Nyheder • 19/12/2013

Julehandlen lover rigtigt godt – for de fleste

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Til trods for, at juleaften fortsat ligger nogle dage fremme i tiden, tør de handlende i detailbranchen godt at finde et smil frem allerede. Både i Svendborg og i Odense meldes der overordnet om fremgang i forhold til tidligere år.

I den klassiske julegavegenre har Guldsmed Lauridsen i Svendborg noteret sig, at de sidste måneder i 2013 kommer væsentligt bedre ud end den samme periode i 2012:

Der er rigtig godt salg i smykkerne, og vi sælger mange dyre varer i år. I november gik vi frem med 30 procent, og umiddelbart ser det ud til, at december 2013 slutter 10-15 procent over niveauet fra 2012,” melder indehaver Jens Christian Møller til Fynsk Erhverv.

 

 

Lige efter kvindernes smag

Magasin du Nord udsendte i oktober det bedste årsregnskab nogensinde, og i Odense har man fortsat grund til højt hævede arme, når talen går på det aktuelle salg.

”De gode resultater er fortsat ind i julemåneden, og det tegner til at blive en rigtig god julehandel. Vi har især godt salg i parfumeri, lingeri og smykker, og som noget nyt bliver der også shoppet igennem i herreekvipering. En overvejende del af vores kunder er jo kvinder, og det ser ud til, at vi har ramt et godt sortiment i år,” fortæller forretningschef Johnny Buchgraitz.

Han fortæller også om tilfredsstillende aktivitet ved kasserne, hvor der indpakkes knive, køkkenmaskiner, vinglas og andre mere typiske gaver til  mændene, så der er også håb for de, der ikke har bløde pakker på ønskesedlen.

Ikke lutter optimisme

Mens Guldsmed Lauridsen og Magasin altså melder om glæde, lover 2013 knap så godt for modetøjsbutikken Solo i Svendborg, hvor Lene Abildgaard er indehaver.

”Vi har ikke haft det ønskede flow i år, men vi håber da, at der kan ske noget de sidste fire dage. Vi har haft et lidt svært år, hvor det var sommer frem til oktober, og måske er det bare derfor, at vi har lidt mere på lager, end at vi kunne have ønsket os,” konstaterer Lene Abildgaard, der også på generelt sigt ser udfordringer i julemåneden.

”Jeg tror, at forbrugerne i vores branche over de seneste fem-seks år er begyndt at fokusere mere på udsalget efter jul, og det stiller større krav til, hvordan vi køber ind. Vi er nødt til at være skarpe og tilpasse vores lagre.”

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

DEIF-direktør: Når det går godt, skal man læne sig frem

DEIF producerer elektronik til energisystemer over hele verden fra sin fabrik i Skive. Samtidig har virksomheden bygget en global salgs- og serviceorganisation op tæt på kunderne. For koncernchef Christian Nielsen hænger konkurrencekraften tæt sammen med evnen til at holde fast i det, virksomheden er bedst til – og investere benhårdt i netop det. På Fynsk […]

AI tvang Ecreo til at gentænke forretningen

For godt et år siden var kunstig intelligens først og fremmest en nyttig assistent hos det fynske udviklingshus Ecreo. Så tog teknologien et spring, og på ganske kort tid begyndte AI at kunne levere kode, der i nogle sammenhænge kunne matche det, virksomhedens egne udviklere lavede. For direktør og medejer Casper Stendal blev det et […]

Bestyrelsen skal lede digitaliseringen – ikke vælge systemerne

Digitalisering er blevet et strategisk bestyrelsesansvar – og stiller nye krav til dem, der sidder omkring bordet. En målrettet bestyrelsesuddannelse hjælper med at træffe bedre beslutninger, styrke risikostyringen og skabe reel forretningsværdi.

International Svendborg-virksomhed skruer op for lokal forankring

SBS Friction A/S har valgt at investere i produktionen i Svendborg frem for at flytte aktiviteter ud af landet. Med flere medarbejdere, øget kapacitet og nye teknologier satser den internationalt ejede virksomhed på, at nærheden mellem udvikling og produktion kan styrke konkurrenceevnen.

Forsker: Bestyrelser skal skabe den værdi, virksomheden har brug for

"Et professionelt bestyrelsesarbejde er en nødvendig forudsætning for at skabe værdi. Men værdien opstår ikke, fordi årshjulet er på plads eller møderne er velforberedte. Den opstår først, når bestyrelsen bruger sin tid på de strategiske spørgsmål, der er afgørende for netop virksomhedens udvikling,"

Vejen til endnu større succes: Kvalitet sælger ikke sig selv

På Fyn lever mange virksomheder af at være verdensmestre i en niche. Derfor er evnen til at omsætte specialiseret viden til stærke kunderelationer afgørende.

Lyt til erhvervslivet

I 13 spændende episoder deler fynske ledere, virksomhedsejere, iværksættere og eksperter deres perspektiver på emner som ledelse, netværk, bestyrelsesarbejde, bæredygtighed, karriereudvikling og forretningsvækst.

Lifa Digital-direktør fik et nyt blik på moderne bestyrelsesarbejde

En akademisk tilgang til bestyrelseslokalet har givet Morten Lennert et stærkere teoretisk fundament og har samtidig givet ham mere mod på samarbejdet mellem universiteter og erhvervsliv

Mark Blæsbjerg styrker bestyrelsesarbejdet med faglig tyngde

På bestyrelsesuddannelsen ved Aarhus Universitet fik Chili Securitys CEO nye værktøjer, nye perspektiver og et skarpere blik på virksomhedens næste skridt.