Nyheder • 19/12/2013

Julehandlen lover rigtigt godt – for de fleste

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Til trods for, at juleaften fortsat ligger nogle dage fremme i tiden, tør de handlende i detailbranchen godt at finde et smil frem allerede. Både i Svendborg og i Odense meldes der overordnet om fremgang i forhold til tidligere år.

I den klassiske julegavegenre har Guldsmed Lauridsen i Svendborg noteret sig, at de sidste måneder i 2013 kommer væsentligt bedre ud end den samme periode i 2012:

Der er rigtig godt salg i smykkerne, og vi sælger mange dyre varer i år. I november gik vi frem med 30 procent, og umiddelbart ser det ud til, at december 2013 slutter 10-15 procent over niveauet fra 2012,” melder indehaver Jens Christian Møller til Fynsk Erhverv.

 

 

Lige efter kvindernes smag

Magasin du Nord udsendte i oktober det bedste årsregnskab nogensinde, og i Odense har man fortsat grund til højt hævede arme, når talen går på det aktuelle salg.

”De gode resultater er fortsat ind i julemåneden, og det tegner til at blive en rigtig god julehandel. Vi har især godt salg i parfumeri, lingeri og smykker, og som noget nyt bliver der også shoppet igennem i herreekvipering. En overvejende del af vores kunder er jo kvinder, og det ser ud til, at vi har ramt et godt sortiment i år,” fortæller forretningschef Johnny Buchgraitz.

Han fortæller også om tilfredsstillende aktivitet ved kasserne, hvor der indpakkes knive, køkkenmaskiner, vinglas og andre mere typiske gaver til  mændene, så der er også håb for de, der ikke har bløde pakker på ønskesedlen.

Ikke lutter optimisme

Mens Guldsmed Lauridsen og Magasin altså melder om glæde, lover 2013 knap så godt for modetøjsbutikken Solo i Svendborg, hvor Lene Abildgaard er indehaver.

”Vi har ikke haft det ønskede flow i år, men vi håber da, at der kan ske noget de sidste fire dage. Vi har haft et lidt svært år, hvor det var sommer frem til oktober, og måske er det bare derfor, at vi har lidt mere på lager, end at vi kunne have ønsket os,” konstaterer Lene Abildgaard, der også på generelt sigt ser udfordringer i julemåneden.

”Jeg tror, at forbrugerne i vores branche over de seneste fem-seks år er begyndt at fokusere mere på udsalget efter jul, og det stiller større krav til, hvordan vi køber ind. Vi er nødt til at være skarpe og tilpasse vores lagre.”

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.

Hotel Christiansminde: Tv-serie skal løfte Sydfyn hele året

Svendborg Kommunes tv-satsning kan styrke både turismen, erhvervslivet og det lokale samarbejde, mener direktør Tom Pedersen

Egeskov-direktør: Vi skal give gæsterne nye grunde til at komme

Henrik Neelmeyer ser et Fyn med fuld gang i idebanken. Nære naturoplevelser, glamping og store events skal være med til at udvikle oplevelsesøkonomien på øen.

Storebælt Sinatur Hotel & Konference udvikler værtskabet indefra

Medarbejdernes arbejdsglæde er fundamentet for succesen, når Danmarks Bedste Venue 2026 udvikler gæsteoplevelsen.

Sommerrevy tiltrækker rekordmange gæster og flere virksomheder

Med 21.000 gæster og voksende virksomhedssalg går Odense Sommerrevy ind i 2027 med medvind og nye ambitioner.

Legat sender SDU-studerende fra Fyn til Pavia

Et legatophold i Norditalien giver SDU-studerende Frederik Kildemoes både akademisk ballast og konkret erhvervserfaring – mens et fynsk gartneri får en konkret rapport om mulighederne på det italienske marked.

3-2-1 Erhverv: “Jeg er ikke Morten – jeg er Torsten”

Hvad gør du, når du overtager ledelsen efter en institution? Den tidligere landsholdsspiller og nuværende formand for Dansk Håndbold, Torsten Laen, har det første svar klar: Dan dit eget billede – og vær ikke bange for at stå i det uvisse.

Jacob Petz: Salgsledere skal måle mindre på fortiden og mere på fremtiden

De fleste virksomheder følger omsætning, pipeline, hitrate og ordreindgang tæt. Men hvis salgsledelsen kun interesserer sig for resultaterne, risikerer den at overse det, der skaber dem.