Nyheder • 29/11/2024

Unge ledere skal styrkes i nye netværk hos Fynsk Erhverv

Thomas Olsen

Hos Fynsk Erhverv åbnes dørene nu til et helt særligt Young Pro-netværk, der skal hjælpe unge ledere med at udvikle sig fagligt og personligt i et fortroligt og inspirerende forum.

Thomas Olsen, som er udpeget til at facilitere netværket, bringer mere end 20 års erfaring med ledelse og udvikling af nye ledere ind i projektet. Han ser netværket som en enestående mulighed for at skabe fremtidens bedste ledere – uden at de mister sig selv i processen.

Alle burde have et ledelsesnetværk uden for deres vante kreds.

“Det er let at komme til at spejle sig i dem, man allerede kender, men det kan blive for indspist. I Young Pro vil deltagerne møde forskellige fagligheder og erfaringer fra håndværksvirksomheder til marketingfolk – og det er netop styrken,” siger Thomas Olsen.

Et fortroligt rum til udvikling

Ifølge Thomas Olsen handler netværket om at skabe et fortroligt rum, hvor deltagerne kan dele udfordringer og mål uden frygt for at blive dømt.

“Normalt omgiver vi os med mennesker, vi er trygge ved – bedste venner, kollegaer eller familie. Men det er netop i mødet med nye perspektiver, at vi udvikler os. Det kræver mod at åbne op og tage svære snakke, men i et lukket netværk er det lettere at tage de første skridt,” forklarer Thomas Olsen, som også understreger, at netværket skal give unge ledere mulighed for at udforske deres ledelsesstil og blive bedre til selvledelse.

At være en god leder handler også om at være god nok, som man er.

“Man kan ikke være en robot, der blot træffer beslutninger. Det er vigtigt, at deltagerne lærer at træne deres lederskab i en tryg ramme med andre, der er i samme båd,” lyder det.

Uvurderlig sparring med ligesindede

Accepter venligst statistikker, markedsføring cookies for at se denne video.

En af dem, der allerede har meldt sin deltagelse på netværket er 26-årige Mikkel Top Hansen, der til daglig er projektleder hos Tool Danmark

I kraft af sin stilling står han selv ofte over for komplekse udfordringer, både i samarbejdet med kollegaer, chefer og det team, han selv leder. Derfor ser Mikkel Top Hansen en stor værdi i at kunne sparre med andre i samme situation. Han håber at bruge netværket til at få hjælp og input til de svære beslutninger i hverdagen.

“Det mest spændende er at høre, hvordan andre gør tingene. Det kan give mig idéer, jeg aldrig selv ville have fundet på. Det giver mig mulighed for at dele mine udfordringer og finde løsninger sammen med nogen, der har prøvet noget lignende. Den sparring er uvurderlig,” siger Mikkel Top Hansen, der erkender, at han har meget at lære til trods for den lederuddannelse han har fået gennem sin baggrund som maskinmester.

Han ser derfor Young Pro som en kærkommen mulighed for at få konkrete værktøjer til at styrke sine ledelseskompetencer.

“Jeg tror, jeg kan lære meget af at høre, hvordan andre griber ledelse an. Det er en chance for at udvikle mig både fagligt og personligt. Det at tage ansvar i en ung alder kan være overvældende, men netværket giver os mulighed for at møde ligesindede og dele erfaringer.

Vi snakker ikke altid om, hvor meget ansvar vi sidder med, men her kan vi åbne op og være ærlige.

Det er en enorm styrke,” siger Mikkel Top Hansen.

En ny generation af ledere

Unge ledere i dag har andre krav og ønsker end tidligere generationer, mener Thomas Olsen, der ikke er i tvivl om, at mange i dag er meget bevidste om at få både arbejdsliv og privatliv til at gå op i en højere enhed.

“De søger ikke magt eller titler. De ønsker et spændende job med en spændende hverdag, hvor de kan gøre en forskel og samtidig have et godt liv,” siger Thomas Olsen, som håber, at deltagerne netop vil øge deres muligheder for den kombination gennem Young Pro, hvor fællesskabet i høj grad vil være omdrejningspunktet.

“Det er for de unge, der vil dygtiggøre sig og give noget af sig selv til andre. Det kræver nysgerrighed og viljen til at vokse sammen. Det handler om at stille spørgsmål og være åben over for andres perspektiver,”slutter han.

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Fortrolig sparring i netværket giver værdi i hverdagen

Når man sidder med det øverste ansvar for økonomi, rapportering og finansielle beslutninger, er det et fagområde, der ofte ikke har mange naturlige sparringspartnere i organisationen. Det har Karina Fussing til gengæld fundet i det netværk i Fynsk Erhverv, som hun engagerer sig i.

ESG: I SMV’erne kommer handling før strategi

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, forventningerne vokser og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab. Det kræver videndeling og erfaring at navigere i.

C.C. Jensen udvikler kerneforretningen i en urolig tid

Verden er blevet mere uforudsigelig. For eksportvirksomheder er geopolitik, toldsatser og økonomiske spændinger ikke længere midlertidige udsving, men et grundvilkår. Det mærker man også hos C.C. Jensen i Svendborg, der udvikler og producerer filtreringsløsninger til hydraulik- og smøreolie og eksporterer omkring 90 procent af sin produktion gennem 15 datterselskaber globalt. Den nye administrerende direktør, Jens […]

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Tomas Henneby fortæller åbent om generationsskiftet i 3-2-1 Erhverv

Da Tomas Henneby gæster podcasten 3-2-1 Erhverv, er det for at sætte ord på et generationsskifte, der på ingen måde fulgte en fastlagt plan. Samtalen tager udgangspunkt i den proces, der begyndte længe før overdragelsen af Henneby Nielsen Rådgivende ingeniørfirma A/S til INGENIØR’NE, men som først for alvor blev aktuel, da hans far døde i 2023.

Fortrolig sparring i netværket giver værdi i hverdagen

Når man sidder med det øverste ansvar for økonomi, rapportering og finansielle beslutninger, er det et fagområde, der ofte ikke har mange naturlige sparringspartnere i organisationen. Det har Karina Fussing til gengæld fundet i det netværk i Fynsk Erhverv, som hun engagerer sig i.

Videreuddannelse har aldrig været vigtigere end nu

Kravene til medarbejdernes kompetencer ændrer sig hurtigere, end mange virksomheder er vant til. Opgaver, der tidligere krævede tid, erfaring og rutine, bliver i stigende grad automatiseret, mens forventningen til menneskelig dømmekraft, kreativitet og ansvar vokser.

Fynsk Erhverv 3.0 blev sat i spil på nytårskuren

Fynsk Erhverv brugte nytårskuren den 20. januar 2026 til mere end blot at markere starten på et nyt år. Arrangementet blev samtidig brugt til at sætte ord på en ny fase for organisationen, hvor fællesskab, netværk og medlemsvirksomhedernes aktive rolle får en endnu mere central betydning.

Valdemar kobler studieophold i USA med konkret erhvervssamarbejde

Studerende Valdemar Creutz Lyngdal har gennem Fynsk Erhverv gennemført et studieophold på Wharton School ved University of Pennsylvania, koblet direkte til et samarbejde med NewTec A/S.