Nyheder • 01/06/2020

En ny dagsorden: Fuld fart frem for rengøringsvirksomhed

Renas-direktør Jacob Rasmussen og tilsynsførende Ninett Østergaard

Ganske som de fleste andre danske virksomheder blev Renas ramt hårdt, da statsminister Mette Frederiksen lukkede Danmark ned fra den ene dag til den anden. Men kort tid efter var rengøringsvirksomheden i gang for fuld kraft igen, og det vel at mærke til en helt ny hverdag, hvor alle havde meget skarpt fokus på behovet for netop den type ydelser, som Renas leverer.

Administrerende direktør Jacob Rasmussen oplever idag situationen således:

Vi får utrolig mange positive tilkendegivelser omkring vores arbejde, og det er super fedt, at kunderne samtidig giver udtryk for, at de har respekt for det arbejde, som vores ansatte udfører. Der er en god dialog, og der bliver lyttet.

Med coronakrisens komme har Renas midlertidigt mistet nogle kunder mens blandt andet restaurationer, svømmehaller og fitnesscentre har været tvunget til at holde lukket, men til gengæld er nye opgaver kommet til.

Samlet set betyder det, at de 150 ansatte har haft lige så travlt som de plejer i maj måned. Og når det gælder fremtiden, tegner det endnu lysere for virksomheden, når hele Danmark atter åbnes op. For imellemtiden har kunderne nemlig fået øjnene op for værdien af god rengøring.

“Vi har selvfølgelig altid fortalt, at god hygiejne nedsætter smitterisikoen, og at det dermed kan sænke antallet af sygedage, men der er ikke blevet lyttet helt så meget til det før, som der gør nu,” konstaterer Jacob Rasmussen, som også forventer, at rengøringsbehovet vil ændre sig.

“Hvor der tidligere næsten udelukkende var fokus på vores priser, handler det nu også om kvaliteten af vores arbejde. Vi har en virkelig god dialog med kunderne, og den type rådgivning er en af vores kernekompetencer,” siger Jacob Rasmussen.

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.