Nyheder • 15/12/2020

Skal du med i jubilæumsudgaven af Business Challenge?

2021 bliver et særligt år i Fynsk Erhverv, da det rullende cykelnetværk for erhvervsledere “Business Challenge Cykling” kører ud på sin 10. sæson.

Tilmeldingsfrist: fredag den 18. december.

Og ifølge vejkaptajn Kim Gørlitz har interessen for at deltage igen været stor, og han forventer, at et halvt hundrede fynske erhvervsmænd og -kvinder vil dyrke og styrke deres netværk på Business Challenge i jubilæumsudgaven.

“Vi havde introduktionsmøde den 1. december, hvor vi havde deltagelse af en snes potentielle ryttere, og når vi tæller gengangerne med, så tror jeg, at vi når op på 50-55 stykker til den næste sæson,” siger Kim Gørlitz, der selv har netværket på to hjul siden starten i 2012.

Dette års udgave af Business Challenge Cykling har finale i første uge af september, hvor ni måneders anstrengelser afrundes med en cykeltur i Toscana. Her følger feltet store dele af samme rute som i forårsløbet Strade Bianche, og ifølge Kim Gørlitz er der garanti for, at alle deltagerne lander højt på det mentale podie.

“Business Challenge er et stærkt netværk, og der er blevet lavet talrige samarbejdsaftaler mellem deltagerne gennem årene. Samtidig er selve cyklingen en god ice-breaker, der gør at de nye netværksmedlemmer lynhurtigt bliver forankret i gruppen,” siger Kim Gørlitz.

“En af de særlige ting ved Business Challenge er, at vi også har et relativt ambitiøst mål for vores cykeltræning. Vi kører i grupper og på en måde, så alle kommer igennem, men det kræver noget fysisk og mentalt arbejde for at være klar, og det er også med til at ryste vores netværk solidt sammen. Når vi kommer til Toscana, har vi vendt alverdens erhvervsudfordringer med hinanden både i sadlen og i civil,” lyder det videre.

På grund af coronapandemien var netværket ikke på langfart i 2020-udgaven, hvor der i stedet blev sluttet af på Langeland. Men det skal der rådes bod på i 2021, og Kim Gørlitz garanterer, at jubilæumssæsonen bliver noget særligt.

“Den skal have en ekstra skalle i år, og jeg er helt sikker på, at alle de mænd og kvinder, der tilmelder sig, næste (h)jul vil sidde og se tilbage på en fantastisk oplevelse med en masse fantastiske mennesker. Sådan har det været de første ni år, og sådan bliver det også i år,” slutter han.

Læs meget mere om Business Challenge og tilmeld dig her

Tænk jer om – beslutningen kan have meget store konsekvenser

Når Odense Byråd 29. april skal tage stilling til reservationszonen for Ring 3 Vest, handler det om mere end en vej. Det handler om, hvorvidt vi som by vælger at bevare vores strategiske handlemuligheder, eller om vi én gang for alle lukker en dør, som vi senere kan få brug for.

Ny medlemsportal og digital transformation i støbeskeen

Fynsk Erhverv er i fuld gang med en omfattende digital transformation, der skal løfte servicen til medlemsvirksomhederne, styrke organisationens interne effektivitet og skabe et stærkt fundament for fremtidens medlemsdrevne erhvervsorganisation.

Tillykke – og nu: Mindre bøvl, tak!

Direktør i Fynsk Erhverv Anne Dyrehauge taler på vegne af tusindvis af arbejdspladser på Fyn: Her er hendes store ønske. Fjern unødvendigt bureaukrati, som rammer de små og mellemstore virksomheder ekstra hårdt. Det skal være nemmere at drive virksomhed.

Nyt bestyrelsesmedlem fra HumanTrust vil styrke Fyns virksomheder

Med en baggrund i rekruttering og ledelse vil Marlie Hede være med til at styrke virksomhedernes adgang til arbejdskraft og udvikle Fynsk Erhverv 3.0.

Fynske virksomheder: Mindre bøvl og bureaukrati er topprioritet

Fynske virksomheder efterlyser først og fremmest mindre bøvl og bureaukrati. Det står klart efter en ny rundspørge og interviews blandt medlemmer i Fynsk Erhverv, hvor ønsket om færre regler, mindre dokumentation og hurtigere sagsbehandling topper listen over, hvad de fynskvalgte folketingspolitikere bør prioritere efter valget. Den melding genkender folketingsmedlem Trine Bramsen (S), som Fynsk Erhverv […]

Åbent morgenmøde: Digital strategi skal styrke forretningen

Hvordan arbejder man konkret med digitale muligheder, så de ikke ender som løsrevne IT-initiativer, men bliver en del af virksomhedens forretningsstrategi? Det er kernen, når Fynsk Erhverv inviterer CIO’s, IT-chefer og andre med ansvar for digital strategi til åbent morgenmøde sammen med NetværksForum for Digital Transformation. Morgenmødet giver dels indblik i netværket og i, hvad […]

Fynsk startup udvikler nyt system til elbilbrande på færger

To nyuddannede fra SIMAC står bag startupvirksomheden EVstinguish, der vil løse et voksende problem i den maritime sektor: elbilbrande på færger.

Legatordning skaber værdi for både studerende og virksomhed

International erfaring og lokal forankring mødes, når en studerende via et legat hos Fynsk Erhverv kobler sit studieophold i Portugal med et konkret projekt for Scandic i Odense

Lykke Friis: Den gamle verden vender aldrig tilbage

En ny geopolitisk virkelighed tvinger Europa – og danske virksomheder – til at gentænke afhængighed og samarbejde