Debat • 29/04/2021

Kommuner bremser væksten

Vi er godt på vej tilbage i mange af de fynske virksomheder efter periodemæssige nedlukninger og omfattende restriktioner som følge af coronapandemien. Og en stor del af erhvervslivet, herunder ikke mindst vores produktionsvirksomheder, bygge/anlægsvirksomhedere, transportvirksomheder og den del af detailhandelen, der står for dagligvarer og hus/have-projekterne derhjemme har været travlt beskæftiget hele tiden.

Den positive nyhed er, at undersøgelser i Fynsk Erhverv viser, at 2 ud af tre fynske virksomheder forventer uændret eller højere omsætning i 2021 end i 2020.

Et typisk tegn på at tilliden til fremtiden er ved at genfinde sig er, når der opføres nye boliger og erhvervsbyggeri eller bygges til det eksisterende. Denne investeringslyst skaber omsætning og beskæftigelse først hos arkitekten, entreprenøren og byggefirmaerne, dernæst i virksomhederne som følge af f.eks. udvidet produktion. Derfor er det kritisk og helt uacceptabelt, når virksomheder i flere fynske kommuner oplever urimeligt lange sagsbehandlingstider i forbindelse med ansøgning om byggetilladelser.  Der er opstillet nationale servicemål, og de skal som minimum overholdes.  Ellers vil kommunerne stå i vejen for den positive udvikling og vækst i virksomhederne og i samfundet som helhed.

Vi hører mange forklaringer på denne situation, men uanset hvad, så er det i sidste ende et politisk ansvar at få dette løst her og nu, bl.a. ved tilførsel af de nødvendige kompetencer og ressourcer på byggesagskontorerne.

Fynsk Erhverv appellerer derfor til, at de fynske kommuner prioriterer minimalt bureaukrati, korte sagsbehandlingstider og en udpræget servicekultur i mødet med virksomhederne, især på de områder, hvor kommunen er myndighed og dermed har monopol på at behandle virksomhedernes henvendelser og ansøgninger.

Her har virksomhederne ikke mulighed for at vælge anden ’leverandør’, og det er ikke mindst i mødet her, at kommunerne skal demonstrere deres erhvervsvenlighed i praksis.

Her, som på andre områder, vil det være en god idé at kigge ind i, hvordan de fynske kommuner, der klarer sig bedst, har tilrettelagt og prioriteret myndighedsopgaven.  Både Assens, Middelfart, Nordfyns og Svendborg kommuner har i 2020 været i stand til at udstede byggetilladelser hurtigere end de 50 dage, som servicemålet fastlægger indenfor industri- og lagerbygninger.  Så hent inspiration her – og prioritér myndighedsområderne.

Debatindlæg af Henrik Neelmeyer, formand for Fynsk Erhverv

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.

Sommerhilsen fra direktør Anne Dyrehauge

Kære alle Tak for en fantastisk velkomst i Fynsk Erhverv. Jeg er stadig i færd med at dykke ned i alle hjørner af foreningen, men jeg er ikke i tvivl om, at jeg er landet det helt rigtige sted. I sidste uge sagde vi farvel til Jytte med en flot og meget velbesøgt reception, der […]

VGP rykker ind i Odense med rekordstort grundkøb

Et af de største enkeltstående salg af erhvervsjord i Odense Kommunes historie blev officielt præsenteret tirsdag den 24. juni ved et større pressearrangement på en vindblæst mark, hvor borgmester Peter Rahbæk Juel og rådmand Søren Windell var med til at løfte sløret for projektet. Bag købet står den paneuropæiske ejendomsudvikler VGP, der med underskrifterne har […]