Nyheder • 14/04/2021

PFA bygger flere nye kontorkvadratmeter i Odense med guldstandard i bæredygtighed

Til maj påbegynder PFA det andet af to store kontorejendomme i det sydøstlige Odense. Huset bliver på godt 5500 m2 og vil med Fynsk Erhverv som ankerlejer være målrettet mod mindre virksomheder og organisationer. Det sker samtidig med yderligere to udlejninger til henholdsvis Fynsk Erhverv og Totalbanken.
PFA fortsætter sit indtog på det odenseanske kontormarked. I 2022 vil det summe af aktivitet fra de mange mindre virksomheder og organisationer, som får til huse i PFA’s kommende flerbruger kontorejendomme i Cortex Park.

”Fra PFA’s side er vi meget begejstret for fortsat at kunne bidrage til udviklingen af Odense og skabe nogle gode rammer for det lokale erhvervsliv. Med udlejningerne til Totalbanken og Fynsk Erhverv har yderligere to virksomheder med hver mere end 100 års lokal forankring valgt at bo i nye moderne kontorlokaler i Cortex Park – det er vi enormt glade for, da det bekræfter vores tro på ejendommenes og områdets kvaliteter,” siger Mikael Arne Fogemann, Executive Director, Nordic Real Estate i PFA.

Begge PFA-kontorhuse i Cortex Park bliver bæredygtighedscertificeret med DGNB-guld, som betyder et højt niveau inden for bæredygtighed, økonomi og sociale forhold. Samlet set har PFA investeret 400 millioner kroner i Cortex Park. Cortex Park II er tegnet af Jesper Thyge Brøgger og Archidea Arkitekter.

Henvender sig til mange typer virksomheder
Ejendommene, som bygges af den lokale entreprenør H. Skjøde Knudsen, henvender det sig til forskellige typer af erhvervslejere som ønsker at dele faciliteter med hinanden, herunder parkering i kælder, samt møde- og spisefaciliter. Med de seneste udlejninger tæller lejerne både advokater, revisorer, bank og organisationer.

”Vi har gennem de seneste år haft en høj vækst i Odense, og jeg forventer, at denne vækst fortsætter og kan forstærkes via vores nye, flotte kontorfaciliteter i Cortex Park. Så snart det er muligt, flytter vi ind med ca. 30 medarbejdere. Der er tale om vores filial i Odense C, som er vokset ud af de eksisterende rammer i Lille Gråbrødrestræde og om vores ErhvervsCenter, som i dag er placeret i bankens hovedkontor i Aarup. På erhvervsområdet betyder flytningen, at vi kommer tættere på vores vækstmarked og på vores mange samarbejdspartnere. Jeg glæder mig til at tage de nye kontorfaciliteter i brug, og jeg er overbevist om, at de – sammen med vores vækstfilial i Tarup – vil bidrage til at gøre Totalbanken endnu mere synlig i Odense”, siger Ivan Sløk, bankdirektør i Totalbanken og kommende lejer.

De to bygninger repræsenterer to forskellige tilbud til lejerne, hvor forskellen er graden af service og dermed også prisniveau. Det store kontorhus er med både bemandet reception og fælles personalerestaurant, hvor det lille hus er med færre fællesfaciliteter. Lejemålene er velegnede til virksomheder fra 20 medarbejder og opefter og fordelen er, at lejerne kan tilpasse deres lejemål i takt med at virksomhederne udvikler sig.

Fynsk Erhverv vil skabe et dynamisk og levende miljø
Fynsk Erhverv vil stå for den daglige drift af kontorhuset og får en central rolle i forhold til at skabe et dynamisk og levende miljø for de virksomheder, der flytter ind her.
”Alle vil blive taget godt imod, idet vi åbner vores reception for alle gæster med ærinde i huset. Vi vil også tilbyde virksomheder at leje enkelte arbejdspladser i en særlig co-working-zone. På den måde bliver netop dette kontorfællesskab i Cortex Business Park interessant for alle virksomheder, uanset størrelse og behov,” Jytte Reinholdt, direktør i Fynsk Erhverv, og tilføjer:

Vi vil bl.a. facilitere events og andre tiltag, der kan understøtte et stærkt, bæredygtigt fællesskab og partnerskab i sin bedste version

Det er Fynsk Erhvervs mål er at få skabt et stærkt netværksmiljø, hvor det er helt naturligt at dele viden og kontakter på tværs af virksomhederne og herigennem få et hus, der summer  af liv og forretning.

 

For yderligere information: Mikael Fogemann, chef for Danske Ejendomme i PFA, på tlf.: 3017 3901

VGP rykker ind i Odense med rekordstort grundkøb

Et af de største enkeltstående salg af erhvervsjord i Odense Kommunes historie blev officielt præsenteret tirsdag den 24. juni ved et større pressearrangement på en vindblæst mark, hvor borgmester Peter Rahbæk Juel og rådmand Søren Windell var med til at løfte sløret for projektet. Bag købet står den paneuropæiske ejendomsudvikler VGP, der med underskrifterne har […]

Nye øjne på hverdagen gav inspiration og konkrete løsninger hos Sinatur

Da Fynsk Erhverv spurgte, om Sinatur Hotel Storebælt ville lægge hus til en casedag for Klimaprojektlederne, var svaret ja med det samme. Ikke bare for at give noget videre – men fordi det også kunne bringe noget med hjem. For direktør Louise Hauge Gliese handlede projektet om at få inspiration udefra

Optimismen i fynsk erhvervsliv

Halvdelen af de fynske virksomheder forventer øget omsætning i løbet af de næste 12 måneder – og 8 ud af 10 forventer øget omsætning i løbet af de næste tre år. Den øgede omsætning skal hentes på nye kunder, hvilket indikerer stigende konkurrence. Det viser en ny undersøgelse i Det fynske Erhvervspanel, som Fynsk Erhverv […]

Lars Erik Nielsen har løftet Uretek med dokumentation, faglig vækst og ansvarlighed

Middelfart-virksomheden Uretek har som speciale at etablere og styrke fundamenter under alt fra private boliger til komplekse byggerier. Og at Ureteks eget fundamentet er solidt, er netop bevist med et fornemt regnskab for 2024 – og en solid vækst i indeværende år. “Vi er kommet stærkt fra start i 2025, og som det ser ud […]

Stærke pointer og skarpe trends på Den Fynske E-handelskonference 2025

Temaet for konferencen var ’Tættere på kunderne’, og dagen bød på inspirerende oplæg, praktiske erfaringer og strategiske perspektiver.

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.