Nyheder • 24/02/2020

Stærke, saglige argumenter for ny motorvejsafkørsel

Jytte Reinholdt, Rasmus Helveg Petersen

En række transporttunge virksomheder er dagligt udfordret af utilstrækkelige adgangsforhold ind og ud af erhvervsudstykningen i Højme. Virksomheder som Alex Andersen Ølund A/S, Poul Schou, GASA, FTZ og Royal Unibrew bliver dagligt forsinket, når de holder i kø – sammen med ansatte, kunder, gæster, leverandører og samarbejdspartnere med ærinde i dette driftige område.  Forsinkelser, der æder af køretiden, koster på bundlinjen og belaster miljøet.

Fynsk Erhverv bistår som erhvervslivets lokale talerør virksomhederne med at få politisk fokus på problemstillingen – lokalt og på Christiansborg – så der hurtigst muligt kan findes en løsning på denne uholdbare situation. I dag var det det fynske folketingsmedlem Rasmus Helveg Petersen, (B), som vi havde inviteret ud til et konstruktivt møde med virksomhederne, hos transportvirksomheden Alex Andersen Ølund A/S. Her fik han indsigt i forholdene og konsekvenserne for virksomhederne, og det gjorde indtryk på ham:

Der er stærke, saglige argumenter for en ny motorvejsafkørsel i dette område, og jeg tager det bestemt med i mit videre arbejde i transportudvalget. Men jeg forventer naturligvis, at Odense Kommune tager ansvaret på sig og kommer i dialog med Vejdirektoratet, så vi kan få et konkret projekt på banen.

Imens må virksomhederne i det ellers så populære erhvervsområde i Højme væbne sig med tålmodighed. Og direktør i Fynsk Erhverv, Jytte Reinholdt, forstår fuldt ud virksomhedernes frustrationer:

Behovet er åbenlyst, og løsningen ligger lige til højrebenet. Hver dag uden en løsning koster på bundlinjen i virksomhederne og skaber utryghed for øvrige trafikanter i området. Nu må vi have borgmesteren på banen.

ESG: I SMV’erne kommer handling før strategi

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, forventningerne vokser og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab. Det kræver videndeling og erfaring at navigere i.

C.C. Jensen udvikler kerneforretningen i en urolig tid

Verden er blevet mere uforudsigelig. For eksportvirksomheder er geopolitik, toldsatser og økonomiske spændinger ikke længere midlertidige udsving, men et grundvilkår. Det mærker man også hos C.C. Jensen i Svendborg, der udvikler og producerer filtreringsløsninger til hydraulik- og smøreolie og eksporterer omkring 90 procent af sin produktion gennem 15 datterselskaber globalt. Den nye administrerende direktør, Jens […]

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Tomas Henneby fortæller åbent om generationsskiftet i 3-2-1 Erhverv

Da Tomas Henneby gæster podcasten 3-2-1 Erhverv, er det for at sætte ord på et generationsskifte, der på ingen måde fulgte en fastlagt plan. Samtalen tager udgangspunkt i den proces, der begyndte længe før overdragelsen af Henneby Nielsen Rådgivende ingeniørfirma A/S til INGENIØR’NE, men som først for alvor blev aktuel, da hans far døde i 2023.

Fortrolig sparring i netværket giver værdi i hverdagen

Når man sidder med det øverste ansvar for økonomi, rapportering og finansielle beslutninger, er det et fagområde, der ofte ikke har mange naturlige sparringspartnere i organisationen. Det har Karina Fussing til gengæld fundet i det netværk i Fynsk Erhverv, som hun engagerer sig i.

Videreuddannelse har aldrig været vigtigere end nu

Kravene til medarbejdernes kompetencer ændrer sig hurtigere, end mange virksomheder er vant til. Opgaver, der tidligere krævede tid, erfaring og rutine, bliver i stigende grad automatiseret, mens forventningen til menneskelig dømmekraft, kreativitet og ansvar vokser.

Fynsk Erhverv 3.0 blev sat i spil på nytårskuren

Fynsk Erhverv brugte nytårskuren den 20. januar 2026 til mere end blot at markere starten på et nyt år. Arrangementet blev samtidig brugt til at sætte ord på en ny fase for organisationen, hvor fællesskab, netværk og medlemsvirksomhedernes aktive rolle får en endnu mere central betydning.

Valdemar kobler studieophold i USA med konkret erhvervssamarbejde

Studerende Valdemar Creutz Lyngdal har gennem Fynsk Erhverv gennemført et studieophold på Wharton School ved University of Pennsylvania, koblet direkte til et samarbejde med NewTec A/S.