyder det, at man sparer forskellig tilpasning af emner som rør og profiler ude på byggepladserne og i svejsekabinerne. Med den nye 3D laserskærer kan vi nu også skære i kobber og messing, hvilket er endnu et bevis på, at mulighederne nærmest er uendelige med den maskinpark, vi har nu, siger Henrik Bøgh.

Fabrikschefen forventer, at den nye maskine er klar til at blive taget i brug i løbet af april måned. Netop nu er italienske specialister ved at opstille og køre maskinen ind.

Optimismen i fynsk erhvervsliv

Halvdelen af de fynske virksomheder forventer øget omsætning i løbet af de næste 12 måneder – og 8 ud af 10 forventer øget omsætning i løbet af de næste tre år. Den øgede omsætning skal hentes på nye kunder, hvilket indikerer stigende konkurrence. Det viser en ny undersøgelse i Det fynske Erhvervspanel, som Fynsk Erhverv […]

Lars Erik Nielsen har løftet Uretek med dokumentation, faglig vækst og ansvarlighed

Middelfart-virksomheden Uretek har som speciale at etablere og styrke fundamenter under alt fra private boliger til komplekse byggerier. Og at Ureteks eget fundamentet er solidt, er netop bevist med et fornemt regnskab for 2024 – og en solid vækst i indeværende år. “Vi er kommet stærkt fra start i 2025, og som det ser ud […]

Stærke pointer og skarpe trends på Den Fynske E-handelskonference 2025

Temaet for konferencen var ’Tættere på kunderne’, og dagen bød på inspirerende oplæg, praktiske erfaringer og strategiske perspektiver.

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.