Nyheder • 02/11/2016

Thinkers50 – endnu et brand vælger Odense

Thinkers50 har i år udpeget Odense sammen med New York, Abu Dhabi og kinesiske Qingdao som hovedbyer i fire nye regioner.  Dermed har endnu et stærkt brand valgt at slå sig ned på Fyn. Det er Odense Kommune, der har indgået en treårig aftale med Thinkers50. En aftale, der kan forlænges til ti år.

Thinkers50 er en uafhængig organisation, der organiserer og deler verdens bedste idéer på ledelsesområdet. Organisationen åbner kontor i Odense, kaldet Thinkers50 Europe, og planlægger en årlig konference, der henvender sig til de 50 navne på Thinkers50-listen samt lederne af Europas 500 største virksomheder.

I maj 2017 afholdes den første konference ’Thinkers50 European Business Forum’ i Odense, og her vil den anerkendte Harvard-professor Michael E. Porter tale om innovation som vejen til vækst.

Der er tale om en rangordning af globale tænkere, der har været udgivet hvert andet år siden 2001 og i dag er ekstremt eftertragtet blandt de klogeste ledelsestænkere.

-Det er virkelig stort at blive europæisk hjemsted for de største ledelsestænkere i tiden, siger Jytte Reinholdt, direktør i Fynsk Erhverv.  Det vil tiltrække sig stor opmærksomhed, når så prominente forskere som Michael E. Porter gæster Odense og deler ud af sin viden.  Og det skal vi da vide at få maksimalt udbytte af – både i erhvervslivet, i vidensinstitutionerne og på Fyn generelt.

Læs mere om Thinkers50 her.

Stadil: Fremtidens lederskab kræver sult, mod og kant

Christian Stadil har altid gået sine egne veje. Han kombinerer buddhisme med benhård forretning og investeringer i startups med meditation og meningsfulde arbejdsfællesskaber. Til september gæster han Learn X, hvor han deler sine erfaringer med at lede i en tid præget af AI, innovation og strategisk usikkerhed.

Klimapraktikanter gav Danren Bogdol fremdrift og struktur

Danren Bogdol er en professionel servicevirksomhed med base i Odense, der gennem mere end 40 år har leveret rengøringsydelser til offentlige og private kunder i hele landet. Virksomheden bygger på faglighed, effektivitet og ordentlighed.

HR-netværk gav LAIT værktøjer til aktuel udfordring

Da Gert Rasmussen fra det digitale bureau LAIT i begyndelsen af året præsenterede en konkret HR-udfordring i Fynsk Erhvervs HR-netværk, gjorde han det med et klart formål: At få andres ærlige blik på situationen

Fokusér på personalet: Tidlig indsats kan skabe bedre trivsel

Flere virksomheder rykker fokus fra brandslukning til forebyggelse, når det gælder medarbejdernes trivsel. Det handler om at være tæt på, tilgængelig – og klar, før problemerne vokser sig store. Det fortæller blandt andre Betina Dich Skipper, der driver virksomheden Human Navigator.

Masterclass i strategi og innovation begejstrede deltagerne

At skabe vækst og innovation kræver tid og refleksion – en udfordring for mange virksomheder, hvor daglig drift ofte tager al opmærksomhed. Masterclass-forløbet i strategi og innovation fra Fynske Bank og Fynsk Erhverv har imidlertid givet en række fynske virksomheder en unik mulighed for at arbejde målrettet med forretningsudvikling og netværk. “Alene det at sætte […]

Titech-direktør: At sige målene højt var første skridt mod succes

Fra eltavler i kælderen til landsdækkende koncern. Ulrik Juul har altid tænkt stort – og sagt det højt. Nu er Titech Electric solgt, men han fortsætter rejsen mod endnu større ambitioner som direktør i sit livsværk

Forsker: Bestyrelsesuddannelse kan være nøglen til, at SMV’ere omstiller sig til fremtiden

Bestyrelser i små og mellemstore virksomheder (SMV’er) står midt i en tid med hastige forandringer. Teknologiske fremskridt, bæredygtighed og geopolitiske ændringer kræver hurtig tilpasning

Krautwald: Nye vaner skal slå rod, før strategi bliver til virkelighed

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Lokale virksomheder forholder sig til Odenses fremtid

En række lokale virksomheder greb muligheden, da Fynsk Erhverv for nylig inviterede til dialogmøde om Odense fremtidige udvikling. Anledningen var det forslag til Kommuneplan 2024-2036, som Byrådet havde sendt i høring. Også rådmand Søren Windel, adm. Direktør Erik Jespersen og byudviklingschef Karin Niemann-Christensen var mødt op for at præsentere planforslaget og lytte til virksomhedernes ønsker […]