Nyheder • 02/06/2014

Tax-free-penge kan komme alle til gode

Et stadigt stigende antal udenlandske gæster i Odense vælger at få deres moms-penge retur, inden de forlader byen, og den udvikling kan bogstaveligt blive guld værd for mange fynske virksomheder. Det mener Magasin-chef Johnny Buchgraitz, der har turisterne på nærmeste hold i processen.

Systemet bag Tax Free-tilbagebetalingen er organiseret sådan, at Magasin i Odense som den eneste fynske virksomhed har mulighed for på stedet at give turisterne momspengene tilbage i stedet for, at de først får dem i lufthavnen. Set med fynske øjne er det interessant, fordi langt de fleste turister går ud og bruger de tilbagebetalte penge igen med det samme.

“Formentlig er det 80-90 procent af de penge, der bliver udbetalt i vores butik, som bliver brugt igen inden turisterne rejser. I gennemsnit har vi 10 transaktioner om dagen, men i højsæsonen for turister uden for EU når vi måske op på 50-100 udbetalinger,” siger Johnny Buchgraitz, der opfordrer alle fynske virksomheder med kontakt til turisterne til at sætte sig ind i mulighederne.

Når Fynsk Erhverv den 27. juni er vært ved en Business Brunch omkring emnet mener han derfor, at det blandt andet ville være oplagt, at repræsentanter fra hoteller, kulturinstitutioner som H. C. Andersens Hus, Egeskov Slot og lignende kom for at blive oplyst om emnet på linje med butiksejerne:

“De møder turisterne på nærmeste hånd ved deres informationsskranker, i butikkerne og ved receptionerne, og det er dem, der først og fremmest har mulighed for at oplyse gæsterne om, at de kan få pengene tilbage mens de er på Fyn”.

Tilgængelighed giver flere penge til Fyn
At der er penge at hente på området, mener Johnny Buchgraitz er hævet over enhver tvivl. For det første er der mange butikker, der ikke ved, at de faktisk også kan sælge Tax Free til turisterne, og for det andet har de eksisterende virksomheder i ordningen mærket stærk fremgang på området.

“Vi regner med, at der i 2014 er en vækst i tilbagebetalingen af moms på 100 procent i forhold til sidste år – alene fra de kinesiske turister kan vi se en vækst på 62 procent, og der er helt sikkert et stort potentiale i at få de penge i spil i Odense og på Fyn,” siger Johnny Buchgraitz, der også fast, at det er nødvendigt at være klar til at møde turisterne, når de er.

Han understreger, at det er vigtigt, at turisterne ikke går forgæves, og det har Magasin forsøgt at undgå ved at holde åbent for Tax Free-returneringen alle ugens dage fra 10.00 – 20.00. Det gælder således også i weekenderne, da turisterne ifølge Buchgraiz ofte kommer på andre tidspunkter end de normale shoppere – blandt andet i weekenderne.

International Svendborg-virksomhed skruer op for lokal forankring

SBS Friction A/S har valgt at investere i produktionen i Svendborg frem for at flytte aktiviteter ud af landet. Med flere medarbejdere, øget kapacitet og nye teknologier satser den internationalt ejede virksomhed på, at nærheden mellem udvikling og produktion kan styrke konkurrenceevnen.

Forsker: Bestyrelser skal skabe den værdi, virksomheden har brug for

"Et professionelt bestyrelsesarbejde er en nødvendig forudsætning for at skabe værdi. Men værdien opstår ikke, fordi årshjulet er på plads eller møderne er velforberedte. Den opstår først, når bestyrelsen bruger sin tid på de strategiske spørgsmål, der er afgørende for netop virksomhedens udvikling,"

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.