Nyheder • 20/11/2015

Odense er Årets Iværksætterkommune

Odense bliver i dag kåret til Årets Iværksætterkommune 2015 af Dansk Erhvervsfremme, skriver Odense Kommune i en pressemeddelelse. Byen får prisen for at have skabt et stærkt iværksættermiljø omkring satsningen på robotter og droner. Der bliver i begrundelsen også lagt vægt på, at der i Odense er 12 forskellige iværksættermiljøer, der hver især er med til at styrke iværksætterkulturen i kommunen.

Dansk Erhvervsfremme giver Odense Kommune prisen som Årets Iværksætterkommune på baggrund af den fokus, Odense har haft på at skabe optimale rammer for dem, der gerne vil starte og drive deres egen virksomhed.

– Odense Kommune har iværksætteri som en del af vores vækststrategi, hvor vi satser på at skabe de bedste rammer for dem, der har idéerne og modet til at prøve deres visioner af i virkeligheden. Det er det, vi nu ser frugten af, når fx robot- og dronevirksomhederne knopskyder med nye iværksætterfirmaer med nye tanker, produkter og gå på mod, siger Odenses Borgmester, Anker Boye, i en pressemeddelelse. 

Prisen gives af Dansk Erhvervsfremme, som sammen med repræsentanter fra Dansk Industri, Erhvervsstyrelsen, Dansk Iværksætterforening og Fonden for Entreprenørskab i dommerkomitéen har udvalgt Odense Kommune som årets prisvinder.

Fra idé til virksomhed
Fynsk Erhverv er meget tilfreds med, at Odense Kommune igen er blevet Årets Iværksætterkommune (Odense vandt også i 2009).

– Kåringen til Årets Iværksætterkommune 2015 er en stor cadeau til både private og offentlige aktører i Odense, som målrettet arbejder for at skabe såvel attraktive miljøer som attraktive tilbud, der kan understøtte og udfordre iværksættere i processen fra idé til handling. At blive Årets Iværksætterkommune kræver en fokuseret indsats. Det viser Odense – og vi har potentiale til mere og vi vil mere, fortæller Jytte Reinholdt, direktør i Fynsk Erhverv, og fortsætter:

– I Fynsk Erhverv mener vi, at fokus især bør være på at understøtte iværksætterne i at omsætte deres idéer til konkurrencedygtige vækstvirksomheder, så de mange dygtige iværksættere manifesterer sig i nye, succesrige virksomheder og Odense får et stærkt  brand som både iværksætterby og innovativ erhvervsby.

Prisen som Årets Iværksætterkommune bliver officielt uddelt i Videnbyen i Odense fredag den 20/11 kl. 14.30, som en del af et større arrangement, der markerer afslutningen på Iværksætterugen i Odense.

Bcompany.dk satser på vækst med AI og trivsel

Efter en sanering har direktør Tanja Bluhme sat kursen mod vækst, hvor stærkere netværk og et kompromisløst fokus på trivsel skal styrke bcompany.dk’s konkurrencekraft.

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.