Ukategoriseret • 22/10/2013

MODUL 2: Kend dit marked – og styrk din position

Finanskrisen medførte en forskydning mellem udbud og efterspørgsel, og dermed også i styrkeforholdet mellem producenter, grossister og detailister.
BDO stiller skarpt på ‘helbredstilstanden’ i de små og mellemstore virksomheder  og sætter spot på konsekvenser og muligheder ved denne nye ”verdensorden”.   Du vil få præsenteret en række eksempler på, hvordan en række aktører har håndteret styrkeforholdet blandt andet gennem fusioner og opkøb.
Og du får udarbejdet din helt egen virksomhedsanalyse, som giver dig værdifuld information omkring din – og dine konkurrenters – position på markedet.

Og så åbner vi porten til en verden af design og innovation til inspiration til på en ny måde  at styrke sin position på markedet.  Design2innovate-projektet tilbyder at besøge hver enkelte virksomhed og give inspiration til, hvordan man kan øge innovationen i virksomheden og designe sine produkter og/eller ydelser, så  markedet (læs kunderne) får interesse for det. I tæt samarbejde med designere kan man lære at forstå sine kunder og brugere  bedre, og ud fra dette kendskab opdage nye forretningsmuligheder.

Kom og hør om Design2innovates gratis tilbud om efteruddannelse og workshops i design, og lær af tidligere cases, hvor virksomheder har videreudviklet deres forretning gennem brug af design.

Om Indlægsholderne:

Jacob Therkelsen, partner, BDO Corporate Finance tager udgangspunkt i din virksomhed og din branche.

Karsten Bech er ansat på Designskolen Kolding som projektleder i Design2innovate.Karsten er uddannet ingeniør og har gennem mere end 25 år arbejdet som leder i udviklingsafdelinger i telekom-industrien, senest som innovationschef i Nokia i Danmark.

Dit udbytte:

Virksomhedsanalyse og plads til at gå i dybden med din egen virksomhed
Indsigt i din virksomheds og branches nøgletal
Inspiration til forretningsudvikling gennem design og innovation
Konkret tilbud om projektsamarbejde med Desing2innovate ved Designskolen i Kolding

OBS! Du kan ikke tilmelde dig nedenfor, da der er tale om et samlet forløb, som du kan læse mere om her

Kontakt Fynsk Erhverv for mere information: sophie@fynskerhverv.dk, tlf: 7879 9018.

Lars Erik Nielsen har løftet Uretek med dokumentation, faglig vækst og ansvarlighed

Middelfart-virksomheden Uretek har som speciale at etablere og styrke fundamenter under alt fra private boliger til komplekse byggerier. Og at Ureteks eget fundamentet er solidt, er netop bevist med et fornemt regnskab for 2024 – og en solid vækst i indeværende år. “Vi er kommet stærkt fra start i 2025, og som det ser ud […]

Stærke pointer og skarpe trends på Den Fynske E-handelskonference 2025

Temaet for konferencen var ’Tættere på kunderne’, og dagen bød på inspirerende oplæg, praktiske erfaringer og strategiske perspektiver.

Tim Frank Andersen: AI-udviklingen kræver handling nu – virksomheder risikerer at falde bagud

Mange virksomheder tøver stadig med AI, men ifølge teknologi- og AI-ekspert kan den tøven blive dyr, når konkurrenterne rykker hurtigt frem

Anne Dyrehauge bliver ny direktør i Fynsk Erhverv

Fynsk Erhverv har ansat 36-årige Anne Dyrehauge som ny direktør. Hun tiltræder stillingen den 1. juni 2025 og afløser Jytte Reinholdt, der efter eget ønske fratræder efter 17 succesfulde år på posten.

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.