Nyheder • 15/04/2021

Seks spor syd om Odense og en ny motorvejsafkørsel NU!

Køge Bugt Motorvejen

Forhandlingerne om de næste 15 års infrastrukturinvesteringer er igang. Og her er det mest påtrængende projekt for borgere og virksomheder på Fyn ubetinget udbygningen af Fynske Motorvej syd om Odense fra fire til 6 spor.

Det er nu de vigtigste 14 km. overhovedet, og på spidsbelastningstidspunkterne nærmer strækningen sig sin kapacitetsgrænse. Derfor skal den udbygges i direkte forlængelse af færdiggørelsen af den nuværende etape fra Gribsvad til Nr. Aaby. Maskiner og mandskab er i fuld gang på Vestfyn og i takt med, at de bliver færdige her, skal de naturligvis rykke tættere på Odense og færdiggøre hele strækningen, så vi har 6 vejbaner fra Lillebæltsbroen helt frem til motorvejskryds Svendborg.

I regeringens udspil til ny infrastrukturplan frem til 2035 er det heldigvis lykkedes at få projektet med. Dvs. projektet er på forhandlingsbordet. Derfor er der nu brug for en kraftig mobilisering på Fyn, i det jyske og det sjællandske for at få prioriteret midlerne og positioneret projektet til øjeblikkelig igangsættelse. Over 90% af trafikken mellem Øst- og Vestdanmark går over Fyn. Og det vil den gøre i flere årtier endnu.

Derfor er netop dette projekt afgørende for den positive udvikling og vækst – ikke bare på Fyn, men for sammenhængskraften i DK.

Inden forhandlingerne lukkes vil det også være nødvendigt at finde midler til en ny motorvejsafkørsel i Odense SV mellem afkørsel 52 og 53. Her er trængselssituationer aldeles uholdbar og skaber forsinkelser, køkørsel og farlige situationer dagligt i både erhvervsområdet og i det nærliggende boligområde. Vi har brug for statens hjælp til at få løst dette problem, før det koster liv og arbejdspladser.

Næste skridt er så at få iværksat en VVM-redegørelse for strækningen fra motorvejskryds Svendborg mod øst til Storebæltsbroen i Nyborg. VVM-redegørelsen er en forudsætning for en videre udbygning af Fynske Motorvej, hvilket vil være rettidig omhu for at undgå på et senere tidspunkt at komme til at opleve de trængselsmæssige udfordringer, som udspiller sig dagligt omkring Odense og Vestfyn i de seneste mange år.

Meget trafik er udtryk for et højt aktivitetsniveau i samfundet generelt. Derfor er det afgørende, at vi konstant har fokus på, at infrastrukturen løbende udbygges og vedligeholdes, så vi kan sikre fremkommeligheden og mobiliteten, og dermed den fremtidige vækst og velfærd på Fyn.  Derfor står infrastrukturen højt på agendaen i Fynsk Erhverv, og vi følger forhandlingerne helt til dørs.

DEIF-direktør: Når det går godt, skal man læne sig frem

DEIF producerer elektronik til energisystemer over hele verden fra sin fabrik i Skive. Samtidig har virksomheden bygget en global salgs- og serviceorganisation op tæt på kunderne. For koncernchef Christian Nielsen hænger konkurrencekraften tæt sammen med evnen til at holde fast i det, virksomheden er bedst til – og investere benhårdt i netop det. På Fynsk […]

AI tvang Ecreo til at gentænke forretningen

For godt et år siden var kunstig intelligens først og fremmest en nyttig assistent hos det fynske udviklingshus Ecreo. Så tog teknologien et spring, og på ganske kort tid begyndte AI at kunne levere kode, der i nogle sammenhænge kunne matche det, virksomhedens egne udviklere lavede. For direktør og medejer Casper Stendal blev det et […]

Bestyrelsen skal lede digitaliseringen – ikke vælge systemerne

Digitalisering er blevet et strategisk bestyrelsesansvar – og stiller nye krav til dem, der sidder omkring bordet. En målrettet bestyrelsesuddannelse hjælper med at træffe bedre beslutninger, styrke risikostyringen og skabe reel forretningsværdi.

International Svendborg-virksomhed skruer op for lokal forankring

SBS Friction A/S har valgt at investere i produktionen i Svendborg frem for at flytte aktiviteter ud af landet. Med flere medarbejdere, øget kapacitet og nye teknologier satser den internationalt ejede virksomhed på, at nærheden mellem udvikling og produktion kan styrke konkurrenceevnen.

Forsker: Bestyrelser skal skabe den værdi, virksomheden har brug for

"Et professionelt bestyrelsesarbejde er en nødvendig forudsætning for at skabe værdi. Men værdien opstår ikke, fordi årshjulet er på plads eller møderne er velforberedte. Den opstår først, når bestyrelsen bruger sin tid på de strategiske spørgsmål, der er afgørende for netop virksomhedens udvikling,"

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.