Nyheder • 10/10/2022

FV22: Løsning på vej – dog først i 2029

Der er nu udsigt til en løsning på de trafikale udfordringer, som både virksomheder, ansatte og beboere i området omkring erhvervsområdet i Højme lever med dagligt. En løsning, der påregnes gennemført i forbindelse med udvidelsen af den fynske motorvej syd om Odense, og som forventes færdig i 2029.

Det var det positive budskab, som transportminister Trine Bramsen kom med, da hun fredag den 9. september 2022 lagde vejen forbi logistikvirksomheden Alex Andersen Ølund A/S.

Op til folketingsvalget i 2019 deltog selvsamme Trine Bramsen i en paneldebat ved et velbesøgt valgmøde hos GASA i samme erhvervsområde. Her satte Fynsk Erhverv bl.a. fokus på de massive udfordringer for virksomhederne med adgang til/fra motorvejen. En paneldebat, som efterfølgende har været fulgt op af møder på virksomhederne i erhvervsområdet med forskellige folketingspolitikere, fynske såvel som jyske, herunder tidligere transportministre, borgmester og rådmand i Odense Kommune og flere af de berørte virksomheder.

Kort før sommerferien var en mindre delegation fra Fynsk Erhvervs bestyrelse i Transportministeriet til møde med transportministeren, hvor også dette projekt var på agendaen. Og løbende har den fynske motorvej og behovet for ekstra tilslutningsanlæg været drøftet med de fynsk valgte folketingspolitikere.

Fynsk Erhverv har stædigt fastholdt fokus på nødvendigheden af at få løst denne udfordring, og derfor var det en god melding fra transportministeren.

Projektet er – ligesom udvidelsen af den fynske motorvej syd om Odense – en del af Infrastrukturaftalen 2035 og har således bred politisk opbakning.

De fynske virksomheder peger i en dugfrisk undersøgelse forud for valgudskrivelsen på, at det er vigtigt netop at få de 14 km syd om Odense udbygget til tre spor i hver retning langt tidligere, end det er planlagt og at få dimensioneret adgangsforholdene til de fynske motorveje, så de kan klare den massive trafik.

Desværre er udvidelsen af den fynske motorvej syd om Odense først fastsat til opstart i 2025. Da et nyt tilslutningsanlæg skal gennemføres i forbindelse med udvidelsen af de næste 14 kilometer syd om Odense, har det lange udsigter for både virksomheder, ansatte og beboere, før de lange køer og tunge lastvognstog gennem boligområderne er væk.

Vi vil i Fynsk Erhverv følge disse projekter helt til dørs og lægge pres på for at få projekterne fremrykket.  Derudover er det vigtigt, at det bliver de rigtige og fremtidssikrede løsninger, der vælges.

I forhold til trængselsproblemerne ved erhvervsområdet i Højme vil den rigtige løsning være et nyt tilslutningsanlæg mellem afkørsel 52 og 53, dimensioneret til modul- og duovogntog.  Og i forhold til A43 på Svendborg-motorvejen vil den rigtige løsning være en udbygning af det eksisterende tilslutningsanlæg.

Det er oplagt for de fynske folketingskandidater at få sat fokus på erhvervslivets udfordringer og fokusere på disse fynske projekter – for virksomhederne, de ansatte, beboerne – for miljøet.

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.