Nyheder • 14/05/2022

Den traditionelle sælger er død – mød den nye sælger

Morten Junge

Torsdag den 2. juni inviterer Fynsk Erhverv de fynske virksomheder til salgsseminar, hvor alle interesserede kan blive klogere på, hvordan de styrker salgsprocesserne i deres virksomhed.

Og ifølge Morten Junge fra Let’s Change Sales, der er en af de tre specialister, der deler ud af sin viden på dagen, så er der nok at tage fat på.

”Udviklingen går utrolig stærkt i disse år, og vi møder mange virksomheder, der står i et vadested, hvor de ikke rigtigt ved, hvordan de skifter spor og løfter salgsorganisationen til et nyt niveau. Vi vil gerne vise dem, hvad man kan tage fat i af tools og ledelsesværktøjer, der kan hjælpe virksomhederne med at komme videre.  Og vise hvad andre salgsledere gør for at løfte niveauet,” fortæller Morten Junge.

”Den traditionelle sælger er død i dag.

Kunderne undersøger i forvejen en hel masse ting på internettet selv, og derfor drejer det sig ofte om at give kunderne den inspiration, sparring og rådgivning, som de mangler for at træffe endnu bedre beslutninger. Kunderne skal se salgskonsulenten som en medspiller – og begge skal gerne have succes. Derfor handler en del af strategien om, at man igennem interaktive værktøjer kan gøre det nemmere at være god i salgsdialogen, og det vil man også få belyst med cases på vores seminar,” lover Morten Junge.

På seminaret kommer tre specialister, som, foruden Morten Junge, også tæller Jens Løgstrup Poulsen fra Navitas samt Niels Holme fra Mosano. De vil også hjælpe de fremmødte med at identificere salgsteamets styrker og svagheder, så organisationen kan sætte det stærkeste hold i forhold til den enkelte kunde.

”Det er ikke alle sælgere, der er ens, og derfor er der meget at vinde ved at udnytte den enkelte persons styrker.

På den måde sikrer man, at man har de rette kompetencer til at følge virksomhedens salgsstrategi, og samtidig kan ansvarsområderne uddelegeres, så holdopstillingen giver mest mening,” konstaterer Morten Junge videre.

Et marked i evig forandring

En af deltagerne på det kommende seminar er Claes Bastrup, som er salgs- og marketingmanager ved PKM A/S, der er et af Danmarks største gartnerier.

I forvejen er branchen for salg af potteplanter noget svingende, og i den forbindelse har coronakrisen og Ruslands invasion af Ukraine ikke gjort noget godt.

Claes Bastrup, Gartneriet PKM A/S

“Alt fra prisniveau til efterspørgsel ændrer sig fra dag til dag, og der er er ingen, der kan spå om udviklingen i forbrugsmønstrene. Forbrugerne ved det ikke engang selv,” siger Claes Bastrup, der gerne vil have fyldt sin værktøjskasse op:

“Jeg har meldt mig til seminaret for at få indspark til, hvordan man håndterer situationen og salget i andre brancher – og måske få nogle trips og tricks med hjem.

Det kan også være, at vi kan få en debat omkring salg, og hvordan andre navigerer i markedet.”

_________________________________________________

Vil du også deltage i salgsseminaret? Læs mere og tilmeld dig her – sidste tilmeldingsfrist er d. 1. juni

Bestyrelsen skal lede digitaliseringen – ikke vælge systemerne

Digitalisering er blevet et strategisk bestyrelsesansvar – og stiller nye krav til dem, der sidder omkring bordet. En målrettet bestyrelsesuddannelse hjælper med at træffe bedre beslutninger, styrke risikostyringen og skabe reel forretningsværdi.

International Svendborg-virksomhed skruer op for lokal forankring

SBS Friction A/S har valgt at investere i produktionen i Svendborg frem for at flytte aktiviteter ud af landet. Med flere medarbejdere, øget kapacitet og nye teknologier satser den internationalt ejede virksomhed på, at nærheden mellem udvikling og produktion kan styrke konkurrenceevnen.

Forsker: Bestyrelser skal skabe den værdi, virksomheden har brug for

"Et professionelt bestyrelsesarbejde er en nødvendig forudsætning for at skabe værdi. Men værdien opstår ikke, fordi årshjulet er på plads eller møderne er velforberedte. Den opstår først, når bestyrelsen bruger sin tid på de strategiske spørgsmål, der er afgørende for netop virksomhedens udvikling,"

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.